UNFPA

Perciun, despre profesorii instruiți de Evrazia, în Rusia: „Nu putem da pe nimeni afară”

Profesorii care au participat la instruirile organizate de „Evrazia” – o organizație sancționată internațional pentru tentative de destabilizare a Republicii Moldova, afiliată fugarului condamnat Ilan Șor – nu pot fi demiși de Ministerul Educației. Ministrul Dan Perciun a declarat, în cadrul emisiunii „Rezoomat” de la RLive, că singura sancțiune pe care o poate aplica ministerul este retragerea gradelor didactice.

„Noi nu credem în soluții dramatice radicale, noi credem într-o comunicare corectă, într-o informare la timpul potrivit.  Dacă se vor repeta aceste fapte, vom merge la următoarea etapă. Ministerul Educației nu este angajatorul profesorilor din țara noastră, nu este fondatorul școlilor.  Noi nu putem da pe nimeni afară.  Ceea ce putem noi face, având în vedere că ministerul conferă grade didactice și managerele, le poate retrage”, a explicat Perciun.

La această etapă, Consiliul de Etică de pe lângă minister va emite doar avertizări. „Îi vom ruga să se abțină pe viitor de la aceste lucruri”, a mai precizat ministrul Educației.

Autoritățile au anunțat că au identificat, până acum, 33 de cazuri în care profesori din Republica Moldova, în special din Găgăuzia și din instituții cu predare în limba rusă, au participat la instruiri organizate în Federația Rusă organizate de „Evrazia”. Ministrul Dan Perciun a precizat, anterior, că aceste activități nu reprezintă formări profesionale autentice, ci sesiuni de „îndoctrinare pro-Kremlin”, în cadrul cărora sunt promovate narative privind războiul din Ucraina și presupusa decadență a Occidentului.

Organizația „Evrazia” a fost înregistrată la Moscova în aprilie 2024 pe numele lui Nelli Parutenco, fosta trezorieră a partidului declarat neconstituțional al oligarhului fugar Ilan Șor. Potrivit autorităților, ONG-ul a fost implicat și în sponsorizarea unor plăți lunare către pensionari și bugetari din Găgăuzia, precum și în organizarea pretinselor „pelerinaje” pentru preoți ai Mitropoliei Moldovei – toate cu scopul de a influența alegerile prezidențiale și referendumul din 2024. Președinta Consiliului de administrație al organizației este deputata Dumei de Stat, Aliona Arșinova, membră a partidului „Rusia Unită”.

„Evrazia” se află pe listele de sancțiuni ale Uniunii Europene și Statelor Unite pentru acțiuni de destabilizare în Republica Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Doi polițiști din Fălești au folosit armele pentru a opri un motociclist care se deplasa cu viteză? Explicația IGP

Inspectoratul General al Poliției (IGP) a venit duminică, 7 iulie, cu o reacție după ce în mediul online au fost publicate imagini în care doi polițiști încearcă să oprească doi motocicliști care se deplasau cu viteză excesivă, folosind armele din dotare, iar unul dintre aceștia a îndreptat pistolul spre unul dintre conducătorii vehiculelor. Instituția a precizat că oamenii legii au utilizat armele fără executarea focurilor, după ce motocicliștii ar fi ignorat de două ori solicitările de a opri, însă nici ulterior nu s-au conformat și au părăsit locul într-o direcție necunoscută.

Conform IGP, incidentul a avut loc pe 7 iunie, în satul Sărata Veche, raionul Fălești. În acea zi, oamenii legii au fost sesizați despre un accident rutier, în care șoferul implicat a părăsit locul faptei.

În timpul documentării cazului, polițiștii au observat două motociclete care circulau în repetate rânduri cu viteză excesivă și fără plăcuțe de înmatriculare, punând în pericol siguranța traficului rutier. Anterior, autoritățile ar fi primit mai multe sesizări privind deplasarea acestora cu încălcarea regulilor de circulație.

În timpul intervenției, conducătorii motocicletelor au fost somați repetat să oprească, însă aceștia nu s-au conformat indicațiilor și somațiilor polițistului și și-au continuat deplasarea. În contextul în care motocicliștii au ales să treacă a treia oară cu viteză excesivă, ignorând solicitările poliției, pentru a asigura oprirea acestora, polițistul a utilizat arma din dotare, aceasta fiind asigurată, fără executarea focurilor și fără punerea în pericol a integrității persoanelor. Conducătorii motocicletelor nu s-au conformat indicațiilor nici de această dată, continuându-și deplasarea și părăsind locul într-o direcție necunoscută”, a spus IGP.

Potrivit oamenilor legii, pe 1 iulie, aceleași persoane au fost implicate într-o cursă între motociclete, soldată cu un accident rutier pe un drum din extravilanul satului Sărata Veche. În urma coliziunii frontale, trei pasageri au suferit traumatisme, printre care și minori, fiind internați în spital pentru îngrijiri medicale.

Verificările au stabilit că conducătorii motocicletelor nu dețin permis de conducere, iar pe caz a fost inițiată o cauză penală.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: