radiomoldova.md

Peste 600 de școli din Moldova utilizează catalogul electronic: câți părinți au acces la aplicație 

Peste 600 de școli din Republica Moldova utilizează catalogul electronic. În ultimul se regăsesc notele, absențele dar și temele pentru acasă ale elevilor. Din totalul celor peste 600 de școli, 104 instituții folosesc exclusiv catalogul electronic, renunțând la varianta pe hârtie. În prezent, aplicația este utilizată de peste 85 de mii de părinți.

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova a declarat, pe 9 ianuarie, că 605 instituții de învățământ general utilizează catalogul electronic. Din totalul celor peste 600 de școli, a adăugat Ministerul, 104 instituții „completează exclusiv catalogul electronic, renunțând la varianta pe hârtie”.

Aplicația, în prezent, este utilizată de un număr total de 85 973 de părinți.

„Sistemul include date despre evidența zilnică a reușitei și frecvenței elevilor (evaluări/note, comentarii, absențe), dar și despre temele predate la ore, temele de acasă, link-uri de conectare pentru lecțiile la distanță etc. Datele sunt accesibile pentru elevi, profesori, dar și pentru părinți, care vor avea acces în timp real la informații despre performanțele școlare ale copiilor lor”, a comunicat Ministerul.

Potrivit Ministerului Educației, instituțiile care încă nu utilizează catalogul electronic pot solicita integrarea acestuia pentru următorul an de studii printr-o cerere oficială către Minister.

„De asemenea, instituțiile care utilizează acest sistem de mai bine de un an au posibilitatea de a renunța complet la completarea catalogului tradițional, conform instrucțiunilor oficiale”, au conchis reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării.

AICI sunt instrucțiuni pentru accesul părinților la catalogul electronic.

***

Catalogul electronic a fost lansat inițial în Republica Moldova în anul școlar 2020-2021, ca proiect-pilot.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

orient.tm

Concertul actorului turc Burak Özçivit de la Chișinău – anulat. Ce s-a întâmplat

Concertul actorului turc Burak Özçivit de la Chișinău, care urma să aibă loc peste două săptămâni, a fost anulat. Artistul a mai vizitat Republica Moldova în 2023, când a participat la inaugurarea bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul, care este afiliată oligarhului fugar Ilan Șor.

Concertul lui Burak Özçivit era programat pentru 12 martie, la Palatul Național „Nicolae Sulac”. Potrivit Nokta, organizatorii anunțaseră un cine-concert, intitulat „Muzica serialelor turcești”, cu orchestră, povești personale ale actorului și proiecții video.

Pe 24 februarie s-a aflat că evenimentul a fost anulat. Pe unul dintre site-urile de vânzare a biletelor se menționează că show-ul nu va avea loc din motive tehnice.

Aceasta urma să fie prima evoluție pe scenă în Republica Moldova a actorului, însă artistul a mai vizitat anterior țara noastră. În iulie 2023, Burak Özçivit a fost în Găgăuzia — la inaugurarea bașcanei Evghenia Guțul.

Atunci, guvernatoarea, care între timp a fost condamnată în prima instanță, a comunicat că Özçivit și-a exprimat convingerea că noua conducere a autonomiei „va reuși cu siguranță”.

Ministerul Culturii a declarat că anularea concertului nu are nicio legătură nici cu vizita anterioară a actorului în Găgăuzia pentru inaugurarea lui Guțul și nici cu noua circulară privind concertele artiștilor străini în Republica Moldova.

Precizăm că, în aceiași zi în care s-a aflat despre anularea concertului actorului turc, Ministerul Culturii a informat instituțiile de stat din subordinea sa și companiile private care organizează evenimente că, de acum încolo, vor trebui să notifice din timp despre invitarea artiștilor străini, în special a celor din statele CSI sau țări condamnate la nivel internațional pentru agresiune armată. După recepționarea acestor informații, ministerul va verifica numele împreună cu autoritățile competente.

Palatul Național „Nicolae Sulac”, unde urma să evolueze Özçivit, este o instituție publică, care funcționează ca o entitate independentă, dar se află în subordinea Ministerului Culturii. Reprezentanții sălii de concerte nu au comentat anularea.

***

Burak Özçivit este unul dintre cei mai cunoscuți actori turci, care a dobândit o largă popularitate internațională datorită serialelor de televiziune.

Faima i-au adus-o rolurile din „Suleyman Magnificul” („Magnificent Century”), „Çalıkușu” („Pitulicea”) și filmul „Dragostea seamănă cu tine”. O etapă importantă în cariera sa a fost serialul istoric „Fondarea: Osman”, care a înregistrat un nivel de audiență înalt pe piața internațională.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: