Prima reuniune în formatul „1+1” a început la Tiraspol, după o pauză de 10 luni. Grosu și Dodon: „Dialogul este necesar”

Întâlnirea reprezentanților politici în cadrul procesului de negocieri pentru reglementarea transnistreană, care au loc la sediul OSCE din Tiraspol, a început. Între timp, președintele Parlamentului, Igor Grosu, și deputatul socialist Igor Dodon au salutat întrevederea, menționând că „dialogul este necesar” și că există mai multe subiecte care trebuie abordate.

Întâlnirea reprezentanților politici în cadrul procesului de negocieri pentru reglementarea transnistreană, care are loc la sediul OSCE din Tiraspol, a început. Chișinăul este reprezentat de către vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, iar Tiraspolul de către șeful instituției responsabile de „relații externe” din regiunea transnistreană, Vitalii Ignatiev.

Potrivit unor imagini video publicate de presa locală, întrevederea a debutat cu intervenția unei reprezentante OSCE.

Ne îndemn pe toți să obținem rezultate concrete, care vor servi intereselor oamenilor de pe ambele maluri ale Nistrului”, a declarat aceasta.

Aceasta este prima întâlnire a reprezentanților politici de la preluarea funcției de vicepremier pentru Reintegrare de către Valeriu Chiveri.

Între timp, în cadrul unor declarații de presă la Parlament, Igor Grosu a spus că este „bine” că reprezentanții politici în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană se întâlnesc.

Pe ordinea de zi sunt mai multe probleme, dintre care cele cumva „tradiționale” – îmi pare rău să spun cuvântul ăsta… Școlile, mai curând situația energetică din regiune și multe alte lucruri care trebuie discutate”, a spus oficialul.

Șeful legislativului a mai menționat că, astăzi, va fi înregistrat un proiect de lege care vizează procesul de reintegrare. Potrivit lui, documentul prevede eliminarea treptată a scutirilor de taxe pentru importul unor categorii de mărfuri, precum alcoolul, de care a beneficiat stânga Nistrului.

La rândul său, Igor Dodon a salutat discuțiile reprezentanților politici ai Chișinăului și Tiraspolului, menționând că „dialogul este necesar”. „Noi nu putem să avansăm în negocierile cu UE fără soluționarea problemei transnistrene”, a adăugat politicianul.

Deputatul a mai spus că, în opinia sa, prioritățile autorităților constituționale în cadrul negocierilor ar trebui să fie subiectele social-economice, apoi discuțiile privind o soluționare politică a diferendului transnistrean.

***

Amintim că ultima întrevedere în formatul „1+1” dintre negociatorii Chișinăului și Tiraspolului a avut loc în aprilie 2025. Atunci, după aproape patru luni de blocaj și două tentative eșuate de reluare a dialogului, la Tighina s-au întâlnit așa-zisul „ministru de Externe” al regiunii transnistrene, Vitalii Ignatiev, și vicepremierul pentru Reintegrare de la acea vreme, Oleg Serebrian.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Vârsta de pensionare pentru femeile din Moldova a crescut la 62 de ani. Cine are dreptul la 59 de ani

Pe 1 iulie 2026 s-a majorat vârsta standard de pensionare pentru femeile din Republica Moldova. Acestea se vor pensiona la 62 ani, față de 61 de ani și 6 luni în anul precedent. Pentru bărbați, vârsta de pensionare rămâne neschimbată.

Potrivit Casei Naționale de Asigurări Sociale (CNAS), începând cu 1 iulie 2026, vârsta standard de pensionare pentru femei, pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, este de 62 de ani, iar stagiul complet de cotizare este de 34 de ani.

Potrivit CNAS, reducerea vârstei standard de pensionare se acordă femeilor care au născut și au educat până la vârsta de 8 ani cinci sau mai mulți copii. Pentru ele, vârsta de pensionare se reduce cu 3 ani și, începând cu 1 iulie 2026, este de 59 de ani.

Pentru bărbați, vârsta de pensionare rămâne neschimbată și este de 63 de ani, iar stagiul de cotizare este de 34 de ani, condiții stabilite începând cu 1 iulie 2019.

Reprezentanții CNAS au amintit că pensia pentru limită de vârstă se stabilește pe viață, de la data îndeplinirii condițiilor de pensionare, dacă cererea și actele necesare au fost depuse în termen de 90 de zile de la această dată. În cazul în care termenul de depunere a cererii a fost depășit, pensia se acordă de la data prezentării ultimului act necesar. Termenul de examinare este de 60 de zile de la data depunerii cererii cu toate actele necesare.

Pentru a verifica vârsta de pensionare, persoanele sunt îndemnate să utilizeze serviciul electronic „Calculatorul vârstei de pensionare”. Potrivit CNAS, acesta permite utilizatorilor să afle anul în care pot solicita pensia pentru limită de vârstă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: