Colaj NM

Scandal la Primăria Chișinău, după ce Ceban a numit doi viceprimari prin dispoziție. Ședința CMC a eșuat înainte să înceapă

Ședința CMC din 12 martie a fost blocată la etapa discuției asupra ordinei de zi. MAN a cerut excluderea subiectelor privind numirea Olesei Pșenițchi și a lui Victor Pruteanu în funcția de viceprimari, menționând că sunt „epuizate”. PAS a spus că va vota excluderea doar după o confirmare că edilul a semnat dispozițiile de numire. După mai multe replici, PAS a părăsit ședința, iar primarul a mers la consilieri și i-a chemat înapoi, prezentându-le totodată, după cum a comunicat el, dispozițiile de numire a viceprimarilor. Ulterior, PAS a revenit la ședință și a solicitat pauză până luni, menționând că la ședință au loc „ilegalități”. Ulterior a părăsit din nou ședința. Într-un final, președintele ședinței a constatat lipsă de cvorum.

Solicitarea MAN și reacția PAS

În debutul ședinței, consilierul fracțiunii MAN, Grigore Bejenaru, a propus excluderea de pe ordinea de zi a subiectelor cu privire la numirea Olesei Pșenițchi și a lui Victor Pruteanu în funcția de viceprimari, menționând că sunt „epuizate”.

În context, unul dintre consilierii prezenți în sală l-a întrebat pe Ion Ceban dacă a semnat dispozițiile de numire a viceprimarilor sau nu. Menționăm că, pe 9 martie, Ceban anunța că urmează să semneze dispozițiile. „Suntem în procedura de vot și, de aceea, vă rog frumos să purcedeți la…”, a fost răspunsul lui Ceban, prezent la ședința CMC din 12 martie.

Ulterior, președinta fracțiunii PAS, Zinaida Popa, a spus că partidul ei va vota pentru excludere doar după ce va afla dacă edilul a semnat dispozițiile. „Dacă da, noi vrem să le primim pe poșta electronică. Doar după, noi vom putea să expunem votul nostru pentru excludere, sau nu excludem proiectul de pe ordinea de zi”, a adăugat ea. După mai multe replici între consilieri, PAS a părăsit ședința.

Între timp, consilierii prezenți la ședință au votat pentru excluderea de pe ordinea de zi a subiectului privind numirea Olesei Pșenițchi în funcția de viceprimar. Ulterior, și alți consilieri au părăsit ședința, iar pentru excluderea subiectului cu privire la numirea lui Victor Pruteanu nu a fost cvorum.

„Haideți la lucru” vs „Ați numit viceprimarii sau nu i-ați numit?”

Ulterior, primarul a mers într-o altă sală unde se aflau consilierii PAS. „Eu vă rog foarte mult să mergem la muncă. Ajunge să umblați prin jurul primăriei. (…) Haideți la lucru”, le-a spus Ceban consilierilor.

„Ați numit viceprimarii sau nu i-ați numit?”, a întrebat un consilier PAS. „Iată dispozițiile, poftim, de numire a viceprimarilor”, a spus Ceban, prezentând un document în acest sens. „Eu vă aștept la ședință”, a adăugat Ceban. Între timp, au avut loc mai multe schimburi de replici dintre PAS și primar, acuzații că edilul a închis accesul consilierilor spre unele birouri ale Primăriei. Ceban a respins declarațiile.

Ceban, către PSRM: „Vreți pauză, atunci veniți cu toată fracțiunea”

Între timp, un reprezentant al fracțiunii socialiștilor a cerut o pauză până luni sau marți, 16 sau 17 martie. Revenit la ședință, Ceban a reacționat: „Vreți să solicitați pauză, atunci veniți cu toată fracțiunea, conform procedurilor, și solicitați pauză. Dacă astăzi nu vă prezentați voi, socialiștii, și PAS-ul, va rămâne la discreția executivului când să anunțe această pauză și până când”.

Ulterior, PAS a revenit în sală și a solicitat pauză până luni, menționând că la ședință au loc „ilegalități”. În acest timp, consilierii prezenți în sală au votat pentru excluderea de pe ordinea de zi a subiectului cu privire la numirea Victor Pruteanu. PAS a părăsit ședința din nou.

Lipsă de cvorum

Președintele ședinței, Denis Șova, a constatat lipsă de cvorum și a menționat că data următoarei ședinței va fi anunțată de executiv. Ulterior, MAN a cerut pauză pâna la ora 14:00. „Haideți să încercăm la ora 14”, a reacționat Șova. Menționăm, consilierii nu s-au întrunit între timp în ședință.

***

Precizăm, Ion Ceban a anunțat, pe 9 martie, că va semna dispoziția pentru numirea lui Victor Pruteanu și Olesea Pșenițchi în funcțiile de viceprimari ai capitalei. Edilul a precizat că decizia este necesară pentru ca activitatea instituției să nu fie blocată.

Reamintim, Pruteanu și Pșenițchi au fost propuși viceprimari în locul Olgăi Ursu și Angelei Cutasevici, care au renunțat la funcții în favoarea mandatelor de deputat. Ambii candidați sunt membri ai Mișcării Naționale Alternative – formațiune condusă de Ceban.

Fracțiunea PAS din Consiliul Municipal Chișinău a criticat anunțul primarului de a semna dispoziția de numire, în condițiile în care candidaturile lui Pruteanu și Pșenițchi erau deja incluse pe ordinea de zi a ședinței CMC programate pentru 12 martie. Vicepreședintele fracțiunii, Dumitru Ivanov, a calificat gestul drept „cel puțin straniu, dacă nu chiar suspect” și a avertizat că actul ar putea fi contestat.

***

Reamintim că municipiul Chișinău nu are, pentru al doilea an consecutiv, un buget aprobat și funcționează pe baza unui buget provizoriu, pe fondul disputelor din CMC.

Pe 19 februarie, PSRM a cerut convocarea consilierilor în ședință pentru ziua de 24 februarie și includerea, cu prioritate, a patru subiecte pe ordinea de zi. Pe 20 februarie, și PAS a cerut convocarea de urgență a ședinței CMC, cu includerea pe ordinea de zi a mai multor subiecte. Totodată, a cerut și includerea bugetului pentru 2026. Pe 24 februarie, Ion Ceban a spus că ședința va avea loc în prima parte a lunii martie. „Avem 22 de zile de ședințe, de la sfârșitul lunii noiembrie până practic la sfârșitul lunii februarie. (…) Mai recent, ianuarie și februarie, ședința în care a fost inclus bugetul. Nu s-au prezentat nici în decembrie, în mod intenționat, sau venind una-două persoane pentru a nu asigura cvorumul necesar. (…) La fel s-a întâmplat în ianuarie și februarie”, adăuga Ceban.

Ulterior s-a anunțat că Ion Ceban a convocat ședința CMC pe 12 martie. În dimineața zilei de 12 martie, PAS declara că este pregătit să voteze bugetul capitalei, doar dacă vor fi luate în calcul propunerile lor sociale. Menționăm că în ordinea de zi a ședinței din 12 martie s-a regăsit și proiectul cu privire la aprobarea bugetului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

zdg.md

Accidentul de la Sîngerei, soldat cu decesul a doi polițiști: procurorii au pornit o urmărire penală. Acuzațiile aduse șoferului

Procurorii au pornit o urmărire penală, în urma accidentului din raionul Sîngerei, soldat cu decesul a doi polițiști, de 25 și 29 de ani, în timpul serviciului. Șoferul bănuit de producerea accidentului este acuzat de „încălcare a regulilor de securitate a circulației de către persoana care conduce mijlocul de transport”, a confirmat Procuratura Generală pentru NewsMaker.

Bănuitul a fost reținut în ziua producerii accidentului, pentru 72 de ore. Procurorii din cadrul Oficiului Sângerei al Procuraturii Bălți au înaintat deja în instanța de judecată un demers de aplicare a măsurii preventive – arestarea preventivă pe un termen de 30 de zile în privința reținutului.

Demersul urmează a fi examinat astăzi, 25 iunie, de judecătorul de instrucție.

Amintim că doi polițiști de patrulare – Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani, și Nicolae Dragan, în vârstă de 25 de ani – au fost grav răniți pe 23 iunie, după ce au fost loviți de un automobil pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei. Cei doi se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu, care este staționată regulamentar cu semnalele luminoase în funcțiune, și documentau o contravenție în momentul impactului. Deși au fost transportați de urgență la spital, ambii au decedat în aceeași zi, pe masa de operații.

Potrivit șefului IGP, Viorel Cernăuțeanu, și ministrei Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, șoferul ar fi adormit la volan înainte de impactul în care cei doi polițiști și-au pierdut viața. În ședința din 24 iunie, Guvernul a decis să acorde din fondul de rezervă câte un milion de lei familiilor victimelor.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: