digi.24

Presa: Două avioane rusești cu arme nucleare au încălcat spațiul aerian suedez

Cele două avioane rusești care au violat spațiul aerian suedez de lângă Gotland pe 2 martie erau echipate cu arme nucleare. Acest lucru, conform publicației „Evropeiskaia pravda”, a fost anunțat la postul de televiziune suedez TV4.

Potrivit TV 4, încălcarea a fost un act deliberat de intimidare a Suediei.

Pe 2 martie, un grup de avioane a decolat de la baza aeriană rusă din Kaliningrad. Patru avioane – două bombardiere Su-24 au fost escortate de două avioane de vânătoare Su-27. Două bombardiere, potrivit surselor TV4 Nyheter, erau echipate cu arme nucleare.

Din cauza războiului din Ucraina, Forțele Aeriene Suedeze și-au crescut pregătirea și au observat dinainte că piloții ruși se îndreptau spre Gotland.

Încălcarea spațiului aerian suedez a durat aproximativ un minut. Ca răspuns, forțele aeriene ale țării au ridicat doi luptători JAS 39 Gripen. La acest moment, scrie presa suedeză, s-a confirmat că avioanele rusești erau echipate cu focoase nucleare.

Armata suedeză nu a comentat dacă cele două bombardiere au fost echipate cu arme nucleare, dar consideră că încălcarea a fost intenționată.

„Evaluăm acest lucru ca pe o acțiune conștientă. Acest lucru este foarte grav, mai ales pentru că sunt o țară implicată în război”, a comentat comandantul forțelor aeriene Karl-Johan Edström.

Rusia a amenințat Suedia, precum și Finlanda, în cazul aderării la NATO.

Prim-ministrul suedez Magdalena Andersson consideră că invazia Ucrainei de către Rusia a schimbat fundamental situația din Europa, drept urmare apartenența la NATO este luată în calcul de către Suedia.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Incident într-o unitate militară din Cahul: un minor de 16 ani a murit, iar un soldat a fost rănit, după ce a fost împușcat

Un adolescent de 16 ani a murit, iar un soldat a fost rănit, după un incident produs duminică, 10 mai, pe teritoriul unei unități militare din municipiul Cahul. Informațiile au fost confirmate de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

Conform sursei citate, în jurul orei 13:30, oamenii legii din Cahul au fost sesizați despre producerea unui incident pe teritoriul unității militare din oraș.

Informațiile preliminare arată că, din circumstanțe care urmeazǎ a fi stabilite, un militar prin contract, de 20 de ani, ar fi manipulat necorespunzător o armă de tip Glock, în timp ce se afla împreună cu un minor aflat în vizită la un alt militar în termen.

În urma unei împușcături, preliminar accidentale, militarul în termen ( cu vârsta de 18 ani) a fost rănit și transportat la spital, fiind în afara oricărui pericol.

Totodată, minorul de 16 ani prezent la fața locului a intrat în stare de șoc și și-a pierdut cunoștința imediat după incident. Din nefericire, în ciuda manevrelor de resuscitare efectuate de medici, acesta a decedat la scurt timp după internare, cauza preliminarǎ fiind un stop cardiac”, a menționat IGP.

Arma a fost ridicată pentru expertiză, iar polițiștii și procurorii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: