Rusia a restricționat accesul pe teritoriul său pentru transportatorii de marfă din R. Moldova

Federația Rusă a restricționat, începând cu 28 martie, accesul transportatorilor de marfă din Republica Moldova. Guvernul Federației Ruse a inclus Moldova în lista țărilor care au introdus măsuri restrictive în raport cu cetățenii Rusiei și persoanele juridice ruse în domeniul transportului rutier internațional de mărfuri.

Rusia a adăugat Moldova pe lista țărilor care au restricționat transportul cetățenilor și persoanelor juridice ale Federației Ruse. Aceasta înseamnă că transportatorilor de marfă din Moldova le este acum interzis nu doar să aducă încărcături în Rusia, dar și să tranziteze teritoriul rus.

Restricția nu se aplică transportului de animale vii, carne și subproduse din carne, pește, produse lactate, ouă, legume, fructe, nuci și alte bunuri.

Însă, începând cu 26 aprilie, din lista produselor care pot fi transportate prin teritoriul Rusiei vor fi eliminate băuturile alcoolice, produsele din tutun, precum și cacao și produsele din cacao.

Anterior, în lista țărilor căror le erau interzise transporturile de mărfuri, cu câteva excepții, se aflau țările UE, Ucraina, Marea Britanie și Norvegia.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la reprezentanții Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova.

Actualizare: Purtătorul de cuvânt al Guvernului de la Chișinău Daniel Vodă a declarat că „această decizie este unilaterală, lovește în transportatorii moldoveni și arată atitudinea negativă clară din partea Rusiei de a dăuna economiei moldovenești”. Potrivit lui Vodă, decizia Rusiei afectează 115 transportatori, care dețin autorizații, și se răsfrânge inclusiv asupra exportatorilor care contractează transportatorii. 

***

După cum a scris Infotag, în ianuarie 2025, Rusia a amintit că operatorii săi din 2022 nu efectuează transporturi de marfă pe teritoriul Moldovei, având în vedere situația din regiune. Prin urmare, această „disproporție nu corespunde obiectivelor acordului anterior realizat, care prevede dezvoltarea comunicațiilor de transport între state pe baza principiilor reciprocității”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: