PAS/CMC

PAS susține că îl va da în judecată pe Ceban, după acuzația că ar fi „regizat” parcarea mașinii din fața Primăriei

Fracțiunea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) din Consiliul Municipal Chișinău (CMC) a reacționat la acuzațiile edilului Ion Ceban. Cel din urmă a spus că partidul ar fi „regizat” cazul, înregistrat în dimineața zilei de 18 iulie – la Primăria Chișinău, unde un activist și-a parcat mașina în fața instituției. PAS susține că îl va acționa în judecată pe edil. 

Pentru NM, purtătorul de cuvânt al PAS din Consiliul Municipal Chișinău Sergiu Bejenari a declarat că „fracțiunea PAS din CMC îl va acționa în judecată pentru fals pe actualul primar Ion Ceban”.

„Negăm orice legătură cu incidentul menționat și cu cetățeanul implicat în altercația de la Primăria Chișinău. Fracțiunea PAS a promovat mereu și promovează în continuare o comunicare civilizată și condamnă orice formă de violență sau comportament agresiv”, a comunicat Bejenari pentru NM.

De precizat că un șofer și-a parcat automobilul chiar la ușa Primăriei Chișinău. Reprezentanții Poliției au declarat pentru NM că vehiculul, care a blocat accesul în instituție, a fost evacuat și dus la o parcare cu plată. De cealaltă parte, primarul Ion Ceban a menționat că în spatele cazului ar sta PAS, iar persoana care și-a parcat automobilul în fața Primăriei „este protestatar de serviciu pus la comandă”, fiind „același tip care a venit cu pistol în ședința CMC”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

tvrmoldova/imagine simbol

300 de persoane, fără vacanțe în Turcia și fără bani? Administratoarea unei agenții de turism din Chișinău, plasată în arest preventiv

Fondatoarea și administratoarea agenției de turism din Chișinău, reținută pentru escrocherie, a fost plasată în arest preventiv pentru 30 de zile. Aceasta ar fi lăsat fără vacanțe și fără bani circa 300 de persoane. Informațiile au fost comunicate de Procuratura Generală.

Femeia a fost plasată în arest preventiv pentru 30 de zile pe 24 iulie.

Între aprilie și iulie 2026, administratoarea ar fi obținut bani în numerar de la mai multe persoane, sub pretextul comercializării unor pachete turistice avantajoase pentru odihnă în Turcia, fără a-și executa promisiunile, a comunicat Procuratura Generală. În unul dintre episoade, aceasta i-ar fi promis unei femei, care achitase peste 120 000 de lei, un pachet turistic pentru ea și familia sa, la un hotel de 5 stele din Kemer, Turcia, în perioada 22-29 iulie 2026, însă nu și-ar fi onorat obligațiile.

Potrivit informațiilor preliminare, numărul total al victimelor ar ajunge la 300 de persoane. Prejudiciul total cauzat victimelor este încă în curs de estimare.

„Îndemnăm victimele care au avut de suferit în urma acestei scheme sau unor fapte similare să sesizeze organele de drept. Mai mult, atragem atenția cetățenilor să verifice prudent credibilitatea ofertelor comerciale înainte de a efectua plăți”, a comunicat Procuratura Generală.

***

Cazul a fost făcut public pe 23 iulie de poliție. Se menționa că fondatoarea și administratoarea unei companii de turism, în vârstă de 25 de ani, a fost reținută pentru 72 de ore, după ce mai multe familii s-au plâns la poliție că au rămas fără vacanțe și fără bani. Prejudiciul s-ar ridica la aproximativ un milion de lei. Poliția menționat că, dacă va fi găsită vinovată, persoana riscă de la 4 la 8 ani de închisoare. Detalii AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: