Ilan Șor

„Prezența este obligatorie”: Șor scoate oamenii la un nou protest, iar poliția publică probe despre intimidări

Inspectoratul General al Poliției anunță că deține probe potrivit cărora persoane care au participat anterior la protestele organizate de fugarul condamnat Ilan Șor sunt constrânse și intimidate să iasă din nou în stradă. Oamenii legii susțin că mai mulți cetățeni primesc mesaje audio și text prin care sunt somați să participe la manifestațiile anunțate pentru sâmbătă, atât în Chișinău, cât și în raioane.

Poliția îndeamnă persoanele vizate să apeleze de urgență instituțiile de ordine pentru a li se asigura securitatea și pentru ca cei responsabili de aceste presiuni să fie identificați și trași la răspundere.

Amintim că, după ce protestele „non-stop” cu „salarii” lunare de 3 mii de dolari la Gara Feroviară au eșuat, oligarhul fugar și-a îndemnat recent susținătorii să iasă din nou la proteste nu doar la Chișinău, dar și „în fiecare oraș, fiecare raion”. Manifestațiile sunt planificate pentru data de 23 august.

De menționat că, conform legii, persoanele fizice care acceptă bani pentru a participa la proteste contra cost riscă amenzi între 5.000 și 7.500 lei, iar cei cu funcții de răspundere – între 15.000 și 25.000 lei. Mai mult, aceștia riscă să fie privați de dreptul de a deține anumite funcții sau de a desfășura anumite activități pentru 3–6 luni.

Persoanele fizice care oferă bani pentru participarea la astfel de proteste riscă amenzi de până la 50 de mii de lei, iar cele cu funcții de răspundere – de până la 75 de mii de lei, cu privarea dreptului de a desfășura anumite activități pentru 3–6 luni.

În același timp, participarea la dezordini în masă se pedepsește cu 3–7 ani de închisoare, iar instigarea la violență sau nerespectarea legii poate fi sancționată cu amendă de până la 42.500 lei sau până la 2 ani de închisoare.

IGP precizează că cei care se autodenunță și cooperează cu autoritățile scapă de sancțiuni.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

Reacția Chișinăului la proiectul Tiraspolului privind „cetățenia” automată pentru copii

„Locuitorii din regiunea transnistreană sunt foarte pragmatici și înțeleg perfect oportunitățile oferite de deținerea cetățeniei Republicii Moldova”. Aceasta este reacția Biroului pentru politici de reintegrare la proiectul legislativului nerecunoscut de la Tiraspol privind „cetățenia” automată pentru copii.

Solicitați de NewsMaker pentru o reacție în contextul deciziei de la Tiraspol, reprezentanții Biroului politici de reintegrare au declarat că „locuitorii din regiunea transnistreană sunt foarte pragmatici și înțeleg perfect oportunitățile oferite de deținerea cetățeniei Republicii Moldova”.

„Constatăm că pe teren se atestă nu doar documentarea masivă cu acte de model național, dar și sprijinul tot mai mare al populației din raioanele de est ale țării pentru politicile de reintegrare a țării. Legislația în vigoare prevede că în condițiile legal stabilite copiii născuți pe teritoriul Republicii Moldova, la data nașterii, dobândesc cetățenia Republicii Moldova, recunoscută de comunitatea internațională, situație valabilă și pentru copiii din regiunea transnistreană a țării”, a mai declarat Biroul.

Amintim că legislativul nerecunoscut de la Tiraspol a adoptat modificări la „legea cetățeniei”, prin care copiii născuți pe teritoriul regiunii „devin automat cetățeni” ai regiunii nerecunoscute. Până acum, părinții trebuiau să depună o cerere în acest sens. Modificările vizează și copiii născuți în afara regiunii, dar în cazul cărora „unul dintre părinți are cetățenie transnistreană”. Potrivit organului nerecunoscut, „modificările la lege vor intra în vigoare” după semnătura lui Vadim Krasnoselski, liderul de facto al regiunii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: