Proiectul Politicii bugetar-fiscale pentru anul 2021 a fost aprobat în lectura a doua

Proiectul de Lege pentru modificarea unor acte normative (Politica bugetar-fiscală pentru anul 2021) a fost aprobat de Parlament, în ședința plenară din 16 decembrie, în cea de-a doua lectură, cu 56 de voturi.

Documentul a fost elaborat de către Guvern.

Proiectul de lege conține modificări a 43 de legi, având ca obiectiv ajustarea legislației bugetar-fiscale și vamale la evoluția proceselor economice și sociale ca urmare a situației epidemiologice existente la nivel național și internațional și în vederea consolidării capacităților instituțiilor statului la colectarea veniturilor bugetare și eficientizării administrării fiscale și vamale precum și susținerii mediului de afaceri în scopul dezvoltării economice sustenabile a țării.

Proiectul prevede un ansamblu de măsuri și instrumente elaborate și promovate în vederea acumulării resurselor financiare la bugetul public național care sunt indispensabile pentru satisfacerea necesităților publice, precum și constituie un instrument cu ajutorul căreia statul intervine în orientarea proceselor economice.

**
Deputații din PSRM și Platforma „Pentru Moldova” s-au întrunit după ora 22:30 în ședință plenară. O parte dintre parlamentarii din PAS, Platforma DA și grupul Pro Moldova au reușit să ajungă la întrunire. Aceștia s-au arătat indignați de faptul că legile bugetar-fiscale sunt examinate „în grabă”. Deputații din majoritatea parlamentară au aprobat, însă, proiectele de legi, iar ulterior au votat pentru închiderea sesiunii parlamentare de toamnă iarnă.

Președinta aleasă a Republicii Moldova Maia Sandu s-a arătat indignată de acțiunile care s-au desfășurat în noaptea de 16 decembrie în parlament. Într-o postare pe pagina sa de Facebook, aceasta a declarat că deputații care au votat în viteză legile bugetar-fiscale sunt „impostori” și trebuie pedepsiți.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicușor Dan la Chișinău/ Igor Grosu/Facebook

Nicușor Dan: România va fi pregătită pentru unire, atunci când majoritatea cetățenilor R. Moldova o vor dori

România va fi pregătită pentru unirea cu Republica Moldova, atunci când majoritatea cetățenilor moldoveni își vor exprima această dorință. Declarația a fost făcută de președintele României, Nicușor Dan, care se află în prima sa vizită oficială la Chișinău. Liderul de la Cotroceni a afirmat deschis, în cadrul unui interviu la Moldova 1, că susține unirea celor două state, însă spune că acest proces trebuie să respecte voința suverană a cetățenilor moldoveni.

Întrebat dacă, în calitate de președinte al României, va susține unirea celor două maluri ale Prutului, așa cum în campania electorală a declarat că este unionist, Nicușor Dan a răspuns afirmativ: „Da, evident, respectând însă suveranitatea unei țări care se numește Republica Moldova”.

Șeful statului român a precizat că, în momentul în care o majoritate a cetățenilor Republicii Moldova va dori unirea, „România va fi pregătită pentru asta”.

„Noi avem la București o decizie a parlamentului din 2018, când s-au împlinit 100 de ani de la evenimentul din 27 martie, și care spune că în momentul în care Republica Moldova este pregătită, România este pregătită pentru asta. Cred că există un consens între forțele politice, cel puțin între cele pro-occidentale de la București, că suntem deschiși pentru asta”, a mai declarat Nicușor Dan.

Precizăm că, pe 10 iunie, Nicușor Dan întreprinde o vizită în Republica Moldova, fiind prima de când a preluat funcția de președinte al României, luna trecută.

Vizita a început cu o întrevedere cu Maia Sandu la Președinție. Șefa statului și-a întâmpinat omologul cu onoruri militare.

Președinții au discutat despre consolidarea relațiilor bilaterale, integrarea europeană a Republicii Moldova și dezvoltarea mijloacelor comune de răspuns la războiul hibrid al Rusiei. Ulterior, liderii au susținut o conferință de presă și au depus flori la monumentul lui Ștefan cel Mare. Câteva sute de oameni s-au adunat în apropierea statuii pentru a se întâlni cu liderul de peste Prut: „Vrem acasă, vrem cu țara, domnule președinte” – a scandat mulțimea.

***

La recensământul organizat în Moldova, în 2024, 77,2% dintre cetățeni s-au declarat moldoveni, iar 7,9% – români. Aceștia sunt urmați, conform datelor preliminare, de ucraineni, găgăuzi, ruși, bulgari, romi și alte grupuri etnice.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: