Colaj NM

„Să citească cine de fapt sunt prietenii Moldovei”. Purtătorul de cuvânt al Guvernului, reacție la indicatoarele împotriva UE (FOTO)

Purtătorul de cuvânt al Guvernului a reacționat la cazul indicatoarelor, instalate la Chișinău, Bălți și Comrat, cu îndemnul să se voteze împotriva Uniunii Europene. Daniel Vodă a publicat un panou de la Comrat și i-a îndemnat pe cei care au instalat indicatoarele împotriva UE „să citească cine de fapt sunt prietenii Republicii Moldova și ajută, inclusiv în sudul țării, să modernizăm țara noastră”. 

În seara zilei de 17 august, Vodă a publicat pe o rețea de socializare „poza zilei de la Comrat”.

„Vă rog frumos să arătați celor care „plantează afișaj” împotriva Uniunii Europene să facă o scurtă promenadă până la Primăria de la Comrat și să citească cine de fapt sunt prietenii Republicii Moldova și ajută (inclusiv în sudul țării) să modernizăm țara noastră. Și pe scurt despre fapte concrete: din anul 2020, cu sprijinul Guvernului, doar prin Agenția de Dezvoltare Regională Găgăuzia, au fost realizate 4 proiecte în valoare de 18 milioane de lei, iar alte 8 proiecte, în valoare de 87 de milioane de lei, sunt în desfășurare. Totodată, în cadrul Programului „Satul European”, ediția I-a, 19 localități au atras proiecte în valoare de peste 73 de milioane de lei. Iar la ediția din anul 2024, în UTA Găgăuzia vor fi implementate 15 din 23 de proiecte depuse. Împreună cu administrațiile locale pot fi modernizate satele și orașele din fiecare regiune pentru bunăstarea cetățenilor noștri”, a comunicat Vodă.

Daniel Vodă / Telegram

Pe 16 august, NewsMaker a scris că la Chișinău, Bălți și Găgăuzia au apărut mai multe indicatoare cu mențiunea: „votați împotriva Uniunii Europene”. Inspectoratul General al Poliției a declarat pentru NewsMaker că un astfel de semn a fost instalat și în fața Președinției de la Chișinău. A fost documentată o femeie. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cu Sens/Facebook

Procuratura Generală a expediat Greciei o nouă cerere de extrădare referitoare la Plahotniuc

Procuratura Generală (PG) anunță că a transmis autorităților din Grecia o nouă cerere de extrădare cu privire la Vladimir Plahotniuc. Oligarhul fugar este vizat în trei cauze penale.

Potrivit unui comunicat publicat de PG, cererea de extrădare adițională a fost expediată pe 8 august.

Cererea menționată vizează procedura de extrădare a numitului în cadrul a trei cauze penale, în care Vladimir Plahotniuc are calitatea de învinuit pentru fapte de o gravitate deosebită. Transmiterea acestei cereri este necesară pentru a asigura respectarea regulii specialității. Potrivit acestei reguli, o persoană extrădată poate fi urmărită penal sau judecată doar pentru faptele care au stat la baza cererii/cererilor de extrădare aprobate. Tragerea la răspundere pentru alte fapte comise de persoana extrădată până la predarea ei poate avea loc, doar dacă statul solicitat își exprimă consimțământul pentru aceasta”, a menționat Procuratura Generală.

Instituția a precizat că pregătirea actelor de referință a necesitat timp suplimentar întrucât a existat un număr mare de documente care trebuiau traduse, conform cerințelor tratatelor internaționale și la solicitarea Greciei.

Procuratura Generală menține comunicarea directă cu autoritățile statului solicitat, pentru aplicarea procedurilor de cooperare juridică internațională în materie penală, în scopul realizării eficiente a acțiunilor în curs, în condițiile de asigurare a respectării acordurilor internaționale ce vizează procesul de extrădare”, a precizat PG.

Amintim că Vladimir Plahotniuc a fost reținut pe 22 iulie, la aeroportul din Atena, la șase ani după ce a fugit din Moldova. Odată cu el, a fost reținut și fostul deputat democrat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al lui Plahotniuc. Cei doi urmau să zboare în Dubai. Oamenii legii au găsit au făcut percheziții la vila de lux pe care aceștia o închiriau în capitala elenă, depistând zeci de acte false, obiecte de lux și bani în diferită valută.

În prezent, atât Constantin Țuțu, cât și Vladimir Plahotniuc se află în arest preventiv în Grecia. Pe 24 iulie, Procuratura Generală a cererea oficială de extrădare în Republica Moldova în privința lui Plahotniuc. Extrădarea acestuia a fost solicitată și de Rusia.

După reținerea sa în Grecia, Vladimir Plahotniuc a redevenit activ în spațiul public, lansând periodic mesaje prin intermediul avocatului său. Fostul lider democrat acuză autoritățile de la Chișinău că ar tergiversa intenționat procedura de extrădare și susține că și-ar dori să revină în Republica Moldova. Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a respins acuzațiile.

Curtea de Apel din Atena va examina cererea de extrădare în Republica Moldova a lui Vladimir Plahotniuc pe 13 august.

Vladimir Plahotniuc este cercetat penal în țara noastră pentru săvârșirea unor infracțiuni grave, inclusiv crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani, în conformitate cu Codul penal.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: