Facebook/Dodon Igor

Opoziția, în bloc la parlamentare? Dodon: „Asta vor cetățenii”

Președintele Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), Igor Dodon, a declarat că formațiuni politice de stânga poartă negocieri pentru crearea unui bloc electoral, în vederea candidării la alegerile parlamentare din toamnă. Politicianul nu a oferit mai multe detalii, însă a menționat că rezultatele discuțiilor ar putea fi anunțate până la sfârșitul acestei luni. Socialistul a mai spus că, în opinia sa, dacă partidele de stânga vor concura la parlamentare pe cont propriu, doar PSRM va intra în următorul legislativ. Precizările au fost făcut în cadrul ediției din 4 iulie a emisiunii sale online „În direct cu Igor Dodon”.

Noi am început discuțiile și suntem destul de aproape de crearea unui bloc electoral pe stânga. Sunt o mulțime de întrebări, evident, sunt mai multe neînțelegeri în trecut, dar cetățenii Republicii Moldova, la orice întâlnire în teritoriu, mă întreabă: „Domnule Dodon, de ce nu vă uniți? Uniți-vă toți și dați jos PAS-ul”. Asta își doresc cetățenii. De aceea, ca răspuns la solicitarea cetățenilor, noi vom crea un bloc de stânga. Cu cine și cum, suntem încă în negocieri. (…) Cred că până la sfârșitul lunii iulie vom anunța despre rezultatele acestor negocieri”, a declarat Igor Dodon.

Liderul PSRM mai consideră că „cea mai mare greșeală” a partidelor de stânga la aceste alegeri parlamentare ar fi să candideze separat. „În această situație, în Parlament va trece doar Partidul Socialiștilor. Restul vor acumula până la 5%. Și toate aceste procente, cumulat, de la 4-5 partide câte 3-4%, vreo 15%, se vor duce jumătate la PAS. Și PAS dorește acest lucru: ca să fie fărâmițată stânga”, a adăugat el.

Amintim că, pe 4 iunie, jurnaliștii Ludmila Belcencova și Dmitri Ciubașenco, alături de fostul ministru al Apărării Victor Gaiciuc, au anunțat lansarea platformei „independente” „Pentru Moldova”. Aceștia au declarat că scopul ei este unirea forțelor politice de opoziție pentru parlamentare. Ulterior, Igor Dodon, președintele Partidului „Viitorul Moldovei”, Vasile Tarlev, președintele Partidului Comuniștilor, Vladimir Voronin, și lidera Partidului Republican „Inima Moldovei”, Irina Vlah, au anunțat că sunt de acord cu faptul că opoziția trebuie să se unească.

Iar pe 12 iunie, Vladimir Voronin a declarat că există posibilitatea creării unui bloc electoral format din partide de stânga pentru scrutinul din acest an, în care se vor regăsi socialiștii și partidul lui Tarlev.

Totodată, în ultimul timp, opoziția pro-rusă este tot mai des surprinsă împreună la evenimente publice. De exemplu, la sfârșitul lunii iunie, reprezentanți ai PCRM, PSRM, „Viitorul Moldovei” și „Inima Moldovei” au participat la un forum economic internațional din Sankt-Petersburg, Federația Rusă. În marja evenimentului, aceștia au avut o întrevedere cu prim-adjunctul ministrului Energiei al Federației Ruse, Pavel Sorokin.

***

Alegerile parlamentare vor avea loc pe 28 septembrie.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Riscă să certe ambele țări”: Dodon și Ceban critică proiectul privind unirea cu România, adoptat la București

Proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova, inițiat de partidul S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, și adoptat tacit astăzi de Camera Deputaților de la București, a provocat reacții la Chișinău. Fostul președinte al țării, socialistul Igor Dodon și primarul de Chișinău, interzis în România și spațiul Schengen, Ion Ceban, au criticat inițiativa și au cerut o poziție oficială din partea autorităților din Moldova.

„Dacă guvernarea PAS nu va da un răspuns clar că statalitatea, independența și suveranitatea Republicii Moldova nu pot fi cedate și încălcate, înseamnă că această guvernare PAS este trădătoare a intereselor naționale ale țării noastre și servește intereselor străine. Așteptăm o reacție din partea Chișinăului. Tot poporul moldovenesc vrea să vadă dacă Maia Sandu și PAS ar accepta Unirea care presupune dispariția statului moldovenesc sau se vor opune în mod categoric”, a scris liderul PSRM, Igor Dodon, pe rețele.

Parlamentarul a calificat drept „regretabilă” inițiativa lansată de politicienii din România: „Riscă să certe ambele țări”.

Și liderul MAN, Ion Ceban, a venit cu o reacție publică. Edilul, care a fost interzis în țara vecină pentru cinci ani, a condamnat „orice tentativă de atentare asupra valorilor consfințite în Constituția țării noastre”.

„Respectarea statului de drept și a voinței cetățenilor este fundamentală pentru viitorul țării.
Vom apăra ferm aceste principii și parcursul democratic al Republicii Moldova. Noi nu ne vindem țara și condamnăm orice declarație a politicienilor în contextul distrugerii țării. Oamenii sunt singurii care decid”, a scris Ceban pe rețele.

Contactați de NM pentru o reacție la inițiativa S.O.S. România, care urmează să fie examinată de Senatul României, precum și la criticile lansate de opoziție, reprezentanții PAS nu au răspuns solicitării redacției până la momentul publicării articolului.

Precizăm că inițiativa legislativă a fost depusă în Parlamentul de la București pe 14 aprilie și a fost avizată negativ de Guvern, precum și de Comisia juridică și Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților. În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, proiectul a fost considerat adoptat tacit și va fi transmis Senatului în forma inițiatorilor.

Potrivit proiectului, Parlamentul României ar urma să decidă unirea României cu Republica Moldova. Documentul abilitează, totodată, Guvernul României să înceapă „de urgență, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.

***

Amintim că, de la începutul acestui an, președinta Maia Sandu a vorbit în repetate rânduri despre o potențială unire dintre Republica Moldova și România, afirmând inclusiv că ar susține ideea în cazul organizării unui referendum pe această temă. De asemenea, în mai, la Strasbourg, șefa statului a semnalat că Chișinăul ar putea analiza posibilitatea reunificării drept o rută alternativă pentru accederea în UE, dacă procesul de aderare va stagna.

Conform unui sondaj iData, în prezent 41% dintre cetățenii Republicii Moldova susțin unirea cu România, în timp ce peste Prut nivelul de sprijin este considerabil mai înalt – circa 72% dintre cetățenii României susțin unirea celor două state.

Pe 27 martie 2018, la împlinirea a 100 de ani de la unirea Basarabiei cu România, Parlamentul de la București a adoptat o declarație prin care afirmă că România „va fi întotdeauna pregătită” să vină în întâmpinarea oricărui demers de reunificare, dacă cetățenii Republicii Moldova își vor dori acest lucru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: