ДСНС України

Rusia a atacat cu drone și rachete Kievul: au fost ucise 4 persoane

Armata rusă a lansat, în noaptea de 7 spre 8 august, un nou atac combinat asupra Kievului și regiunii. În urma bombardamentelor, au fost ucise patru persoane persoane, printre care un copil, transmite DW.

Biroul Procurorului General al Ucrainei a comunicat că forțele ruse au atacat cu drone raionul Brovarî din regiunea Kiev.

În jurul orei 00:40, în satul Puhivka, cinci drone au lovit o casă. În urma atacului, un băiat de trei ani și bunicii acestuia au murit. Părinții copilului au fost răniți de schije și au suferit arsuri, iar fratele său mai mare, în vârstă de 15 ani, a fost transportat la spital și internat la terapie intensivă din cauza arsurilor.

A fost rănit și un vecin de 21 de ani, care a venit să ajute familia după atac, mai precizează Procuratura Generală.

Kievul, atacat cu rachete balistice

Capitala Ucrainei a fost atacată din nou în timpul nopții. Mai multe explozii au fost auzite în Kiev, după ce forțele ruse au lansat rachete balistice asupra orașului, relatează agenția „Ukrinform”.

Forțele Aeriene ale Ucrainei au avertizat, la rândul lor, asupra unei amenințări de atac cu rachete balistice din direcția nord. Anterior, în Kiev și în regiune fusese instituită alertă aeriană din cauza atacurilor cu drone.

Primele informații indică incendii în două raioane ale capitalei. În raionul Holosiivskîi a izbucnit un incendiu pe teritoriul unei zone cu clădiri nerezidențiale, iar în raionul Obolonskîi au fost cuprinse de flăcări rezervoare cu combustibil, a anunțat primarul Kievului, Vitali Kliciko.

Ulterior, Kliciko a precizat că patru persoane au fost rănite în urma atacului. Trei dintre acestea au primit îngrijiri medicale la fața locului, iar o persoană a fost transportată pentru îngrijiri suplimentare.

Președintele Ucraini, Vladimir Zelenski, a declarat că atacul asupra infrastructurii civile din Kiev a fost efectuat cu șase rachete balistice. Potrivit oficialului, o persoană a murit în urma atacului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

stiripesurse.md

Senatul SUA a confirmat numirea lui Joseph Burkhalter în funcția de ambasador în Republica Moldova

Senatul Statelor Unite ale Americii a aprobat candidatura lui Joseph Burkhalter pentru funcția de ambasador extraordinar și plenipotențiar al SUA în Republica Moldova, susținând propunerea înaintată de Casa Albă. Anunțul a fost făcut pe 8 august de Ambasada SUA la Chișinău, care l-a felicitat pe diplomat pentru confirmarea în funcție.

Așteptăm cu nerăbdare să îl salutăm pe Ambasadorul desemnat Burkhalter la Chișinău și să lucrăm împreună pentru a consolida în continuare parteneriatul durabil dintre Statele Unite și Republica Moldova”, a transmis misiunea diplomatică.

Amintim că postul de ambasador al SUA în Republica Moldova era vacant din 2024. În iunie 2026, președintele american l-a nominalizat pe Joseph Burkhalter pentru această funcție.

Potrivit Casei Albe, Joseph Burkhalter a fost consilier senior în cadrul departamentului de politici publice și reglementări al companiei Dentons US LLP. Totodată, acesta a fost implicat în inițiativele Dentons din domeniul afacerilor publice și al dezvoltării economice în Regatul Unit.

Burkhalter a mai reprezentat timp de 18 ani suburbiile din nordul comitatului Fulton, din zona metropolitană Atlanta, în Adunarea Generală a statului Georgia. Ales pentru prima dată în legislativul statului la vârsta de 31 de ani, Burkhalter a avut un rol important în elaborarea și promovarea unor acte legislative menite să stimuleze dezvoltarea economică, creșterea mediului de afaceri și îmbunătățirea calității vieții în zona metropolitană Atlanta. În cadrul legislativului, Burkhalter a ocupat funcțiile de Speaker al Camerei Reprezentanților și Speaker Pro Tempore.

În paralel cu activitatea sa în serviciul public, Burkhalter și-a construit o carieră în domeniul dezvoltării imobiliare. Acesta a făcut parte din consiliile de administrație ale Camerei de Comerț North Fulton și ale Districtului pentru Îmbunătățirea Comunității North Fulton din Alpharetta, statul Georgia. De asemenea, timp de aproape un deceniu, a fost membru al Consiliului de Dezvoltare al programului Universității Georgia de la Oxford.

Burkhalter a absolvit Universitatea din Georgia, obținând o diplomă de licență cu dublă specializare în limba germană și limbile slave, precum și în studii globale și științe politice. El vorbește fluent limba germană și are cunoștințe avansate în mai multe alte limbi străine.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: