Andrei Mardari/NewsMaker

Oleg Serebrian: Regiunea transnistreană nu va putea exista ca insulă

Vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, spune că reglementarea politică a diferendului transnistrean este deocamdată incertă, iar preocuparea autorităților de la Chișinău este acum reintegrarea economică a regiunii. Potrivit oficialului, în ultima perioadă s-a reușit aducerea mai multor întreprinderi din stânga Nistrului în albia legislației Republicii Moldova. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Puncte de Reflecție” de la Vocea Basarabiei.

„Pentru că aceste privatizări s-au făcut în afara legislației naționale, pentru că trebuie să diferențiem câteva tipuri de proprietăți, nu toate proprietățile pot fi puse laolaltă, adică nu pot fi comparate întreprinderile mari sau, mă rog, ceea ce exista în perioada sovietică și a fost privatizat ilegal din perspectiva dreptului Republicii Moldova, a sistemului de drept de la noi, locuințele oamenilor care au fost privatizate, dar totuși nu compari o întreprindere cu un apartament la Tiraspol sau la Râbnița, dar este totuși o privatizare, care necesită a fi oricum legalizată sau terenurile, iarăși, pun un alt tip de probleme”, a declarat Oleg Serebrian.

Vicepremierul pentru Reintegrare spune că, pentru a aduce în albia legală toate întreprinderile, este nevoie de diferite abordări.

„Întreprinderile care s-au creat după 1991, doar nu toate întreprinderile care funcționează sunt până la 1991, sunt și multe după. Deci este stratificat și firește că avem nevoie de o analiză atentă și să vedem cum procedăm în diverse situații. Bine, sunt multe afaceri care nu intră în câmpul legal și firește că anume de asta stârnește foarte multă opoziție față de ideea de reintegrare, o reintegrare duce foarte multe activități în câmpul legal, le descoperă, asta este foarte clar și mai ales că Republica Moldova, devenind stat candidat pentru aderare, va avea alte cerințe, alte rigori și foarte multe dintre activitățile care erau pe stânga, dar, să fim sinceri, și pe dreapta Nistrului”, a adăugat el.

Totodată, Serebrian menționează că în momentul în care se va instaura pacea în Ucraina, când Republica Moldova și Ucraina vor deveni membre ale Uniunii Europene, problema se va soluționa în mare parte de la sine, pentru că „Transnistria nu va putea exista ca insulă”.

Citește și: Reîntoarcem Transnistria. Cum să reîntregim Moldova în timp ce Ucraina luptă cu Rusia


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Mi-ar fi mult mai ușor să merg într-o localitate din Moldova”: Maia Sandu explică vizitele sale externe

Șefa statului, Maia Sandu, a declarat că i-ar fi mult mai ușor să meargă în localitățile din Republica Moldova decât în afara țării. Precizarea a fost făcută după ce a fost întrebată despre vizitele sale în afara R. Moldova, de ce acestea sunt necesare și de ce nu merge mai des în localitățile din interiorul țării. Potrivit șefei statului, oamenii din afară trebuie să cunoască mai bine Republica Moldova, iar țara să capete susținere „pentru ca atunci când va veni momentul – toată lumea să voteze pentru aderarea la UE”. În același timp, președinta a menționat că prerogativele sale principale țin de politica externă și de securitate. „Securitatea Republicii Moldova astăzi depinde, în cea mai mare parte, de politica externă”, a precizat Maia Sandu.

În cadrul podcastului „Jurnal Politic”, publicat pe 2 mai pe paginile instituției prezidențiale, șefa statului a fost întrebată despre recenta vizită în Ucraina. De asemenea, a fost solicitată să comenteze unele reacții din societate privind vizitele sale în afara Republicii Moldova, fiind întrebată de ce sunt necesare acestea și de ce nu merge mai des în localitățile din interiorul țării.

„Am mers la Kiev, în primul rând, pentru a transmite un semnal de susținere și cred că este foarte important. (…) Noi avem pacea astăzi, în Republica Moldova, în mare parte datorită rezistenței Ucrainei. Asta este puținul pe care îl putem noi face, dincolo de ceea ce fac moldovenii, susținând refugiații ucraineni. (…) Despre vizitele mele în alte state: da, e important de amintit de Republica Moldova de fiecare dată. Trebuie să înțelegem că nu suntem în centrul universului noi. Vrem, în primul rând, statele membre ale Uniunii Europene să ne susțină în continuare pentru parcursul nostru european. Iar asta înseamnă să mergem să discutăm”, a răspuns Maia Sandu.

Șefa statului a adăugat că, la unele evenimente internaționale, se întâlnește cu președinți de țări și de guverne, dar, atunci când merge într-o vizită oficială, se întâlnește și cu reprezentanți ai parlamentelor, ai guvernelor, ai președinției și ai societății civile.

„E nevoie, în primul rând, oamenii să ne cunoască mai bine și în al doilea rând să construim susținere pentru ca atunci când va veni momentul – toată lumea să voteze pentru aderarea Republicii Moldova la UE. Mi-ar fi mult mai ușor să merg într-o localitate sau alta (nota red. din Republica Moldova), pentru că e mai simplu decât să schimbi avioane, să aștepți prin aeroport și multe alte lucruri. O să merg cu drag inclusiv în această săptămână să discut cu concetățenii noștri, dar prerogativele mele principale țin de politica externă și de securitate. Securitatea Republicii Moldova astăzi depinde, în cea mai mare parte, de politica externă. De asta, în continuare, voi merge, voi discuta și mă voi asigura că lumea înțelege rolul nostru și ne va susține în continuare”, a conchis Maia Sandu.

***

Menționăm, în acest context, că șefa statului efectuează o vizită la Erevan. Pe 4 mai, Maia Sandu va participa la Summitul Comunității Politice Europene.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: