pap

Serviciul militar de informaţii de la Kiev, despre o posibilă cerere a Transnistriei de a se alipi Rusiei: Informația nu este confirmată

Direcția Principală de Informații a Ministerului ucrainean al Apărării crede că la „congresul deputaților de toate nivelurile din stânga Nistrului”, Tiraspolul nu va cere alipirea regiunii la Federația Rusă. Instituția a spus, pentru Ukrainskaea Pravda, că „această informație nu este confirmată”. 

Potrivit datelor noastre, informația că pe 28 februarie „autoritățile” transnistrene ar cere Federației Ruse, ca ea să-i alăture în componența sa, nu este confirmată acum”, a menționat secretarul de presă al Direcției Principale de Informații a Ucrainei Andrei Iusov. 

UPDATE: Direcția Principală de Informații a Ucrainei a declarat că „răspândirea informațiilor despre astfel de intenții poartă toate semnele unei campanii de dezinformare cu scopul de a destabiliza situația din regiune”. 

Liderul de facto al regiunii transnistrene Vadim Krasnoselski a convocat, pentru data de 28 februarie, congresul „deputaților de toate nivelurile”, pentru a discuta despre consecințele introducerii taxelor vamale pentru companiile din regiunea transnistreană, care ar „înrăutăți” situația socio-economică a locuitorilor din stânga Nistrului. Opozantul transnistrean Ghenadie Ciorba este de părere că liderul de facto al regiunii a convocat congresul la ordinul Moscovei. Politicianul a spus că Tiraspolul va solicita, în cadrul congresului, anexarea regiunii la Federația Rusă. Într-o reacție, Chișinăul a declarat că urmărește „cu atenție” situația din regiunea transnistreană și a adăugat că la moment „nu există temei” care să indice că situația din stânga Nistrului s-ar putea deteriora.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dumitru Vangheli va fi demis din funcția de administrator al „Moldatsa”, după „pierderea încrederii”

Agenția Proprietății Publice a anunțat, pe 20 iunie, decizia de a-l demite pe administratorul „Moldatsa”, Dumitru Vanghelie, începând cu ziua de luni, 22 iunie, „ca urmare a pierderii încrederii fondatorului în persoana administratorului” . Andrei Cebanu, actual director adjunct la Autoritatea Aeronautică Civilă, va asigura interimatul funcției.

„Consiliul de administrație a Î.S. «Moldatsa» a luat azi, 20 iunie, în cadrul unei ședințe, decizia de revocare a mandatului administratorului întreprinderii, ca urmare a pierderii încrederii fondatorului în persoana administratorului”, se arată în comunicat.

Instituția a mai precizat că ancheta inițiată de Consiliul de administrație și Comisia de cenzori, la indicația fondatorului, își va continua desfășurarea, iar dacă vor fi constatate noi circumstanțe relevante, vor fi întreprinse toate măsurile legale corespunzătoare în privința lui Dumitru Vanghelie.

***

Amintim că o investigație a Ziarului de Gardă, publicată pe 18 iunie, a arătat că Dumitru Vangheli, care are un salariu de circa 110 mii de lei lunar, ar fi indicat în CV-ul depus la concurs că a obținut licența de pilot la una dintre cele mai mari academii private de pilotaj din Canada și că a lucrat ulterior timp de doi ani ca pilot pe avioane de linie la Air Canada, informații care, potrivit ZdG, nu corespund realității, inclusiv conform răspunsurilor obținute de la compania aeriană canadiană.

În urma investigației, directorul „MoldATSA” a fost suspendat din funcție, iar Agenția Proprietății Publice a anunțat că a inițiat o anchetă pentru a verifica legalitatea și autenticitatea actelor depuse de acesta. Potrivit APP, Comisia de anchetă, instituită pe 18 iunie, va examina „obiectiv și multilateral circumstanțele expuse public”.

Pe durata desfășurării anchetei, Vangheli a fost suspendat din exercitarea atribuțiilor de director, până la prezentarea concluziilor comisiei și adoptarea unei decizii de către fondator. Pentru asigurarea continuității activității Î.S. „MoldATSA”, atribuțiile curente de administrare vor fi exercitate de Vitalie-Silviu Midrigan.

De asemenea, deputatul PAS Dinu Plîngău a anunțat, pe 18 iunie, că va depune o plângere la procuratură împotriva lui Vangheli, în cazul în care organul de drept nu se va autosesiza în acest caz.

În seara zilei de 19 iunie, Vangheli a venit cu explicații pe Facebook, recunoscând că unele formulări din CV au avut „caracter sumar”. Acesta a precizat că nu mai deține companii active în Canada și a oferit detalii despre angajările făcute la întreprindere, susținând că au fost realizate conform procedurilor interne.

Despre prima de 99.000 de lei menționată în investigație, Vangheli a precizat că aceasta reprezintă suma cumulată a trei prime acordate separat, iar acordarea unor astfel de prime este examinată și aprobată exclusiv de instituția fondatoare, Agenția Proprietății Publice.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: