Ilan Șor

S-a încălcat legea? Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal, despre „lista lui Șor” apărută în presă

Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal (CNPDCP) al Republicii Moldova anunță că nu poate confirma sau infirma dacă lista cu numele persoanelor care ar fi implicate în schema de corupere electorală, care a apărut în presă, încalcă legislația cu privire la protecția datelor cu caracter personal până autoritățile nu vor stabili veridicitatea informațiilor pe care le conține. Nicio persoană care ar fi vizată în lista respectivă nu a depus, deocamdată, plângere cu privire la protecția datelor cu caracter personal. Precizările au fost făcute într-un comunicat publicat în data de 29 octombrie. 

Informațiile consemnate în listele dezvăluite în spațiul public vizând subiectul abordat necesită a fi verificate minuțios în vederea stabilirii veridicității acestora, precum și suprapuse cu cele deținute de organele de drept, fapt menționat inclusiv de către reprezentanții sectorului polițienesc și al procuraturii. Or, în contextul celor indicate supra, la etapa actuală, este prematur a afirma sau a infirma dacă a avut loc sau nu o încălcare a legislației din domeniul protecției datelor cu caracter personal. În prezent, CNPDCP analizează, conform competențelor sale, circumstanțele aferente informațiilor mediatizate, acțiuni care implică inerent colaborarea cu autoritățile de resort”, a comunicat CNPDCP.

Până în acest moment, CNPDCP nu a recepționat plângeri din partea subiecților de date cu caracter personal în ordinea art. 27 alin. (1) al Legii privind protecția datelor cu caracter personal, care, eventual, ar fi vizați în listele mediatizate.

Precizăm că, pe 25 octombrie, mai multor instituții mass-media din țară le-a fost expediată pe e-mail, anonim, o listă cu câteva mii de nume ale personelor care ar fi implicate în schema de corupere electorală desfășurată de oligarhul fugar Ilan Șor, care, în prezent, este investigată de organele de drept. Unele redacții au făcut publică lista.

Procurorul general Ion Munteanu a declarat, pe 28 octombrie, că lista în cauză nu a fost adăugată la materialele cauzei penale în cadrul căreia este investigată infracțiunea. Actualmente, oamenii legii analizează dacă persoanele din listă sunt vizate deja de ancheta cu privire la infracțiune sau sunt beneficiari ai banilor pentru coruperea electorală.

De asemenea, pe 28 octombrie, înotătorul Ion Lazarenco Tiron a declarat că soția sa, Angela Lazarenco, a fost inclusă eronat în lista respectivă, iar acum este supusă atacurilor și amenințărilor. El a precizat că se va adresa autorităților în legătură cu accesarea datelor personale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Dodon întreabă de Sandu despre monarhie/ Sheriff a câștigat în Transnistria/ Cât costă brazii?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— PSRM propune crearea unei comisii parlamentare responsabilă de reintegrare
— Dodon, mesaj către Sandu: Ce solicită liderul PSRM?
— Tiraspolul publică rezultatele „alegerilor”, dar nu și voturile
— Vinurile spumante din Moldova în top 10 la nivel mondial
— Zece persoane reținute în dosarul „Tux”. Printre suspecți – foști angajați ai MAI
— Avocații poporului cer interzicerea artificiilor în perioada sărbătorilor
— Averile miniștrilor Gavriliță și Ceban: case, venituri și credite de milioane
— Peste 37 de mii de pomi de Crăciun, scoși la vânzare de Moldsilva
— Ministra de Interne recunoaște că există vulnerabilități la frontieră
— SUA sfătuiesc Moldova să fie atentă la forța de muncă ilegală
— Șor își închide toate proiectele sociale din Moldova
— Prima săptămână de iarnă calendaristică: vreme caldă și mohorâtă
— Conducerea Moldovei felicită România cu ocazia Zilei Naționale
— Grosu, Popșoi și un deputat PAS pleacă în SUA. Cu cine se vor întâlni?
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: