Prețurile la alimente ar putea crește cu până la 10%. Ministru: Sarcina noastră – să nu admitem tarife neargumentate

Prețurile la produsele agroalimentare vor crește în urma scumpirii carburanților, iar majorările ar putea ajunge la 3-7%, și în anumite cazuri până la 10%, în funcție de produs. Declarația a fost făcută de ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, care a precizat că inputurile din agricultură se resimt deja, iar Ministerul Economiei urmează să vină cu o analiză mai structurată a pieței, în colaborare cu Consiliul Economic.

„Sigur că tot ce avem ca inputuri în proces, într-un final avem un lanț valoric care, vrem nu vrem, duc la o majorare de prețuri. Avem o analiză în contextul majorării prețurilor care arată că produsele alimentare ar putea escalada până la maximum 10% — asta ar fi în dependență de produs — dar de fapt ne arată o creștere de 3, 5 până la 7%. Sarcina noastră este să putem monitoriza foarte bine formarea acestor prețuri, să nu admitem prețuri crescute neargumentat”, a declarat Catlabuga la TVR Moldova.

Ministra a precizat că autoritățile monitorizează situația prin Consiliul Concurenței și agențiile responsabile de formarea prețurilor la raft, pentru a preveni majorări nejustificate.

Totodată, Catlabuga a avertizat că sectorul horticol și legumicol este vulnerabil în fața riscului de îngheț în a doua și a treia decadă a lunii aprilie.

„Sectorul horticol și legumicol este mult mai vulnerabil. A doua decadă și a treia, mai ales a lunii aprilie, în momentul când avem înmugurirea și înflorirea mult mai avansată, riscul este mult mai mare. Agricultorilor le recomandăm să fie pregătiți — există instrumente și mecanisme pe care le pot aplica, sunt diverse tehnologii astăzi care pot minimiza din acest risc”, a declarat Catlabuga înaintea ședinței Guvernului din 8 aprilie.

De asemenea, Ludmila Catlabuga a precizat că instituțiile responsabile au sarcina de a monitoriza atent formarea prețurilor și de a preveni eventualele abuzuri în contextul actual. Ea a sublinia necesitatea solidarității și a eforturilor comune pentru depășirea perioadei dificile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol/președinte.md

Republica Moldova se retrage oficial din CSI. Decretele semnate de Maia Sandu

Republica Moldova se retrage oficial din Comunitatea Statelor Independente (CSI). Președinta Maia Sandu a promulgat legile privind denunțarea acordurilor fondatoare ale organizației.

Decretele prezidențiale promulgă denunțarea Acordului de constituire al Comunității Statelor Independente, a Protocolului aferent și a Statutului CSI.

Amintim că Parlamentul a adoptat în lectură finală denunțarea celor trei documente care conferă Republicii Moldova statut de membru al CSI în data de 2 aprilie.

Autoritățile centrale argumentează că ieșirea din CSI este determinată de nerespectarea valorilor fundamentale ale organizației de către Federația Rusă — membru fondator al Comunității Statelor Independente. În mod special este vorba despre încălcarea principiului integrității teritoriale, care se manifestă prin invadarea Ucrainei, Georgiei și staționarea ilegală de trupe ruse în regiunea transnistreană a Republicii Moldova.

În continuare, Ministerul Afacerilor Externe va notifica oficial Comitetul Executiv al CSI cu privire la denunțarea celor trei documente. După 12 luni de la notificare, Republica Moldova va înceta oficial să mai fie membru al organizației internaționale.

De altfel, Republica Moldova nu mai participă la activitatea Comunității Statelor Independente din 2022, pe fondul declanșării invaziei ruse la scară largă asupra Ucrainei. De asemenea, autoritățile au denunțat zeci de acorduri încheiate pe platforma CSI, Guvernul a încetat să mai achite cotizațiile anuale de membru din 2023, iar în februarie 2024, Republica Moldova a ieșit oficial din Adunarea Parlamentară a CSI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: