Colaj NM

Protest la Penitenciarul 13 în susținerea lui Guțul. Poliția: s-au oferit sume între 200 și 1500 de lei FOTO

Pe 10 august, în apropierea Penitenciarului 13 din Chișinău, a avut loc un protest în susținerea bașcanului Găgăuziei, Evghenia Guțul, condamnată la 7 ani de închisoare în dosarul de finanțare ilegală a fostului partid „Șor”. Inspectoratul General al Poliției susține că protestatarilor li s-au oferit între 200 și 400 de lei pentru participare, iar celor care aduceau manifestanți cu mașinile personale – până la 1500 de lei.

La manifestația din apropierea penitenciarului au participat deputații Vasile Bolea și Reghina Apostolova, liderul Partidului „Șansă” Alexei Lungu și primarul municipiului Orhei, Tatiana Cociu, toți afiliați politicianului fugar Ilan Șor. „Libertatea Evgheniei” — a fost mesajul de pe una dintre pancartele manifestanților. „Libertate Evgheniei Guțul” s-a scandat, printre altele, la protest.

Inspectoratul General al Poliției (IGP) a anunțat că a documentat o serie de încălcări în timpul protestului. „Zeci de persoane s-au ales cu procese verbale pentru primirea și oferirea de bani în schimbul participării la proteste. Polițiștii au stabilit că celor care protestau li s-au oferit sume între 200 și 400 de lei, iar celor care aduceau protestatarii cu mașinile personale – între 1000 și 1500 de lei”, au comunicat reprezentanții Inspectoratului.

Oamenii legii ar fi depistat și „mașini încărcate cu materiale sub formă de pliante, pancarte și articole vestimentare, pentru care nu existau acte corespunzătoare de proveniență, tipărire și facturare”.

„Polițiștii au depistat și o unitate de transport cu numere temporare din autonomia găgăuză, în care se aflau corturi și saltele, pe care persoanele, tot contra cost, intenționau să le amplaseze în adiacentul penitenciarului, similar acțiunilor din 2022-2023, fără a ține cont de normele de securitate specifice instituției date”, au adăugat reprezentanții Inspectoratului.

Instituția a mai spus că, în ultimele zile, la serviciul de urgență 112 au parvenit mai multe apeluri din partea cetățenilor care locuiesc pe străzile adiacente Penitenciarului 13, care se plâng de perturbarea liniștii și imposibilitatea de a se odihni la domiciliu.

Actualizare: Organizatorii protestului, reprezentanții blocului „Victorie”, au declarat că „mesajele poliției despre așa-zisele „proteste plătite” la Penitenciarul nr. 13 sunt o minciună murdară și o provocare primitivă”.

Poliția Republicii Moldova
Poliția Republicii Moldova
Poliția Republicii Moldova
Poliția Republicii Moldova
Poliția Republicii Moldova
Poliția Republicii Moldova
Poliția Republicii Moldova
Poliția Republicii Moldova

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Marina Tauber și Diana Șoșoacă, apariție comună la forumul economic de la Sankt Petersburg: „Nu putem lipsi”

Fosta vicepreședintă a ex-partidului „Șor”, Marina Tauber, condamnată la 7 ani și jumătate de închisoare și dată în căutare internațională, a fost surprinsă alături de eurodeputata română Diana Șoșoacă la Forumul Economic Internațional de la Sankt Petersburg, în cadrul aceluiași panel de dezbateri dedicat inteligenței artificiale și războiului informațional. Cele două politiciene au venit cu mesaje comune în care au criticat acțiunile guvernărilor de la Chișinău și București, și au descris importanța participării la eveniment prin apărarea „intereselor naționale”.

Diana Șoșoacă a participat la forum la invitația Administrației Prezidențiale a Federației Ruse, declarând că România are nevoie de „diplomați ai păcii, nu ai confruntării” și că prezența sa la Sankt Petersburg reprezintă „o mână întinsă în favoarea păcii și a dialogului”, după tensiunile generate de incidentul cu drona rusească căzută peste un bloc din Galați.

„Am venit aici pentru că România trebuie să fie prezentă acolo unde se discută viitorul lumii. Nu putem lipsi de la masa marilor dezbateri internaționale și apoi să pretindem că ne apărăm interesele naționale. În timp ce actuala putere de la București a ales calea deteriorării relațiilor diplomatice cu Federația Rusă, eu am ales să vin aici pentru a menține deschis un canal de comunicare”, a declarat Șoșoacă.

Marina Tauber, la rândul ei, a declarat că a participat la dezbaterea despre inteligența artificială și a venit cu inițiativa creării unei „Alianțe Tehnologice Eurasiatice”, acuzând că în Republica Moldova s-ar fi blocat și limitat vizibilitatea politicienilor din opoziție prin intermediul algoritmilor platformelor digitale.

„Inteligența artificială este capabilă nu doar să ajute oamenii și să deschidă noi oportunități, ci și să devină un instrument de manipulare, de creare a materialelor deepfake, de răspândire a informațiilor false și de cenzură ascunsă prin intermediul algoritmilor opaci ai platformelor digitale. Din păcate, în Republica Moldova ne-am confruntat deja cu aceste fenomene în practică”, a declarat Tauber.

Amintim că la același forum au participat și fostul președinte Igor Dodon, fostul prim-ministru Vasile Tarlev, ambasadorul agreat al Rusiei în Moldova, Oleg Ozerov, și lidera partidului „Moldova Mare”, Victoria Furtună. Dodon a cerut la forum renunțarea la sancțiunile antirusești, reluarea negocierilor cu Gazprom și deschiderea curselor aeriene directe cu Moscova, propuneri calificate drept „regretabile” de Guvernul de la Chișinău.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: