ntv.md

Sancțiunile SUA împotriva Lukoil și Rosneft: creșteri de prețuri la benzină și motorină în R. Moldova

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anunțat, pe 24 octombrie, că „maratonul scăderilor prețurilor la carburanți” a fost întrerupt de noile sancțiuni SUA împotriva Rusiei. Potrivit agenției, ca urmare a sancțiunilor impuse companiilor petroliere ruse, cotațiile internaționale ale petrolului au înregistrat o creștere bruscă. În consecință, ANRE a anunțat scumpiri ale carburanților în weekend, în R. Moldova. Deși instituția susține că „maratonul” a continuat aproape patru săptămâni consecutiv, potrivit tabloului prezentat zilnic de ANRE, zilele trecute motorina s-a scumpit cu un ban.

Pe 24 octombrie, ANRE a declarat că „maratonul scăderilor prețurilor la carburanți a fost întrerupt de noile sancțiuni SUA împotriva Federației Ruse”.

„Trendul descendent al prețurilor la produsele petroliere principale, care a continuat aproape patru săptămâni consecutiv, a fost întrerupt de impunerea unor noi sancțiuni economice majore de către Statele Unite împotriva companiilor petroliere ruse Rosneft, Lukoil și a subsidiarelor acestora. Cotațiile internaționale ale petrolului au înregistrat, în data de 23 octombrie o creștere bruscă de circa 5%, după ce Biroul pentru Controlul Activelor Străine al Departamentului Trezoreriei SUA a anunțat sancțiuni care vizează principalele companii petroliere ruse. Împreună, Rosneft și Lukoil exportă aproximativ 3,1 milioane barili/zi, ceea ce reprezintă o parte semnificativă din fluxurile de țiței ale Federației Ruse”, a comunicat Agenția.

Totodată, adăugat instituția, „riscul sancțiunilor secundare ale SUA se extinde asupra sectoarelor transporturilor maritime, bancare și de asigurări care facilitează comerțul cu țiței rusesc, amplificând incertitudinile privind lanțurile de aprovizionare și costurile logistice ale petrolului la nivel global”.

„În contextul acestor evoluții, Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) a declarat că este pregătită să își majoreze producția pentru a stabiliza piața globală, în cazul în care sancțiunile vor continua să afecteze fluxurile comerciale. OPEC, care asigură circa jumătate din producția mondială de țiței, și-a crescut deja obiectivele de producție pentru anul curent cu peste 2,7 milioane barili/zi, echivalentul a aproximativ 2,5% din cererea globală”, a menționat agenția.

Potrivit ANRE, ca urmare a ultimelor evoluții, cotațiile Platts pentru produsele derivate din petrol au înregistrat în ultima sesiune de tranzacționare o creștere semnificativă de circa 4% pentru benzină și 6,5% pentru motorină.

„În aceste condiții, pentru perioada 25.10.2025 – 27.10.2025, sunt stabilite următoarele prețuri maximale de comercializare cu amănuntul pentru principale produse petroliere de tip standard: 22,48 lei/litru – pentru benzina COR 95 (+04 bani); 19,26 lei/litru – pentru motorina standard (+06 bani)”, a anunțat agenția.

***

Menționăm că, potrivit tabloului prezentat zilnic de ANRE, pe 24 octombrie benzina s-a ieftinit cu un ban, iar motorina cu doi bani. Pe 23 octombrie, benzina s-a ieftinit cu 3 bani, iar motorina cu 4 bani. Și pe 22 octombrie, benzina s-a ieftinit cu 3 bani, iar motorina cu 4 bani. Totuși, pe 21 octombrie, benzina s-a scumpit cu un ban, iar motorina s-a ieftinit cu 3 bani. Înainte de aceasta, prețurile au scăzut timp de mai multe zile, ultima majorare înregistrându-se pe 30 septembrie.

***

Amintim că, pe 22 octombrie, pe lista neagră a Statelor Unite ale Americii au fost incluse cele mai mari companii petroliere ruse – „Rosneft” și „Lukoil” – precum și aproximativ 50 de filiale ale acestora. Anunțul a fost făcut de ministrul de finanțe al SUA, Scott Bessent, care a declarat că cele două companii „finanțează mașinăria de război a Kremlinului”. Sancțiuni similare împotriva celor două companii petroliere ruse au fost introduse cu o săptămână mai devreme de către Marea Britanie.

Fostul prim-ministru al Republicii Moldova și ex-director al Rompetrol Moldova, Ion Sturza, a declarat că „Lukoil are în România 300 de stații peco, în Moldova 100”. „În ambele state, Lukoil are aproximativ 20% din piață de retail. Specificul Moldovei — la motorină deține aproape 50% din import și 100% la jetul de aviație”, a adăugat Sturza.

Ministerul Energiei al Republicii Moldova a declarat că sancțiunile impuse de SUA împotriva companiei Lukoil nu vor afecta siguranța aprovizionării cu benzină și motorină a Republicii Moldova.

ANRE a declarat că „analizează, împreună cu alte autorități de stat responsabile, modalitatea de aplicare și efectele sancțiunilor”, precum și „potențialul impact al acestora asupra pieței produselor petroliere din Republica Moldova”. Totodată, instituția a anunțat că, pe 23 octombrie, a invitat „în regim operativ reprezentanții companiei Lukoil-Moldova, pentru a clarifica aspecte ce vizează situația actuală la nivel organizațional a companiei și acțiunile care urmează a fi întreprinse în continuare în noul context internațional”.

Solicitați de NewsMaker, reprezentanții Lukoil-Moldova au refuzat să facă declarații.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Logos Press

„Poate demonstra că nu vine doar să ocupe funcția de premier”. Reacții după nominalizarea lui Vasile Tofan de către PAS

Înaintarea omului de afaceri Vasile Tofan pentru funcția de prim-ministru, anunțată de Partidul de guvernământ Acțiune și Solidaritate (PAS), a generat reacții în spațiul public. În timp ce unii au criticat decizia, susținând că Igor Grosu, președintele Parlamentului și liderul PAS, ar fi trebuit să-și asume conducerea Guvernului, alții consideră că Tofan ar putea avea oportunitatea de a promova reformele necesare. NM vă prezintă o selecție a reacțiilor.

Deputatul „Democrația Acasă” Vasile Costiuc a criticat nominalizarea partidului de guvernământ pentru funcția de premier, susținând că Tofan nu va face reforme.

Igor Grosu, fericit, cu un zâmbet până la urechi, a anunțat că scapă de funcția de prim-ministru și a găsit țap ispășitor pentru câteva luni. Unul – Vasile Tofan – va fi viitorul prim-ministru. (…) Iarăși un prim-ministru apolitic, tehnocrat, bancher. Astăzi, unicul om care a câștigat ceva este Dorin Recean, alias „Халодныи”. El și-a băgat omul lui. (…) Așa că, uitați de reforme, schimbări”, a spus politicianul.

De cealaltă parte, deputatul „Partidului Nostru” Renato Usatîi a spus că Vasile Tofan are șansa să facă schimbările necesare.

Vasile Tofan poate demonstra că nu vine doar să ocupe funcția de prim-ministru, ci să schimbe modul în care este guvernată Republica Moldova. Astăzi are posibilitatea să demonstreze că va fi prim-ministrul Republicii Moldova, nu prim-ministrul PAS. (…) Dacă își asumă cu adevărat misiunea de a scoate țara din criză, primul pas este clar: să formeze un Guvern al profesioniștilor, nu un Guvern de partid. (…) Al doilea pas este prezentarea, înainte de votul Parlamentului, a unui Plan Național de Salvare. Un document elaborat împreună cu experți din economie, agricultură, sănătate, educație, infrastructură și administrație publică. (…) Dacă Vasile Tofan va merge pe această cale, va demonstra că a înțeles mesajul transmis de cetățeni și gravitatea momentului prin care trece țara”, a menționat el.

Iar membrul Mișcării Alternative Naționale (MAN) Ion Bulgac a spus că Tofan vine „la cârma unei corabii care se îneacă”. Totodată, acesta l-a criticat pe Igor Grosu pentru că nu și-a asumat conducerea Guvernului, menționând că „a fugit de responsabilitate politică”.

Dezideratul MAN rămâne neschimbat – cerem alegeri parlamentare și prezidențiale anticipate”, a adăugat Bulgac.

Jurnalistul Ion Terguță a declarat că un guvern Tofan ar urma să fie caracterizat de austeritate.

Un cabinet Tofan ar fi probabil cel mai auster din istoria recentă a Republicii Moldova. El ar răspunde unor probleme reale: stat supradimensionat, privilegii, deficit, proprietăți publice prost gestionate și birocrație, dar, în forma prezentată de Tofan, cele 12 direcții de reformă sunt mai curând pe măsura așteptărilor antreprenorilor, investitorilor și creditorilor externi. Pentru cetățeanul de rând, lucrurile sunt mai complicate. Printre măsurile anunțate sau sugerate de Vasile Tofan se numără reducerea numărului de bugetari, creșterea vârstei de pensionare, majorarea tarifelor la apă și la alte servicii, reducerea subvențiilor agricole, privatizarea rapidă a întreprinderilor publice, flexibilizarea concedierilor, majorarea taxelor pe consum și limitarea creșterii salariilor și prestațiilor sociale”, a spus jurnalistul.

Amintim că Vasile Tofan a fost propus de PAS pentru funcția de prim-ministru pe 10 iulie, la o săptămână după demisia lui Alexandru Munteanu. Formațiunea participă astăzi, 11 iulie, la consultările cu președinta Maia Sandu privind desemnarea unui candidat la șefia Guvernului. Igor Grosu a declarat în cadrul acestor consultări va fi înaintată oficial candidatura lui Tofan.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: