Digi24.ro

Olanda a retras sute de mii de măşti importate din China, deoarece nu corespundeau criteriilor de calitate

Olanda a retras sute de mii de măşti importate din China, deoarece nu corespundeau criteriilor de calitate, informează Agerpres cu referire la agenţia France Presse. O parte a acestei încărcături a fost livrată unor spitalele olandeze, iar restul încărcăturii a fost pus imediat în aşteptare şi nu a mai fost distribuit.

Sursa citată menționează că în cursul inspectării, calitatea acestei încărcături nu a corespuns criteriilor.

„Al doilea test a dezvăluit că măştile nu corespund normelor de calitate”, a comunicat ministerul Sănătății, adăugând, că pe viitor, „noile livrări vor fi supuse unui test suplimentar”. Potrivit televiziunii publice olandeze NOS, această măsură a afectat aproape jumătate dintr-un lot de 1,3 milioane de măşti. Măştile defecte nu se închid corect pe faţă ori au membrane  care nu funcţionează corect, a subliniat NOS.

Precizăm că sâmbătă, 28 martie, ministrul francez al sănătăţii, Olivier Véran, a anunţat că a comandat „peste un miliard” de măşti, în mare parte din China, pentru a face faţă pandemiei de COVID-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Comisia Electorală Centrală

Patru partide – excluse din lista celor care au dreptul să participe la parlamentare

Lista partidelor care au dreptul de a participa la alegerile parlamentare din 28 septembrie a fost modificată. Pe 3 august, Comisia Electorală Centrală (CEC) a decis să excludă din această listă patru partide. Printre acestea se numără „Forța Alternativă de Salvare a Moldovei”, Partidul „Șansă” și Partidul „Victorie”, care fac parte din blocul „Victorie”, apropiat lui Ilan Șor.

„Urmare informațiilor prezentate de către Agenția Servicii Publice, CEC a modificat hotărârea prin care a fost aprobată lista partidelor politice care au dreptul de a participa la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025. Astfel, din lista făcută publică pe 14 iulie curent, au fost excluse Partidul Politic Partidul Agrar din Moldova, Forţa de Alternativă şi de Salvare a Moldovei, Partidul Politic „Şansă”, Partidul Politic „Victorie”, în legătură cu adoptarea deciziilor Agenției Servicii Publice de neînregistrare a modificărilor în datele înscrise în Registrul de stat al persoanelor juridice”, au comunicat reprezentanții CEC.

***

Pe 14 iulie, CEC a publicat lista partidelor care au dreptul să participe la alegerile parlamentare. Instituția a precizat că participarea la alegeri este condiționată de obligația partidelor de a prezenta Agenției Servicii Publice, până la începutul perioadei electorale, lista numerică și nominală a membrilor care intră sub incidența art.3 alin.(1) lit.e5) din Legea nr.133/2016 privind declararea averii şi intereselor personale – adică președinți, vicepreședinți și membri ai organelor executive centrale ale formațiunii. Astfel, CEC raporta că, din cele 66 partide înregistrate în Registrul de stat al persoanelor juridice la data de 14 iulie 2025, 25 partide au prezentat informația necesară.

Comisia adăuga că solicitările altor 14 partide sub aspectul actualizării informației în cauză sunt în proces de examinare la ASP. „În cazul a trei partide politice: Partidul Politic „Șansă”, Partidul Politic Forţa de Alternativă şi de Salvare a Moldovei și Partid Politic Partidul „Renaștere”, este făcută mențiunea despre aflarea pe rol a litigiilor examinate în instanța de judecată privind limitarea activității sau dizolvarea formațiunii”, comunica instituția electorală.

Totuși, CEC menționa că „a considerat judicios de a include și aceste 14 partide în lista partidelor politice care au dreptul de a participa la alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025 cu rezerva revocării dreptului dat în situația neemiterii de către Agenția Servicii Publice a actului administrativ individual favorabil și/sau, emiterii deciziei judecătorești executorii privind dizolvarea/limitarea activității partidelor politice menționate mai sus”.

***

Menționăm că „Forța Alternativă de Salvare a Moldovei”, Partidul „Șansă” și Partidul „Victorie” fac parte din blocul „Victorie”, apropiat lui Ilan Șor, creat în aprilie 2024 la Moscova.

Anterior, CEC a solicitat Ministerului Justiției ca partidul politic „Șansă” să fie dizolvat. Mai exact, ca Ministerul să se adreseze în instanța de judecată în vederea adoptării unei astfel de hotărâri. Un demers în acest sens a fost semnat pe 6 februarie 2025 de către președinta CEC Angelica Caraman. Comisia a atestat „un comportament continuu vicios al entității politice în cauză de sfidare a obligațiunilor sale, manifestată atât prin inacțiune continuă de neprezentare a declarațiilor donatorilor în original, precum și neprezentarea listei membrilor de partid, blocând astfel procedura administrativă de efectuare a controalelor financiare aferente”. „Echipa partidului „Șansă” din 2023 este supusă represiunilor politice”, a reacționat liderul „Șansă” Alexei Lungu.

De asemenea, CEC a sesizat Ministerul Justiției pentru a limita activitatea „Forței de Alternativă și Salvare a Moldovei”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: