Colaj NM/ foto:Gagauznews

Protest la Comrat: Guțul s-a plâns că au fost interzise la vamă echipamentele pentru GagauziyaLand. Serviciul Vamal neagă

Protest la Comrat. Mai multe persoane, alături de bașcanul Găgăuziei Evghenia Guțul, au ieșit în stradă, nemulțumiți că s-ar fi interzis trecerea vamală a echipamentelor pentru GagauziyaLand. „Ei au reținut tot ce se poate”, a comunicat Guțul. Într-o reacție pentru NewsMaker, reprezentanții Serviciului Vamal au declarat că instituția nu a interzis trecerea și nici nu a confiscat echipamentele, dar la moment examinează o cerere prin care s-a solicitat importul mărfurilor. 

„Nu ne permit trecerea echipamentelor, ei au reținut tot ce se poate. (…) Luați mâinele de pe GagauziyaLand. (…) Nu ne încurcați, nu ne dați nimic. Noi nu facem asta pentru noi, noi facem asta pentru copii”, a spus la protest bașcanul Evghenia Guțul. 

„Ajunge să vă bateți joc de Găgăuzia”, „Sandu nu încurca la fericirea copiilor noștri” – sunt doar unele mesaje de pe pancartele manifestanților.

Contactată de NewsMaker, purtătoarea de cuvânt al Serviciului Vamal Tatiana Șompol a dat de înțeles că instituția nu a interzis sau confiscat echipamentele.

„A fost depusă o declarație de plasare a mărfurilor în regim vamal de import și la moment este examinată conform procedurii legale”, a precizat reprezentanta Serviciului Vamal.

În aprilie 2023, politicianul fugar Ilan Șor a declarat că dacă Evghenia Guțul va obține victoria în Găgăuzia va construi GăgăuziaLand. Ulterior, la circa patru luni de când a câștigat alegerile pentru funcția de bașcan al Găgăuziei, Evghenia Guțul anunțat că a demarat primele acțiuni în vederea construirii, în Găgăuzia, a unui parc de distracții pentru copii, similar celui din Orhei – GăgăuziaLand. Detalii – AICI. Pe 24 octombrie 2023, pe negativul melodiei „Cântecul de leagăn al ursului” din desenul animat sovietic „Umka”, bașcanul Evghenia Guțul, împreună cu președintele Adunării Populare, Dmitri Constantinov, și-au făcut apariția pe o scenă improvizată din câmp de pe terenul alocat pentru construcția parcului de distracție GăgăuziaLand. Atunci s-au lansat lucrările de construcție. Detalii AICI.

Recent, pentru Ziarul de Gardă, șeful adjunct al Inspectoratului pentru Protecția Mediului Victor Dumneanu a declarat că pe 29 aprilie 2024 s-a efectuat un control la „GagauziyaLand” și că în cadrul controlului „s-a constatat că au fost începute lucrări în baza unui proiect care nu a trecut etapa de evaluare a impactului asupra mediului, fapt care a constituit temei de a emite prescripție de a stopa lucrările de construcție până la primirea Actului permisiv”. El a mai spus că „a fost inițiat un proces contravențional de către IPM Comrat, care la moment este în desfășurare”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Macron, despre alegerile parlamentare din Moldova: „Vom urmări cu mare atenție”. Ce a spus despre Maia Sandu

Franța va urmări îndeaproape alegerile parlamentare din Republica Moldova, planificate pentru 28 septembrie, a anunțat președintele Emmanuel Macron, în cadrul unei conferințe de presă susținute după Summitul Consiliului European de la Bruxelles, pe 26 iunie. Liderul de la Paris și-a reconfirmat, totodată, sprijinul pentru președinta Maia Sandu.

„Știți că susținem Republica Moldova. Din punct de vedere politic și al securității, Moldova se află în prima linie. Și vă spun, mai ales după ceea ce s-a întâmplat în ultimele săptămâni, în cadrul mai multor alegeri, vom urmări cu mare atenție scrutinul din octombrie (nr. red: alegerile parlamentare vor avea loc pe data de 28 septembrie – NewsMaker). O susținem pe deplin pe președinta Maia Sandu, pentru că ea promovează o agendă bună pentru moldoveni”, a declarant președintele Franței.

Liderii celor 27 de state membre ale Uniunii Europene s-au reunit, la Bruxelles, pe 26 iunie. Oficialii europeni au reafirmat sprijinul ferm pentru Republica Moldova pe drumul său către aderarea la UE și au invitat Consiliul Uniunii Europene să deschidă clusterele și capitolele de negociere „atunci când condițiile sunt îndeplinite”.

„Consiliul European așteaptă cu interes primul Summit Moldova-UE, care va avea loc la data de 4 iulie, la Chișinău, și reiterează sprijinul ferm al Uniunii Europene pentru suveranitatea, integritatea teritorială, reziliența și dezvoltarea economică a Republicii Moldova”, se arată în concluziile adoptate de liderii UE.

Conform concluziilor adoptate, Uniunea Europeană va continua să colaboreze îndeaproape cu Republica Moldova pentru a consolida reziliența și stabilitatea țării în fața activităților destabilizatoare persistente din partea Rusiei, inclusiv atacuri hibride, menite să submineze instituțiile democratice ale țării.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: