Inspectoratul Național de Investigații

Rezultatele perchezițiilor în care este vizat șeful Direcției nr. 3 a Inspectoratului Național de Investigații

Procurorii anticorupție au publicat detalii despre rezultatul perchezițiilor efectuate pe 10 martie, în care a fost vizat șeful Direcției nr. 3 a Inspectoratului Național de Investigații (INI). Acesta este vizat într-o cauză penală inițiată pentru fals în declarații.

Procurorii anticorupție au descins cu percheziții la domiciliul șefului Direcției nr.3 al INI, precum și la alt imobil, la biroul de serviciu și în automobilul acestuia, în cadrul unui dosar penal pornit pe faptul falsului în declarații.

În rezultatul perchezițiilor, procurorii au ridicat mai multe documente, agenda și telefonul său mobil, mai multe calculatoare, precum și purtătoare de informații. Acestea urmează a fi cercetate.

Șeful Direcției nr.3 al INI a fost citat pentru 11 martie, pentru a fi recunoscut și audiat în calitate de bănuit în săvârșirea infracțiunii de fals în declarații (art.352/1 din Codul penal). Acesta este investigat în stare de libertate.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

23 – 24 mai la BITEI 2026: De la teatru nocturn la ritual japonez – o zi maraton de experiențe scenice

Ziua începe în forță încă din noapte, în noaptea de 22 spre 23 mai, la ora 00:30, la Teatrul Național „Eugène Ionesco”, cu spectacolul „Edmond” de David Mamet.

Un spectacol nocturn (18+) de o intensitate aparte, „Edmond” urmărește căderea unui om într-o lume dură și cinică, într-o confruntare directă cu propriile limite și cu realitatea dusă la extrem. O explorare brutală și lucidă a identității, a alienării și a nevoii de sens.

Bilete disponibile – https://iticket.md/event/bitei-2026-edmond-spectacol-nocturn-18

24 mai 2026
La ora 15:00, la Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P. Cehov”, cu spectacolul „The Taikoist”, susținut de artistul Takuya Taniguchi (Japonia).

O experiență muzicală imersivă, construită în jurul tobelor tradiționale japoneze Taiko, care aduce pe scenă energia ancestrală a ritmului și o conexiune profundă între tradiție și expresie contemporană.

Bilete disponibile –  https://iticket.md/event/bitei-2026-the-taikoist-tobe-traditionale-japoneze

La ora 17:00, la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, publicul este invitat la spectacolul „Grădina zoologică a lui Larscott Gig”, în regia lui Takuma Suehara (Japonia).

Plasată într-un univers distopic marcat de război, povestea explorează relația dintre om și viață, indiferență și responsabilitate. Spectacolul propune o reflecție tulburătoare asupra sensului existenței și a fragilității valorilor umane, printr-o estetică vizuală puternică și un limbaj scenic contemporan.

Bilete disponibile – https://iticket.md/event/bitei-2026-gradina-zoologica-a-lui-larscott-gig-larscott-gigs-zoo 

Seara continuă la ora 19:00, la Teatrul Național „Eugène Ionesco”, cu spectacolul „Viața lui Hokusai”, creat de Katsumi Sakakura (Japonia).

O incursiune emoționantă în universul marelui artist japonez Katsushika Hokusai, spectacolul explorează conflictul dintre artă și viața personală, dintre creație și iubire. O poveste despre obsesie, regret și memoria afectivă transpusă în artă.Bilete disponibile – https://iticket.md/event/bitei-2026-viata-lui-hokusai-the-life-of-hokusai

Programul complet al festivalului – https://bitei.eu/program/

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: