Tudor Mardei | NewsMaker

Percheziții la Taraclia: poliția a ridicat peste 300 de cartușe și 12 arme VIDEO

Zece persoane din Taraclia riscă până la 7 ani de închisoare, fiecare. Acestea au fost depistate cu arme și muniții, deținute ilegal, la domiciliu și în alte încăperi. Oamenii legii au găsit peste 300 de cartușe destinate automatului de tip „Kalașnikov”, trei arme pneumatice de model „IJ 38”, inclusiv trei pistoale pneumatice de diferite modele. Bunurile au fost transmise la expertiză pentru a se stabili dacă au fost sau nu folosite în comiterea unor infracțiuni. Totodată, oamenii legii stabilesc circumstanțele în care au fost dobândite armele, scopul păstrării acestora, precum și dacă mai sunt persoane implicate.

Inspectoratul General al Poliției a raportat că, în perioada lunilor iulie-noiembrie 2024, polițiștii din Taraclia au documentat mai multe persoane. Ultimele erau bănuite că dețin ilegal arme și muniții, precum și alte obiecte folosite la acțiuni de braconaj.

Ulterior, în timpul unor percheziții la domiciliile a 10 persoane dar și în alte încăperi au fost depistate: 324 cartușe de calibru 5,45 mm destinate automatului de tip „Kalașnikov” AK-74 și un cartuș de calibrul 9 mm, trei arme pneumatice de model „IJ 38” de calibru 4,5 mm, trei pistoale pneumatice de diferite modele, o armă lungă cu țeavă lisă, calibrul 12 mm.

Armele și munițiile, a menționat Inspectoratul, erau deținute fără acte permisive.

De asemenea, a comunicat instituția, au fost depistate încălcări la deținerea și păstrarea a 5 arme de vânătoare. Ultimele erau deținute legal, însă păstrate necorespunzător.

Persoanele percheziționate au vârste cuprinse între 20 și 50 de ani.

Potrivit Inspectoratului, bunurile au fost transmise pentru efectuarea expertizei balistice și traseologice, pentru a se stabili dacă au fost sau nu folosite în comiterea unor infracțiuni. Totodată, oamenii legii continuă cercetările pentru a stabili circumstanțele în care armele au fost dobândite, scopul păstrării acestora, precum și dacă mai sunt alte persoane implicate.

„Conform legislației în vigoare persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare de la 2 la 7 ani”, au comunicat reprezentanții Inspectoratului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

G4Media

Diaspora din Georgia riscă să-și piardă dreptul la vot: Tbilisi invocă influența străină

Parlamentul Georgiei urmează să examineze un nou Cod Electoral care prevede ca georgienii aflați în străinătate să poată vota la alegerile parlamentare doar pe teritoriul țării. Potrivit președintelui Parlamentului, Shalva Papuashvili, citat de Televiziunea Publică din Georgia, această modificare are rolul de a reduce riscurile de ingerință externă și manipulare informațională.

Shalva Papuashvili a explicat că georgienii care trăiesc în străinătate „se află sub influența jurisdicției și a mediului politic al altor state, unde statul nu poate preveni ingerințele”.

„Drepturile electorale ale cetățenilor noștri care se află în străinătate nu sunt restricționate. Singura modificare este procedurală: votul la alegerile parlamentare se va face în țară. Practic, fiecare cetățean georgian va avea dreptul să voteze odată la patru ani în patria sa. Prin organizarea votului exclusiv pe teritoriul Georgiei, procesul electoral devine mai sigur și mai transparent.”, a declarat Papuashvili.

Schimbările fac parte dintr-o revizuire mai amplă a Codului electoral, adoptat inițial în 2011 și modificat de peste 100 de ori. Noua versiune urmărește să simplifice structura, să elimine prevederile redundante și să clarifice procedurile de vot.

Reamintim că pe 4 octombrie în Georgia au avut loc alegeri locale. Partidul de guvernământ „Visul Georgian” a anunțat victoria în toate municipalitățile țării. Majoritatea partidelor de opoziție au boicotat scrutinul și au îndemnat oamenii la proteste. Acțiunea a degenerat în confruntări cu poliția. Protestatarii au rupt gardul care proteja palatul prezidențial de pe strada Atoneli (Palatul Orbeliani) și au pătruns în curte. Forțele de ordine au folosit tunuri cu apă și gaze lacrimogene.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: