https://kqeducationgroup.com/

Rishi Sunak a câștigat prima rundă a alegerilor pentru șefia guvernului britanic

Fostul ministru britanic al Finanţelor Rishi Sunak a câștigat prima rundă a alegerilor pentru șefia guvernului britanic și Partidului Conservator, iar candidaţii Nadhim Zahawi şi Jeremy Hunt au fost eliminaţidin cursă, scrie gândul.ro.

Rishi Sunak a obţinut 88 de voturi, urmat de secretarul de stat însărcinat cu Comerţul Penny Mordaunt (67 de voturi) şi ministrul de Externe Liz Truss (50 de voturi).

Ministrul britanic al Finanţelor Nadhim Zahawi, succesorul lui Sunak, şi fostul secretar de stat al Cabinetului Jeremy Hunt au fost eliminaţi din cursă.

Deputata Kemi Badenoch a obţinut 40 de voturi, Tom Tugendhat 37, iar Suella Braverman 32 de voturi.

Penny Mordaunt, care şi-a lansat campania miercuri, s-a declarat „foarte onorată” la ieşirea din sala în care s-a anunţat rezultatul.

Preşedintele Comitetului 1922, însărcinat cu organizarea internă a Partidului Conservator, Sir Graham Brady, a confirmat că doar şase dintre cei opt candidaţi s-au calificat în runda a doua, prevăzută joi.

Candidaţii aveau nevoie de cel puţin 30 de voturi pentru a intra în runda a doua.

La finalul acestei cursei rămân doi candidaţi, un proces de eliminare prin vot care urmează să se încheie până la 21 iulie, când Parlamentul britanic intră în vacanţă.

Laburiștii amenință cu anticipate dacă partidul lui Boris Johnson nu numește un alt premier interimar

Partidul Laburist britanic a transmis, în 8 iulie, că va introduce săptămâna viitoare un vot parlamentar de neîncredere împotriva premierului conservator demisionar Boris Johnson, dacă Partidul Conservator nu instalează un alt premier interimar în locul acestuia.

După numeroase scandaluri şi amplificarea contestării din interiorul propriei sale tabere, Boris Johnson şi-a anunţat, pe 7 iulie, demisia. Însă el vrea să rămână interimar până la numirea viitorului premier conservator, un proces care au putea dura chiar şi câteva luni, intenţie neagreată nici de responsabili din propriul său partid şi nici de opoziţie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Ursula von der Leyen vrea interzicerea rețelelor sociale pentru minorii sub 16 ani

Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, ia în calcul interzicerea accesului la rețelele de socializare pentru minorii sub 16 ani. Oficiala a declarat că o comisie de experți va analiza legislația din Australia, pentru a veni cu soluții similare. Precizările au fost făcute în discursul privind starea UE, care a fost susținut în Parlamentul European, pe 10 septembrie.

Urmăresc îndeaproape punerea în aplicare a politicii lor (a Australiei – n. r.) pentru a vedea ce măsuri putem lua în Europa. Voi însărcina un grup de experți să mă consilieze până la sfârșitul acestui an cu privire la cea mai bună abordare pentru Europa”, a declarat Ursula von der Leyen, potrivit Euronews.

În Australia, minorii sub 16 ani nu au voie să utilizeze platformele Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram și X.

În prezent, utilizarea acestor rețele este reglementată la nivel național în statele europene.

Precizăm că președintele Franței, Emmanuel Macron, a anunțat recent că Franța va restricționa accesul copiilor sub 15 ani „în termen de câteva luni”, dacă Uniunea Europeană nu intervine. Declarația sa a venit după ce un membru al personalului școlar a fost înjunghiat de un elev de 14 ani, în Nogent.

Unele state-membre ale UE, printre care și Țările de Jos, au sfătuit părinții să nu permită copiilor sub 15 ani la utilizarea platformelor de socializare, invocând „probleme psihologice și fizice”.

În luna iunie, Comisia a publicat „orientări” privind protecția minorilor, în temeiul Legii privind serviciile digitale (DSA), pentru a proteja copiii de riscurile online, printre care radicalizarea, comportamentul problematic, dependența, hărțuirea cibernetică și practicile comerciale dăunătoare.

Liniile directoare se vor aplica tuturor platformelor online accesibile minorilor. Comisia Europeană a anunțat, în același timp, că va colabora cu cinci țări ale UE: Danemarca, Franța, Grecia, Italia și Spania, pentru elaborarea unei „aplicații naționale personalizate de verificare a vârstei”.


Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: