publika.md

Poliția neagă că ar fi făcut presiuni asupra primarilor înainte de protestul CALM

Inspectoratul General al Poliției neagă acuzațiile directorului Congresului Autorităților Locale din Republica Moldova (CALM) cu privire la intimidarea și descurajarea aleșilor locali de a participa la acțiunea de protest organizată de către aceștia la 27 noiembrie curent. Anterior, o dezmințire în acest sens a fost publicată și de către Serviciul de Informații și Securitate (SIS).

„Nu au fost înregistrate astfel de cazuri”, se arată într-un comunicat de presă al IGP.

Mai mult, oamenii legii îndeamnă cetățenii să sesizeze orice cazuri suspecte.

„Suntem instituția care are obligația să asigure ordinea publică și securitatea fiecărui cetățean, să identifice factorii și condițiile care pot pune în pericol persoanele. Totodată, încurajăm în caz de identificare a unor riscuri să ne sesizați pentru a putea interveni proactiv, în vederea examinării tuturor circumstanțelor și elucidarea cazului în modul stabilit de legislație și actele normative”, se arată într-un comunicat al oamenilor legii.

Reacția vine după ce directorul CALM Viorel Furdui a scris pe pagina sa de Facebook că primarii ar fi fost sunați de către ofițerii Serviciului de Informații și Securitate (SIS) și ai Inspectoratului Național de Patrulare (INP) înainte de protestul anunțat pentru 27 noiembrie.

Și SIS a respins acuzațiile.

***

Mai mulți primari din cadrul CALM au organizat pe 27 noiembrie un protest în capitală. Aleșii locali susțin că plafonarea taxelor locale este o imixtiune în activitatea lor și că funcționarii din capitală nu cunosc situația mai bine decât ei. Mai mult, potrivit acestora, dacă proiectul de lege va fi aprobat, „toată povara fiscală va cădea pe umerii businessului mic”.

Ministerul Finanțelor i-a invitat la discuții. Reprezentanții instituției au menționat că propunerea de plafonare a taxelor locale a fost făcută ca urmare a multiplelor solicitări din partea mediului de afaceri și asociațiilor de business și că aceasta va consolida autonomia financiară și decizională a autorităților locale.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Republica Moldova lansează prima ediție a Green Finance and Investment Forum Moldova

În Republica Moldova, investițiile în infrastructură rezilientă, eficiență energetică, economie circulară și protejarea capitalului natural pot reduce vulnerabilitățile economice și consolida competitivitatea pe termen lung. Trecerea de la priorități la investiții depinde însă de proiecte bine pregătite, instrumente financiare adecvate și o coordonare reală între autorități, finanțatori și mediul de afaceri.

Pornind de la această miză, Republica Moldova va găzdui, pe 29 iunie 2026, prima ediție a Green Finance and Investment Forum Moldova, eveniment strategic dedicat mobilizării investițiilor verzi și sustenabile.

Sub tema „Investing in a nature-positive economy and infrastructure”, forumul va reuni factori de decizie, instituții europene, organizații financiare internaționale și locale, investitori, reprezentanți ai sectorului bancar și ai mediului de afaceri.

Printre invitații de onoare se numără Jessika Roswall, Comisară Europeană pentru Mediu, Reziliența în Domeniul Apei și o Economie Circulară Competitivă, care va contribui la dialogul privind prioritățile europene în domeniul investițiilor favorabile naturii și al economiei circulare.

Forumul continuă dialogul strategic inițiat în cadrul EU Green Week 2026 și al EU-Moldova Investment Conference, concentrându-se asupra transformării priorităților de politici publice în proiecte bancabile, adică bine pregătite, viabile și capabile să atragă finanțare.

Discuțiile vor aborda:

  • dezvoltarea portofoliilor de proiecte bancabile;
  • capacitatea sectorului public și privat de a atrage și gestiona finanțări verzi;
  • obligațiunile verzi, finanțarea mixtă și mecanismele de finanțare climatică;
  • integrarea taxonomiei verzi în investiții, evaluare și raportare;
  • rolul băncilor, al instituțiilor financiare internaționale și al companiilor în extinderea investițiilor sustenabile.

Conceput ca o platformă anuală, forumul urmărește să alinieze prioritățile de dezvoltare ale Republicii Moldova cu instrumentele financiare disponibile și capacitatea de implementare, susținând convergența cu standardele europene de sustenabilitate.

29 iunie 2026, ora 08:30
maib park, Chișinău
Înscrieri: Green Finance and Investment Forum Moldova

Evenimentul este organizat de Fintech Hub și AmCham Moldova.

Parteneri strategici: Ministerul Mediului al Republicii Moldova, Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova, EU4Green Recovery East, Innovate Moldova, IFC Moldova, EBRD Moldova și Tekwill.

Sponsori generali: Uniunea Europeană și maib.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: