Dominic Fritz/Facebook

Sandu a primit premiul de 30 de mii de euro din partea României: „O apreciere pentru modul în care Moldova își apără dreptul de a trăi în pace”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a primit sâmbătă, 13 ianuarie, premiul „Timișoara Pentru Valori Europene”. Șefa statului susține că premiul acordat de municipiul Timișoara din România, care vine însoțit de 30 de mii de euro, reprezintă o apreciere pentru felul în care „cetățenii Republicii Moldova își apără dreptul de a trăi în libertate, pace și democrație”.

„(…) Maia Sand nu este singură. Umerii ei, umerii Europei pot fi întăriți de fiecare dintre noi. În semn de recunoaștere a eforturilor și a parcursului său, municipiul Timișoara acordă cu mândrie premiul „Timișoara Pentru Valori Europene” președintei Maia Sandu. Doamna președintă, ne inspirați pe toți în aceste vremuri dificile. În numele Timișoarei, vă mulțumesc. Vă urăm tot binele din lume. Trăiască Republica Moldova, trăiască România, trăiască Europa!”, a spus primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz în cadrul ceremoniei de decernare a premiului.

Șefa statului s-a arătat, la rândul său, „bucuroasă” să se afle la Timișoara. Ea a spus că a primit premiul „nu atât ca pe o recunoaștere personală, cât mai ales ca pe o apreciere pentru modul în care Moldova își apără dreptul de a trăi în libertate, pace și democrație”.

„Primesc acest premiu ca pe un vot de încredere în capacitatea Republicii Moldova și a cetățenilor săi de a duce până la capăt lupta pentru libertate – o luptă dreaptă, legitimă și necesară pentru viitorul nostru și al întregului continent! Ce vedem aici, la Timișoara, ce vedem în orașele europene, vrem și pentru Republica Moldova. (…) Vă mulțumesc foarte mult pentru cuvintele calde, vă mulțumesc foarte mult pentru premiu – este o onoare pentru mine. Și vă mulțumesc foarte mult pentru tot sprijinul, pentru toată susținerea, pentru toată dragostea pe care o aveți pentru Republica Moldova”, a declarat Maia Sandu.

Dominic Fritz/Facebook
Dominic Fritz/Facebook
Dominic Fritz/Facebook
Dominic Fritz/Facebook
Dominic Fritz/Facebook

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, este prima laureată a premiului „Timișoara pentru Valori Europene”, instituit de Municipiul Timișoara în 2023. Premiul onorează personalități recunoscute pe plan internațional care, cu determinare, curaj și creativitate, promovează sau apără valorile europene în interiorul și în afara Uniunii Europene. Premiul vine însoțit de 30.000 de euro, fiind susținut de mai multe companii private.

Menționăm că Maia Sandu se află într-o vizită la Timișoara, România, în perioada 12-13 ianuarie. Președinta efectuează vizita la invitația primarului orașului, Dominic Fritz.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei/NewsMaker

Premierul Recean, în vizită la Viena: în agendă – un forum și discuții despre investiții în Moldova

Premierul Dorin Recean efectuează o vizită la Viena, unde va participa la Forumul Europa Wachau 2025 – un eveniment anual dedicat viitorului Europei. De asemenea, șeful Guvernului va avea o întrevedere bilaterală cu cancelarul federal al Austriei și va participa, alături de omologul său austriac și de premierul Bulgariei, la un panel de discuții dedicat viitorului Europei.

Reprezentanții Guvernului au anunțat că premierul Dorin Recean efectuează, pe 13 iunie, o vizită la Viena, Austria, unde va participa la Forumul Europa Wachau 2025. Evenimentul reunește lideri europeni pentru a discuta despre viitorul Europei, cu accent pe extinderea Uniunii Europene și cooperarea regională.

Potrivit Guvernului, Recean va avea o întrevedere bilaterală cu cancelarul federal al Austriei, Christian Stocker. Oficialii vor discuta despre atragerea mai multor investiții austriece în Republica Moldova, aprofundarea cooperării bilaterale și sprijinul Austriei pentru parcursul european al Republicii Moldova.

De asemenea, Dorin Recean va participa împreună cu omologul său austriac și cu premierul Bulgariei la un panel de discuții dedicat viitorului Europei.

Forumul Wachau a fost organizat pentru prima dată în anul 1995, cu scopul de a promova și răspândi valorile europene în rândul țărilor din regiunea Dunării. Evenimentul are loc anual. Inițiatorii și organizatorii evenimentului sunt asociația „Forumul European Wachau”, în colaborare cu Ministerul Federal pentru Afaceri Europene și Internaționale, împreună cu administrația guvernamentală a Austriei Inferioare.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: