Obiectele radioactive găsite la subsolul unui bloc din Chișinău sunt de producție sovietică. Noi detalii de la Ministra de Interne

Obiectele radioactive descoperite în subsolul unui bloc de locuit din sectorul Botanica al capitalei sunt de producție sovietică și, potrivit informațiilor preliminare, nu prezintă pericol pentru sănătatea populației. Precizările au fost făcute de ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, pe 24 iunie.

„Sunt niște obiecte încapsulate de producție sovietică. Din informația preliminară, ele nu prezintă pericol pentru sănătatea persoanelor, dar la moment încă suntem în examinare și atunci când vor fi finalizate și expertizele chimică, dar și alte expertize care au fost dispuse, vom reveni cu informație suplimentară, inclusiv cum au ajuns ele în acest bloc”, a declarat oficiala.

Amintim că, pe 23 iunie, în subsolul unui bloc de locuit din sectorul Botanica al capitalei au fost găsite obiecte suspecte, posibil radioactive. La fața locului au intervenit salvatori și experți ai Agenției de Reglementare a Activităților Nucleare și Radiologice, care au declarat pentru NewsMaker că nu este necesară evacuarea locatarilor. Potrivit acestora, nivelul radiațiilor măsurat era unul minim și nu prezenta un pericol pentru sănătatea oamenilor.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Poliția Republicii Moldova

Accident între o motocicletă și un automobil la Fălești: un băiat de 16 ani a murit

Un băiat de 16 ani a decedat după ce motocicleta pe care era pasager s-a ciocnit cu un automobil într-o intersecție din raionul Fălești. Conform poliției, conducătorul motocicletei, un băiat de 17 ani, ar fi încercat să depășească automobilul.

Accidentul a avut loc în seara zilei de 16 iulie, în satul Obreja Nouă din raionul Fălești.

Potrivit datelor preliminare ale poliției, un băiat de 17 ani, care conducea o motocicletă fără a deține permis de conducere, a încercat să depășească într-o intersecție și a intrat în coliziune cu un Opel condus de un bărbat de 44 de ani, care vira regulamentar la stânga.

În urma impactului, motociclistul și pasagerul acestuia, un minor de 16 ani, au fost transportați de urgență la Spitalul Raional Fălești. „Din nefericire, adolescentul de 16 ani a decedat, din cauza traumatismelor suferite”, a comunicat poliția.

Poliția a inițiat un proces penal pe acest caz.

Poliția Republicii Moldova
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: