ziua.md

Redenumirea Aeroportului, în consultări publice: Asocierea cu Eugen Doga „va întări mândria națională”

Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale a lansat consultări publice privind redenumirea Aeroportului Internațional Chișinău în „Aeroportul Internațional Eugen Doga Chișinău”. Inițiativa propune atribuirea acestui nume în memoria regretatului compozitor, ca un gest de recunoștință națională pentru contribuția sa la cultura și identitatea Republicii Moldova.

Potrivit inițiativei, asocierea numelui lui Eugen Doga cu aeroportul ar putea atrage interesul turiștilor internaționali, ar consolida imaginea culturală a țării pe plan global și ar întări mândria națională.

„Este o practică frecventă la nivel global ca aeroporturile internaționale să poarte numele unor personalități naționale emblematice. Exemple includ Aeroportul „Frederic Chopin” din Varșovia, Aeroportul „Charles de Gaulle” din Paris sau „John F. Kennedy” din New York. Republica Moldova ar urma astfel un model recunoscut internațional de a celebra valorile naționale”, precizează autorii inițiativei.

Amintim că, anterior, au fost lansate cel puțin două petiții online prin care se cere ca Aeroportul din Chișinău să poarte numele compozitorului Eugen Doga.

***

Compozitorul Eugen Doga a decedat pe 3 iunie, la vârsta de 88 de ani. Celebrul compozitor a compus peste 200 de lucrări pentru cinema și teatru, zeci de piese simfonice, romanțe, cântece și valsuri. Valsul său, scris pentru filmul „Gingașa și tantra mea fiară” al regizorului Emil Loteanu, a fost recunoscut de UNESCO drept una dintre cele patru capodopere muzicale ale secolului XX.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

customs.gov.md

Doi străini au încercat să scoată ilegal din țară 5 lingouri de aur, prin aeroportul din Chișinău. Ce riscă

Doi cetățeni străini au încercat să scoată ilegal din Republica Moldova cinci lingouri de aur, prin Aeroportul Internațional „Eugen Doga” din Chișinău. Bunurile, care nu au fost declarate autorității vamale, au fost depistate în bagajele călătorilor. Informațiile au fost raportate de Serviciul Vamal într-un comunicat publicat pe 28 februarie.

Potrivit sursei citate, în timpul controlului de specialitate al pasagerilor de la cursa Chișinău – Gokcen, funcționarii vamali și polițiștii de frontieră au observat în bagajele a doi călători mai multe obiecte cu forme dreptunghiulare identice, motiv pentru care aceștia au fost supuși unor verificări amănunțite.

În rezultat, în bagajul unui cetățean al Iordaniei, în vârstă de 32 de ani, au fost descoperite două lingouri de aur, de 100 de grame și, respectiv, 20 de grame, pe care bărbatul nu le-a declarat autorității vamale.

Totodată, o altă pasageră, cetățeană a Turciei, în vârstă de 29 de ani, avea în bagajul său trei lingouri, a câte 10 grame fiecare, care la fel nu au fost declarate în cadrul controlului vamal.

Bunurile au fost ridicate și urmează a fi transmise spre expertizare, iar persoanele riscă să fie sancționate contravențional.

customs.gov.md
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: