Нацполиция Украины

Serviciul de securitate al Ucrainei a anunțat lichidarea unei ferme de „boți” care discredita conducerea țării

Pe 2 august, Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a anunțat lichidarea fermelor de „boți” care au lucrat pentru a discredita conducerea țării și a „submina situația socio-politică la ordinul uneia dintre forțele politice”. Ukrainska Pravda, citând sursele sale, a spus că este vorba despre partidul Solidaritatea Europeană, care este condus de fostul președinte Petro Poroșenko. Reprezentanții partidului au negat implicarea formației în ferma de bot.

Potrivit SBU, atacatorii au diseminat masiv dezinformare prin internet, inclusiv despre activitățile conducerii politico-militare de vârf a țării. Departamentul susține că reprezentanții serviciilor speciale rusești au folosit și această fermă de bot.

„În special, prin intermediul roboților au răspândit știri false despre situația cu fronturile și au efectuat alte sabotajuri informaționale. Printre ultimele „operațiuni” se numără difuzarea de conținut despre presupusul conflict dintre conducerea președinției și Comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, precum și campania de discreditare a primei doamne”, a spus SBU.

Oamenii legii susțin că suspecții au folosit peste 1 milion de roboți pentru a răspândi informații distructive, precum și numeroase grupuri pe rețelele de socializare cu o audiență de aproape 400.000 de utilizatori.

„În cadrul operațiunii speciale a fost demascat șeful grupului infracțional. S-a dovedit a fi un cetățean al Federației Ruse care locuia la Kiev și s-a poziționat ca „expert politic”. Potrivit anchetei, acesta a organizat activități de informare și subversive la ordinul uneia dintre forțele politice.

Pentru a coordona acțiunile criminale, el a fost în „legătură” cu actualul deputat al poporului, care face parte din cercul interior al fostei conduceri a Ucrainei”, precizează SBU.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI

Ploile torențiale au inundat gospodării și au blocat drumuri în 10 raioane. Salvatorii au intervenit în 65 de cazuri

Ploile abundente din 6 iunie au provocat inundații în gospodării, au afectat drumuri și au îngreunat circulația în mai multe localități din țară, inclusiv în Chișinău. Salvatorii și pompierii au intervenit în zeci de cazuri pentru lichidarea consecințelor vremii extreme. Informațiile au fost raportate de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) într-un comunicat publicat duminică, 7 iunie.

Potrivit IGSU, efectele precipitațiilor au fost înregistrate în localități din zece raioane ale țării, iar instituția a recepționat 65 de solicitări de intervenție. Echipele de salvatori au fost mobilizate pentru pomparea apei, curățarea drumurilor, tractarea mijloacelor de transport și înlăturarea altor consecințe provocate de vremea rea.

Cele mai mari probleme au fost înregistrate în raionul Ialoveni, unde au fost afectate localitățile Puhoi, Țipala, Gangura și Cărbuna. În satul Gangura, un sector de drum de aproximativ opt kilometri a fost deteriorat, iar circa 100 de gospodării au avut de suferit. În Puhoi și Țipala, apa a inundat curți și locuințe și a blocat mai multe drumuri locale. Din zonele afectate au fost scoase șapte vehicule, inclusiv trei microbuze.

La Puhoi, autoritățile locale au convocat de urgență Comisia pentru Situații Excepționale. În teren au fost mobilizate utilaje pentru evacuarea nămolului, deblocarea căilor de acces și repararea infrastructurii afectate.

Probleme au fost semnalate și în raionul Strășeni, unde gospodării și locuințe din șase localități au fost inundate. În municipiul Strășeni și în satul Vorniceni, echipele de intervenție au pompat apa acumulată pe străzi și din curțile unor imobile. În satul Greblești, o parte dintre consumatori au rămas temporar fără energie electrică, însă alimentarea a fost restabilită ulterior.

În satul Gribova din raionul Drochia, aproximativ 20 de gospodării au fost afectate de apele scurse de pe versanți. Salvatorii și autoritățile locale au intervenit pentru evacuarea apei și curățarea canalelor de scurgere.

În municipiul Telenești, revărsarea unui canal de evacuare a apelor a dus la inundarea unui subsol și a unei locuințe. Pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din curți, beciuri și din zonele de acces ale unor blocuri locative. În satul Leușeni au fost afectate trei gospodării.

Tot din cauza precipitațiilor, o locuință și un beci au fost inundate în satul Bulboci, raionul Soroca. Circulația pe drumul local dintre localitățile Regina Maria și Bulboci a fost suspendată temporar din cauza nămolului depus pe carosabil.

În localitatea Peciște din raionul Rezina, un drum a fost blocat de aluviuni, iar în satul Clișcăuți din raionul Sîngerei au fost inundate mai multe grădini și a fost afectat un sector de drum. Circulația pe traseul național R6 a fost parțial blocată, însă a fost reluată după lucrările de curățare.

La Basarabeasca, un copac doborât de vremea rea a blocat temporar circulația pe strada Nicolai Gogol.

În Chișinău și Durlești, precipitațiile au provocat acumulări de apă pe mai multe artere importante, inclusiv pe șoseaua Muncești, bulevardul Dacia, strada Calea Basarabiei, strada Meșterul Manole și strada Tudor Vladimirescu. Traficul s-a desfășurat cu dificultate pe anumite porțiuni, însă nu a fost necesară suspendarea circulației.

Pe parcursul nopții, IGSU a dislocat preventiv echipe în localitățile situate în avalul râului Botna pentru a monitoriza situația și a interveni rapid în cazul agravării condițiilor. Potrivit instituției, nivelul apei este în scădere atât la Puhoi, cât și în localitatea Homuteanovca. Acolo, precipitațiile au afectat șase gospodării, iar pentru protejarea uneia dintre ele a fost construit un dig provizoriu.

IGSU precizează că, până în prezent, nu au fost raportate persoane decedate sau rănite în urma fenomenelor meteorologice. Autoritățile continuă evaluarea pagubelor și lucrările de înlăturare a efectelor ploilor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: