PAS, prima reacție la „legea” Tiraspolului față de jurnaliști: „Observăm o creștere a influenței Rusiei”

Lilian Carp, deputat PAS și președinte al Comisiei securitate națională, apărare și ordine publică, a declarat că așa-zisul „proiect de lege” al Tiraspolului, cu privire la sancțiuni pentru jurnaliștii străini care activează în regiunea transnistreană fără acreditare prealabilă, ar fi promovat la indicația Federației Ruse. Potrivit lui, Chișinăul va discuta despre această inițiativă cu autoritățile nerecunoscute din stânga Nistrului în cadrul formatului „1+1”. Precizările au fost făcut în cadrul ediției din 2 aprilie a emisiunii „RealPolitik” de pe NewsMaker.

Lilian Carp a fost întrebat cum va reacționa Chișinăul la inițiativa propusă de Tiraspol privind sancționarea jurnaliștilor străini și cum plănuiește să rezolve această problemă.

În primul rând, Tiraspolul acționează acum conform indicațiilor Moscovei și, în general, își propune să înăsprească măsurile și să fie mai dur față de Chișinău. Observăm o creștere a influenței Rusiei, care încearcă să obțină acțiuni mai dure din partea autorităților locale. Vom discuta această problemă cu Tiraspolul în formatul „1+1” și sperăm să găsim un limbaj comun. Deși ei au refuzat acest format, sunt sigur că în curând discuțiile vor fi reluate. În afară de negocierile în formatul „1+1”, nu avem alte modalități de a influența deciziile”, a declarat parlamentarul.

Amintim că, pe 2 aprilie, Asociația Promo-Lex a comunicat că autoritățile nerecunoscute de la Tiraspol au înainatat un „proiect de lege”, care prevede amendarea jurnaliștilor străini, inclusiv cei de pe malul drept al Nistrului, care își desfășoară activitatea profesională fără acreditare prealabilă.

Autoritățile nerecunoscute ale regiunii transnistrene au încetat să accepte cereri de acreditare pentru jurnaliști în contextul introducerii așa-numitului „cod de amenințare teroristă” în primăvara anului 2022.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Pe bicicletă, de la Iași la Chișinău și înapoi: acțiunea unor cicliști amatori, la care s-au alăturat polițiști din R. Moldova și România VIDEO

În aceste zile, 100 de cicliști amatori pedalează din Iași până la Chișinău și înapoi, într-o tură simbolică pentru a promova mersul pe bicicletă ca mod alternativ de transport și responsabilizarea tuturor celor care aleg deplasarea pe două roți. La eveniment s-au alăturat și polițiști din Republica Moldova și România.

Poliția Republicii Moldova a anunțat că, în aceste zile, 100 de cicliști amatori pedalează din România până la Chișinău și înapoi, într-o tură simbolică care promovează mersul pe bicicletă ca mod alternativ de transport, dar și responsabilizarea tuturor celor care aleg deplasarea pe două roți.

„În acest context, s-au alăturat și colegii noștri din cadrul Inspectoratului de Securitate Publică a IGP și împreună am arătat că, dincolo de granițe, siguranța și educația rutieră sunt obiective comune. (…) Prezența colegilor polițiști pe bicicletă are scopul de a contribui la reducerea numărului de accidente rutiere în rândul bicicliștilor, prin vizibilitate crescută și conștientizare publică, dar și colaborarea între instituții și întărirea relațiilor dintre polițiile din România și Republica Moldova”, au comunicat reprezentanții poliției din Republica Moldova.

Poliția Română a spus că a ales să sprijine participanții pe tot parcursul traseului, cu polițiști care pedalează peste 300 de kilometri alături de cicliștii amatori.

Conform poliției din România, organizatorul acestui eveniment este jurnalistul Lucian Mîndruță. „Este o tură de vizibilitate. Nu blocăm traficul, doar îl convingem să ne observe. Să înțeleagă că și noi avem un loc pe drum”, a comunicat Lucian Mîndruță.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: