Дарья Слободчикова / NewsMaker

Peste 3,5 mln de buletine de vot vor fi tipărite pentru scrutinul din iulie. Câte vor ajunge în diaspora?

Comisia Electorală Centrală (CEC) a aprobat, în ședința din 25 iunie, tirajul buletinelor de vot pentru alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie 2021. Astfel, numărul total de buletine va fi de 3 521 642 exemplare.

Pentru cele 2000 secții de votare din țară vor fi tipărite 2 794 942 buletine de vot, dintre care în limba română – 2 112 244 şi 682 698 – în limba rusă.

Pentru secțiile de votare organizate în afara țării, CEC va tipări 726 700 buletinele de vot, dintre care în limba română – 662 600 exemplare şi 64 100 – în limba rusă. Acestea urmează a fi transmise misiunilor diplomatice şi oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate pentru a fi distribuite, ulterior, birourilor electorale ale secțiilor de votare din afara țării.

Amintim că, potrivit legii, numărul buletinelor transmise la fiecare birou electoral din diaspora se stabilește pornind de la numărul estimativ de alegători, stabilit în baza informației prezentate de Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, dar și a celei acumulate de CEC, dar nu mai mult de 5000 de exemplare pentru fiecare secție de votare.

În cadrul scrutinului prezidențial din noiembrie 2020, sute de moldoveni nu au putut să-și exercite dreptul la vot, întrucât numărul de buletine s-a terminat.

Pentru scrutinul din 11 iulie 2021, CEC a înregistrat 23 de concurenți electorali.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Poluare gravă în Orheiul Vechi: concentrații de amoniac de până la 20 de ori peste normă în râul Răut

Râul Răut, din zona Rezervației Cultural-Naturale „Orheiul Vechi”, este din nou poluat. Administrația rezervației a publicat imagini și rezultate ale analizelor recente, care arată deversări de ape uzate neepurate, cu spumă, detergenți și substanțe toxice vizibile la suprafața apei.

Potrivit datelor colectate în perioada 1–25 martie, concentrația de amoniu în apă depășește de până la 20 de ori limitele admise, iar testele indică și o prezență masivă a bacteriei Escherichia coli, potrivit redacției Ecopresa.  Aceste valori confirmă o contaminare severă, asociată, cel mai probabil, cu deversări de ape uzate insuficient tratate.

Administrația rezervației susține că sursa poluării ar putea fi localizată în apropierea satului Pohorniceni, iar râul este afectat pe o porțiune extinsă, până la vărsarea în Nistru. Printre suspiciuni se numără stația de epurare din Orhei, însă cauza exactă urmează să fie stabilită oficial de autorități.

După semnalarea cazului, instituțiile de control ecologic au anunțat că vor interveni în teren. Acestea urmează să monitorizeze calitatea apei, să identifice sursele de poluare, să verifice funcționarea stațiilor de epurare și să aplice măsuri pentru stoparea deversărilor neconforme.

În postarea inițială, ulterior ștearsă de pe Facebook în urma unor raportări, administrația rezervației a cerut intervenția urgentă a instituțiilor responsabile, inclusiv Inspectoratul pentru Protecția Mediului, „Apele Moldovei” și Agenția Națională pentru Sănătate Publică.

Nu este pentru prima dată când râul Răut este poluat. În toamna anului trecut, în aceeași zonă au fost înregistrate niveluri extreme de poluare, inclusiv cu amoniu, produse petroliere și bacterii coliforme, cu depășiri de sute și chiar mii de ori ale normelor admise. Specialiștii avertizau atunci că apa este periculoasă pentru consum și uz gospodăresc, iar peștii pot acumula substanțe toxice, prezentând riscuri pentru sănătatea populației, potrivit Ecopresa.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: