Instagram/pivo_varov

Presa: jurnalistul rus Alexei Pivovarov și echipa sa de filmare – reținuți în Uzbekistan (Update)

Jurnalistul rus Alexei Pivovarov și echipa sa de filmare au fost reținuți în Uzbekistan, scrie Meduza cu referire la publicația locală Hook. Potrivit sursei, împreună cu cetățenii ruși a fost reținută și corespondenta publicației Hook, Feride Mashetova.

Update 18:50: După aproximativ două ore și jumătate, Alexei Pivovarov și echipa sa de filmare au fost eliberați. Potrivit publicației Hook, autoritățile au confiscat două carduri de memorie care conțineau material filmat despre Karakalpakstan. Între timp, jurnaliștii s-au îndreptat către aeroport pentru a lua un zbor spre Tașkent.

Iar Pivovarov a scris pe canalul său de Telegram că, în Nukus, el și colegii săi au fost „invitați la o discuție de către angajații Ministerului de Interne”. „Am discutat, le-am povestit despre noi și despre planurile noastre, iar oficialii au fost politicoși și corecți. Acum ne continuăm drumul”, a adăugat jurnalistul.

Știrea inițială:

Cei reținuți au fost duși la Direcția Generală de Afaceri Interne din orașul Nukus „pentru o discuție”. Motivul reținerii a fost o plângere depusă de un localnic. Se precizează că Pivovarov este ținut într-un birou separat.

Publicația locală Hook a scris că jurnalista Feride Mahsetova a reușit să ia legătura cu redacția. Ea a spus că anchetatorii examinează materialele filmate de echipa lui Alexei Pivovarov în Uzbekistan — cu cine a discutat și ce a reușit să filmeze. Potrivit jurnalistei, anchetatorii au promis că „îi vor elibera curând”, însă există suspiciuni că echipa de filmare va fi eliberată doar înainte de începerea formalităților de înregistrare pentru zborul spre Tașkent.

Se mai precizează că Feride Mahsetova, fiind cetățeană a Republicii Uzbekistan, ar putea fi reținută în continuare.

Potrivit Meduza, pe 28 noiembrie, Alexei Pivovarov a anunțat pe o rețea de socializare despre realizarea unui reportaj în Uzbekistan, însoțind postarea de pe Instagram cu o fotografie realizată într-un câmp de bumbac.

În 2022, jurnalistul Alexei Pivovarov a fost declarat drept „agent străin” în Rusia. Iar în aprilie 2024, potrivit Meduza, Pivovarov a fost amendat cu 30 000 de ruble pentru lipsa mențiunii „agent străin” într-un sondaj publicat pe Telegram.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cine sunt deputații care s-ar putea regăsi în viitorul Parlament: Rezultate preliminare

Comisia Electorală Centrală a procesat deja toate procesele-verbale din cadrul alegerilor parlamentare din 28 septembrie. Conform rezultatelor preliminare, partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) ar putea obține 55 de mandate, Blocul Patriotic – 26, blocul Alternativa – 8, iar Partidul Nostru și Democrația Acasă – câte 6 mandate.

Democrația Acasă

Partidul „Democrația Acasă”, marea surpriză a alegerilor, a obținut 5,62% din voturi și poate primi șase mandate în Parlament. Lista electorală este condusă de Vasile Costiuc, profesor de meserie.

Al doilea loc în listă revine vicepreședintelui partidului, fermierul din Căușeni Serghei Stefanco. Locul al treilea este ocupat de al doilea vicepreședinte, Anna Țurcan-Oboroc.

Următoarele poziții în listă:

  • Valentina Meșină, primărița satului Ruseștii Noi, raionul Ialoveni, filolog de profesie – locul 4;
  • Alexandru Chițu, vicepreședinte și membru al consiliului raional Ștefan-Vodă – locul 5;
  • Alexandr Verșinin, politolog – locul 6.

Partidul Nostru

Partidul Nostru ar putea obține tot șase mandate, cu 6,2% din voturi. Lista este deschisă de liderul partidului, Renato Usatîi, om de afaceri și fost primar de Bălți.

Locurile următoare:

  • Elena Grițco, jurist și membru al consiliului municipal Bălți – locul 2;
  • Nina Cereteu, primar de Drochia și vicepreședinte al Congresului Autorităților Locale – locul 3;
  • Alexandr Berlinschi, fost secretar al Comisiei Electorale Centrale – locul 4;
  • Sergei Ivanov, antreprenor, director ProFarm Invest – locul 5;
  • Stela Onuțu, jurist – locul 6.

Alternativa

Blocul „Alternativa” a obținut 7,96% din voturi, cu posibilitate de 8 mandate. Lista este condusă de Ion Ceban, primarul Chișinăului, care a anunțat că ar putea renunța la mandatul de deputat, pentru a-și continua proiectele la primărie.

Alte poziții:

  • Alexandr Stoianoglo, fost procuror general și candidat la prezidențiale – locul 2;
  • Ion Chicu, fost prim-ministru și președinte al Partidului Dezvoltare și Consolidare a Moldovei – locul 3;
  • Mark Tkaciuk, liderul Partidului Congresul Civic – locul 4;
  • Gaik Vartanean, fost socialist, acum în partidul lui Ceban MAN – locul 5;
  • Liliana Iaconi, fost secretar general al Guvernului, economist – locul 6;
  • Olga Ursu, viceprimar al capitalei – locul 7;
  • Gabriela Cuneva, fost secretar de stat la Ministerul Finanțelor – locul 8.

Blocul Patriotic al Comuniștilor, Socialiștilor, Viitorul Moldovei și Inima Moldovei

Blocul ar putea obține 26 de mandate în viitorul parlament. Potențialii deputați:

  • Igor Dodon
  • Diana Caraman
  • Vasile Tarlev
  • Zinaida Greceanîi
  • Vlad Batrîncea
  • Constantin Starîș
  • Grigore Novac
  • Vladimir Odnostalco
  • Alla Pilipețcaia
  • Olga Cebotari
  • Andrei Godoroja
  • Adela Răileanu
  • Adrian Domentiuc
  • Grigorii Uzun
  • Pavel Voicu
  • Inga Sibova
  • Bogdan Țîrdea
  • Valeriu Muduc
  • Ala Ursu-Antoci
  • Vera Cernega
  • Dorin PavaloI
  • Adrian Lebedinschi
  • Alla Darovannaia
  • Marcel Cenușa
  • Vladimir Voronin
  • Petru Burduja

Acțiune și Solidaritate (PAS)

Potrivit rezultatelor preliminare, PAS ar putea obține 55 de mandate. Potențialii deputați conform listei:
Igor Grosu

  • Dorin Recean
  • Doina Gherman
  • Nicu Popescu
  • Marcel Spatari
  • Veronica Roșca
  • Mihai Popșoi
  • Vladimir Bolea
  • Liliana Nicolaescu-Onofrei
  • Anastasia Nichita
  • Nicolae Botgros
  • Constantin Cheianu
  • Dan Perciun
  • Liudmila Adamciuc
  • Lilian Carp
  • Maria Acbaş
  • Viorel Bostan
  • Emil Ceban
  • Larisa Voloh
  • Victoria Belous
  • Radu Marian
  • Mihail Druță
  • Marcela Adam
  • Sergiu Lazărencu
  • Maxim Potîrniche
  • Larisa Novak
  • Ion Groza
  • Maria Gonța
  • Valeriu Robu
  • Ersilia Qatravi
  • Virgiliu Pâslariuc
  • Liudmila Catlabuga
  • Natalia Davidovici
  • Roman Cojuhari
  • Igor Chiriac
  • Marina Morozova
  • Ana Calinici
  • Alic Baraboi
  • Ilie Ionas
  • Nicolae Drăganel
  • Vasile Grădinaru
  • Dinu Plîngău
  • Dorian Istratii
  • Adrian Beliî
  • Andrian Cheptonar
  • Artemie Cătănoi
  • Stela Macari
  • Tatiana Cucuietu
  • Ana Butucea
  • Galina Dragan
  • Artur Mija
  • Adrian Băluțel
  • Eugeniu Sînchevici
  • Iurie Levinski
  • Ion Babici
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: