mai.gov.md

Polițiștii moldoveni se pregătesc de Summitul din 1 iunie: vor avea exerciții, inclusiv cu elicopterul 

Polițiștii moldoveni se pregătesc de Summitul Comunităţii Politice Europene, care va avea loc pe 1 iunie în Moldova. Aceștia vor desfășura exerciții de securitate, inclusiv cu elicopterul, împreună cu omologii din Polonia. Anunțul a fost făcut de Ministerul Afacerilor Interne de la Chișinău, pe 1 mai. 

Începând de astăzi și timp de o săptămână, pe teritoriul Republicii Moldova va fi desfășurat un exercițiu comun de antrenament a polițiștilor moldoveni împreună cu angajații poliției din Polonia, în cadrul căruia va fi implementat un nou stil de exerciții și tehnici speciale, inclusiv cu elicopterul”, se arată într-o declarație a Ministerului.

Instituția a precizat că acțiunile au drept scop:

  • creșterea eficienței modului de pregătire și desfășurare a acțiunilor/misiunilor;
  • evaluarea nivelului de pregătire al angajaților Brigăzii de poliție cu destinație specială „Fulger” a Inspectoratului General al Poliției;
  • testarea noilor tactici, tehnici și procedee de acțiune;
  • asigurarea securității și exersarea acțiunilor în contextul Summit-ului european care va avea loc în Republica Moldova – un eveniment care solicită mult profesionalism.

„Solicităm cetățenilor să evite răspândirea informațiilor eronate și să se informeze doar din surse sigure”, a conchis Ministerul de la Chișinău.

***

Pe 1 iunie, complexul vitivinicol Castel Mimi din Moldova va găzdui Summitul Comunității Politice Europene. La eveniment sunt așteptați 47 de președinți și șefi de guverne, precum și conducătorii Uniunii Europene. Liderii vor pune în discuție eforturile comune pentru pace, în contextul războiului din Ucraina și al crizelor conexe, apărarea democrației, consolidarea securității energetice și reziliența statelor europene.

Organizarea Summitului va fi finanțată din bugetul de stat, iar o parte din cheltuieli vor fi acoperite de către Consiliul Uniunii Europene. Declarația a fost făcută de președinta Maia Sandu, pe 27 aprilie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TASS

Ultimatum pentru Lukoil. Radu Marian: fie își vinde afacerile din Moldova, fie renunțăm la contracte VIDEO

Lukoil are la dispoziție cel mult două săptămâni pentru a-și vinde afacerile din Republica Moldova. În caz contrar, instituțiile statului care au contracte cu această companie petrolieră rusă, aflată sub sancțiuni, trebuie să renunțe la ele până cel târziu pe 21 noiembrie, a declarat pentru NewsMaker președintele Comisiei economie, buget și finanțe, Radu Marian.

„Pe piața carburanților avem o singură companie din cele sancționate, Lukoil. Da, este un jucător mare. Pe piața de retail are aproximativ 20-30%, iar pe piața de benzină are mai mult. Până la 21 noiembrie – evident, există și statul care are anumite achiziții – statul sau anumite instituții trebuie să renunțe la aceste contracte, fie deja Lukoil își vinde operațiunile. Înțeleg că fac lucrul acesta. Noi vom verifica aceste aspecte, compania care preia dacă va fi acceptată sau nu de Consiliul pentru screening-ul investițiilor sau nu. Sunt mai multe opțiuni care se analizează, dar evident că o să depunem acțiuni ca să nu avem o situație complicată”, a declarat Marian. 

Parlamentarul a precizat că deși Lukoil ar urma să-și încheie activitatea în Republica Moldova, în prezent nu există riscul unei crize de combustibil în țară. „Evident că stocuri sunt suficiente, există alți jucători, există și oferte. Dacă vorbim de piața de kerosen, combustibil aviatic, există mai multe companii care deja au făcut ofertă Lukoil-ului pentru a prelua aceste operațiuni. Deci se întreprind măsuri în acest sens”, a mai precizat Marian.

Reamintim că Statele Unite ale Americii au inclus, pe 22 octombrie, pe lista lor neagră de sancțiuni, două cele mai mari companii petroliere ruse – „Rosneft” și „Lukoil” – precum și aproximativ 50 de filiale ale acestora. Ministrul de finanțe al SUA, Scott Bessent, a declarat că cele două companii „finanțează mașinăria de război a Kremlinului”. Sancțiuni similare împotriva celor două companii petroliere ruse au fost introduse cu o săptămână mai devreme și de către Marea Britanie.

Pe 5 noiembrie, Guvernul a anunțat că identifică soluții pentru asigurarea alimentării cu combustibil a Aeroportului Internațional Chișinău „Eugen Doga”, după sancțiunile SUA. Premierul Alexandru Munteanu a precizat că este nevoie de o soluție rezonabilă care să garanteze securitatea și funcționarea aeroportului, considerat „poarta țării”.

Potrivit ministrului Infrastructurii, Lukoil deține aproximativ 110 benzinării din cele circa 570 din țară, fiind un agent economic de mare anvergură și un jucător important pentru economia națională. Mai mult, compania este singurul importator și vânzător de produse petroliere pentru Aeroportul Chișinău și deține infrastructura de depozitare și încărcare a avioanelor pe teritoriul aeroportului”.

TV8 scrie pe surse că Lukoil Moldova a avea 10 zile la dispoziție pentru a-și vinde activele de la Aeroportul Chișinău, aceasta fiind una dintre soluțiile Guvernului pentru a preveni blocarea zborurilor. Decizia privind înstrăinarea ar fi fost luată pe 6 noiembrie de Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului, prezidat de premierul Alexandru Munteanu.

De menționat că sancțiunile vor intra în vigoare pe data de 21 noiembrie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: