agro-tv.ro

OMS: Șase state au raportat cazuri de COVID-19 în fermele de nurci

Şase ţări, printre care Danemarca şi Statele Unite, au raportat până în prezent cazuri de COVID-19 în fermele de nurci, a declarat Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS). Danemarca a anunțat deja că va eutanasia întreaga populație de nurci de la fermele din țară, după ce o mutaţie a coronavirusului, identificată la aceste animale, s-a răspândit la oameni.

„Până în prezent, şase ţări, şi anume Danemarca, Olanda, Spania, Suedia, Italia şi Statele Unite, au raportat Organizaţiei Mondiale pentru Sănătatea Animalelor cazuri de SARS-CoV-2 în fermele de nurci”, a precizat OMS într-un comunicat citat de AFP, potrivit Agerpres.

Anunţul vine după ce premierul danez, Mette Frederiksen, a anunţat miercuri eutanasierea tuturor celor peste 15 milioane de nurci din ţară, susţinând că o mutaţie a virusului SARS-CoV-2, care ar putea ameninţa eficacitatea unui viitor vaccin, a fost transmisă de aceste animale la 12 oameni.

Mutația virusului s-a transmis la oameni

Mutaţia unui virus este comună şi adesea inofensivă, potrivit comunităţii ştiinţifice. Însă în cazul acesteia din urmă, denumită „Cluster 5”, s-a constatat, potrivit primelor studii, o mai scăzută eficienţă a anticorpilor umani, ceea ce ameninţă dezvoltarea unui vaccin împotriva COVID-19.

Rezultatele preliminare, notează OMS, indică faptul că această mutaţie particulară asociată cu nurcile şi identificată atât la aceste animale, cât şi la cele 12 cazuri umane, prezintă o „sensibilitate moderat redusă la anticorpi neutralizanţi”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

scto.imsp.md

Directorul Spitalului de Traumatologie din Chișinău are nevoie de o intervenție chirurgicală costisitoare în străinătate. Apel la solidaritate

Serghei Ștepa, directorul Spitalului Clinic de Traumatologie și Ortopedie din Chișinău, se confruntă cu complicații medicale în urma unui grav accident, care necesită o intervenție chirurgicală spinală costisitoare peste hotare. Medicul a publicat pe 13 septembrie un mesaj în care face apel la persoanele care au posibilitatea să contribuie cu donații pentru operație.

Serghei Ștepa a menționat că a suferit politraumatisme grave în urma unui accident, iar acum se confruntă cu complicații „care se clasează drept cele mai dificile și riscante pentru chirurgia spinală”.

Șanse pentru succese pot fi, dacă intervenția se va efectua în clinică cu capacități multidisciplinare în neurochirurgie spinală complexă, chirurgie ortopedică spinală, medicină infecțioasă și medicină intensivă. Am o invitație pentru tratament peste hotarele țării, pe care mizăm foarte mult. Din păcate, costurile acestei operații sunt foarte mari. Orice ajutor, oricât de mic, contează enorm și înseamnă un pas mai aproape de recuperare și de șansa de a reveni la o viață activă”, a spus el.

Persoanele care doresc să facă o donație, o pot face pe următoarele conturi:

Valuta contului: MDL
BC „Moldindconbank” S.A.
BIC: MOLDMD2X
IBAN: MD39ML022590000000539302
Client: STEPA SERGHEI ION
IDNP/INDO: 0961604549019

Valuta contului:EUR
BC „Moldindconbank” S.A.
BIC: MOLDMD2X
IBAN: MD12ML022590000000539303
Client: STEPA SERGHEI ION
IDNP/INDO: 0961604549019

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: