Patru la patru: ce spune PAS despre invitația „Alternativa” de a avea o dezbatere electorală

Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a declarat pentru NewsMaker că este prezent la toate dezbaterile electorale. Totuși, a subliniat că nu-i tratează pe liderii blocului Alternativa „în mod preferențial”. Aceasta este o reacție la invitația blocului de a organiza o dezbatere publică cu primii patru candidați ai PAS la alegerile parlamentare.

„PAS e prezent la toate dezbaterile, nu-i tratăm pe cei 4 foști angajați ai lui Dodon în mod preferențial”, a spus purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas.

Pe 22 septembrie, cei patru lideri ai blocului „Alternativa” i-au chemat la o dezbatere publică pe primii patru candidați la parlamentare de pe lista PAS. Aceștia au motivat că PAS „de dimineața până seara își amintește de blocul Alternativa”. „Să ne întâlnim dacă aveți întrebări, ne tot puneți etichete, ne faceți în tot felul”, a spus unul dintre liderii blocului, Ion Ceban. „Alternativa” a propus ca PAS să aleagă televiziunea, moderatorul și ora pentru dezbatere, menționând că așteaptă un răspuns până pe 23 septembrie, la ora 15:00.

***

Blocul „Alternativa” a fost constituit la sfârșitul lunii ianuarie 2025 și reunește trei partide: Mișcarea Alternativă Națională, condusă de primarul capitalei Ion Ceban; Partidul „Congresul Civic”, condus de fostul deputat Mark Tkaciuk; și Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei, condus de fostul premier Ion Chicu. Din bloc face parte și fostul procuror general Alexandr Stoianoglo, care nu a aderat la vreun partid și nici nu a fondat unul propriu. Cei patru lideri – unii dintre ei foști deputați socialiști sau comuniști, ori funcționari în perioada guvernării socialiste – au declarat la lansare că Blocul „Alternativa” se poziționează drept o formațiune „pro-europeană” și se prezintă ca o alternativă la actuala guvernare. Cine este Ion Ceban, Mark Tkaciuk, Alexandr Stoianoglo și Ion Chicu, vezi – AICI. Blocul a înaintat o listă cu 106 candidați la funcția de deputat.

Partidul Acțiune și Solidaritate a câștigat alegerile parlamentare anticipate din 2021 cu o majoritate absolută – 63 de mandate – fiind votat de peste jumătate dintre alegătorii prezenți la urne. După patru ani de guvernare, formațiunea intră în campanie cu o listă ce combină actuali deputați, foști și actuali demnitari, funcționari publici, dar și nume noi, inclusiv personalități cunoscute. PAS a inclus în lista sa electorală și doi reprezentanți ai formațiunii Platforma „DA”, care, la scurt timp, a fost exclusă din Blocul „Împreună”. Primul pe lista formațiunii este Igor Grosu, urmat de prim-ministrul Dorin Recean și vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman. Pe poziția a patra în lista PAS se află Nicu Popescu – fost viceprim-ministru și ex-ministru de Externe al Republicii Moldova în guvernele conduse de Maia Sandu, Natalia Gavrilița și Dorin Recean.

Alegerile parlamentare vor avea loc pe 28 septembrie.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/BARE ROM

Artur Cerari, baronul romilor din Republica Moldova, a decedat

Pe 4 iulie, Asociația obștească „Bare-Rom” și Coaliția „Vocea Romilor” au anunțat decesul lui Artur Cerari, baronul romilor din Republica Moldova.

„Astăzi, comunitatea romilor și întreaga Moldovă au pierdut un om de seamă. Baronul Artur Cerari a plecat dintre noi, lăsând în urmă o viață dedicată familiei, tradițiilor și comunității pe care a condus-o cu demnitate și respect. El a devenit baron după moartea tatălui său, Mircea Cerari, și a fost cunoscut ca lider al romilor din Soroca. Plecarea sa lasă un gol greu de umplut”, a comunicat Asociația obștească „Bare-Rom”, al cărei președinte este Robert Cerari.

Despre decesul lui Artur Cerari a anunțat și Coaliția „Vocea Romilor”. „Plecarea sa lasă un gol adânc în inimile familiei, ale celor apropiați și ale întregii comunități rome care l-a respectat și l-a urmat. Transmitem sincere condoleanțe familiei îndoliate”, a declarat Coaliția.

Pentru Realitatea, apropiații familiei au declarat că Artur Cerari a suferit un infarct pe fondul unor probleme de sănătate. Potrivit sursei citate, Artur Cerari a decedat sâmbătă la vârsta de 65 de ani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: