msmps.gov.md

Republica Moldova a recepționat încă un lot de vaccin Pfizer

Un lot de 42.120 de doze de vaccin Pfizer/BioNTech a ajuns la Chișinău. Anunțul a fost făcut de Ministerul Sănătății, pe 7 octombrie. Potrivit sursei, e vorba de o altă tranșă din cele 700.830 de doze achiziționate de instituție.

Dozele urmează să fie distribuite proporțional în toate punctele de vaccinare din țară. Până în prezent, ANSP a recepționat 243.860 de doze din lotul achiziționat de Ministerul Sănătății.

În total, Republica Moldova a recepționat 468.450 de doze de vaccin Pfizer. Prin intermediul platformei COVAX – 125.190 de doze, donație din partea României – 100.620 de doze, achiziții – 243.860 de doze. Până în acest moment, 804.602 de persoane din Republica Moldova au încheiat schema completă de vaccinare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Parlamentul Republicii Moldova

Parlamentul a acordat vot de încredere Guvernului Munteanu. Ce urmează

Parlamentul a acordat vot de încredere Cabinetului de miniștri propus de Alexandru Munteanu. Noul Executiv a fost susținut de cei 55 de deputați ai formațiunii de guvernământ PAS.

Noul Cabinet de miniștri va avea următoarea componență:

  • Alexandru Munteanu – prim-ministru;
  • Eugen Osmochescu – viceprim-ministru și ministru al Dezvoltării Economice și Digitalizării;
  • Vladimir Bolea – viceprim-ministru și ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale;
  • Cristina Gherasimov – viceprim-ministră pentru integrare europeană;
  • Mihai Popșoi – viceprim-ministru și ministru al Afacerilor Externe;
  • Valeriu Chiveri – viceprim-ministru pentru Reintegrare ;
  • Dan Perciun – ministru al Educației și Cercetării;
  • Ludmila Catlabuga – ministra Agriculturii și Industriei Alimentare;
  • Daniella Misail-Nichitin – ministra Afacerilor Interne;
  • Vladislav Cojuhari – ministru al Justiției;
  • Andrian Gavriliță – ministru al Finanțelor;
  • Natalia Plugaru – ministra Muncii și Protecției Sociale;
  • Emil Ceban – ministru al Sănătății;
  • Gheorghe Hajder – ministru al Mediului;
  • Cristian Jardan – ministru al Culturii;
  • Dorin Junghietu – ministru al Energiei;
  • Anatolie Nosatîi – ministru al Apărării;

Precizăm că, în baza votului de încredere acordat de Parlament, președintele Republicii Moldova numește Guvernul prin decret, în termen de cel mult 14 zile calendaristice de la data adoptării de către legislativ a hotărârii pentru aprobarea programului de activitate al Guvernului și acordarea votului de încredere.

În termen de cel mult 3 zile calendaristice de la data emiterii decretului privind numirea Guvernului, membrii Executivului depun individual, în fața șefului statului, jurământul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: