„Partidul nu doar a supravieţuit, dar şi a înregistrat victorii”. PDM împlinește 23 de ani de activitate

Partidul Democrat din Moldova (PDM) împlineşte 23 de ani de activitate, astăzi, 8 februarie, se anunță într-un comunicat al partidului. Cu această ocazie, PDM a menționat despre reușitele pe care le-a avut, dar a scris și despre planurile pentru anul curent. 

PDM este reprezentat în parlament de 29 de deputaţi, fiind a doua ca mărime formaţiune în legislativ şi are cel mai mare număr de primari – 261. De asemenea, partidul a menționat și despre realizările pe care le-a avut în cei trei ani de guvernare, printre care programul „Prima Casă” și „Un doctor pentru tine”.

Mai mult, PDM a scris că prioritate în 2020 este procesul de resetare a partidului, astfel încât acesta să-şi consolideze poziţia de formaţiune pro-europeană de orientare socială, care să aibă în prim plan interesele oamenilor.

Aceeași sursă mai menționează că „de-a lungul timpului, partidul a avut parte de urcuşuri şi coborâşuri, dar în pofida dificultăţilor şi presiunilor, PDM a rezistat. Partidul nu doar a supravieţuit, dar şi a înregistrat victorii”.

Amintim că formaţiunea a fost înfiinţată de Dumitru Diacov sub denumirea de Mişcarea pentru o Moldovă Democratică şi Prosperă. Acesta a condus partidul din 1997 până în 2009, iar astăzi este preşedintele de onoare al PDM şi preşedintele fracţiunii parlamentare a PDM.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari | NewsMaker

Vlah, sesizare la CEC împotriva lui Recean, după decizia privind blocare conturilor sale: „Implicarea directă a unui candidat electoral”

Lidera Partidului Republican „Inima Moldovei”, Irina Vlah, candidată la alegerile parlamentare, a depus o sesizare la Comisia Electorală Centrală (CEC) în privința premierului Dorin Recean, după ce a semnat decizia privind blocarea conturilor sale bancare. Politiciana îl acuză pe Recean, care la fel candidează la scrutin pe lista PAS, că ar fi folosit funcția de prim-ministru împotriva unui contracandidat electoral și cere CEC-ului să-l sancționeze.

Potrivit unui comunicat al PRIM, în sesizarea depusă la CEC, Irina Vlah menţionează că Dorin Recean a participat la şedinţa Consiliului Interinstituţional de Supervizare şi a semnat decizia prin care s-a decis blocarea conturilor sale bancare

Această măsură, adoptată cu implicarea directă a unui candidat electoral, are consecinţe directe asupra posibilităţii mele de a participa în mod liber şi în condiţii de egalitate la scrutinul parlamentar. De asemenea, Dorin Recean a făcut declaraţii publice cu caracter electoral şi denigrator. Adică, şi-a folosit funcţia pentru a justifica o măsură ce afectează direct un contracandidat electoral”, a declarat Vlah, citată în comunicat.

Astfel, politiciana cerut CEC să constate implicarea prim-ministrului „în utilizarea resurselor administrative şi folosirea funcţiei de demnitate publică în scop electoral; să dispună măsurile prevăzute de legislaţia electorală pentru sancţionarea încălcării principiilor de neutralitate şi egalitate între concurenţi; să garanteze respectarea dreptului său de a participa la procesul electoral în condiţii egale şi nediscriminatorii”.

Amintim că președinta PRIM, Irina Vlah, alături de alte 15 persoane, a fost inclusă la sfârșitul lunii august pe lista de sancțiuni a Canadei. Decizia a fost motivată prin „activități de ingerință rusă înaintea alegerilor parlamentare din 28 septembrie”.

Măsurile restrictive prevăd înghețarea bunurilor și interzicerea oricăror tranzacții financiare cu persoanele și organizațiile vizate, precum și declararea acestora drept inadmisibile pe teritoriul canadian.

Pe 5 septembrie, Dorin Recean a anunțat că Consiliul Interinstituțional de Supervizare, pe care îl prezidează, a decis să aplice sancțiunile impuse de Canada. El a precizat că Serviciul Fiscal de Stat va bloca, în decurs de două zile, conturile bancare ale Irinei Vlah. Totodată, premierul a mai spus că autoritățile țării nu vor tolera ca securitatea națională „să fie călcată în picioare” și „transformată în jucăria unor portavoce ale Kremlinului”.

***

Alegerile parlamentare vor fi organizate pe 28 septembrie, iar campania electorală a demarat pe 29 august.

Partidul Republican „Inima Moldovei” va candida la alegerile parlamentare împreună cu alte formațiuni pro-ruse – Partidul Socialiștilor, Partidul Comuniștilor și Partidul „Pentru Viitorul Moldovei” – în cadrul Blocului electoral „Patriotic”. Irina Vlah se află pe poziția a treia pe lista candidaților blocului la funcția de deputat.

Dorin Recean va candida la scrutin pe lista Partidului Acțiune și Solidaritate, pe poziția a doua.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: