Șoferul care a luat pe capota mașinii un polițist – arestat pentru 20 de zile: video cu incidentul din Chișinău 

Șoferul care a luat pe capota mașinii sale un polițist a fost arestat pentru 20 de zile. Menționăm, șoferul automobilului de model BMW a fost surprins în timp ce conducea mașina cu un polițist de patrulare pe capotă pe 18 octombrie. Imaginile au fost distribuite pe rețelele de socializare. Cazul a avut loc în capitală, lângă Academia de Studii Economice din Moldova (ASEM). 

Pentru NewsMaker, șefa secției comunicare și protocol din cadrul Inspectoratului General al Poliției Diana Fetco a declarat că șoferul care a luat pe capota mașinii sale un polițist a fost arestat pentru 20 de zile.

În ajun, pentru TV8, Inspectoratul Național de Securitate Publică a declarat că incidentul a avut loc în jurul orei 09:30, pe 18 octombrie, la intersecția străzilor Ierusalim și Mitropolit Gavriil Bănulescu-Bodoni din Chișinău. Șoferul mașinii de model BMW, în vârstă de 25 de ani, a parcat neregulamentar, iar în momentul în care polițistul s-a apropiat de vehicul, el a pornit mașina, luând pe capotă omul legii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Primele alegeri locale în Călinești și Leova, după amalgamare: CEC a stabilit data scrutinului

Comisia Electorală Centrală (CEC) a stabilit pentru data de 16 noiembrie 2025 organizarea alegerilor locale noi în comuna Călinești (raionul Fălești) și în orașul Leova (raionul Leova). Decizia a fost luată în urma procesului de amalgamare voluntară, prin care au fost comasate mai multe unități administrativ-teritoriale, în vederea consolidării sistemului administrației publice locale.

Astfel, în comuna Călinești, noile alegeri sunt organizate pentru funcția de primar și pentru constituirea unui nou Consiliu comunal. Noua unitate administrativ-teritorială va include localitățile Călinești, Chetriș, Chetrișul Nou și Hîncești. În total, au fost stabilite 13 mandate de consilier comunal.

Pentru orașul Leova, alegerile vizează de asemenea funcția de primar și un nou Consiliu orășenesc, cu 23 de mandate de consilier. Noua unitate va cuprinde orașul Leova și satele Sărata-Răzeși, Sîrma și Tochile-Răducani.

CEC precizează că mandatele actualilor primari și consilieri locali vor înceta la data validării noilor mandate, respectiv la constituirea legală a noilor consilii.

Amintim că, pentru aceeași dată – 16 noiembrie 2025 – CEC a mai stabilit organizarea alegerilor locale noi în alte patru localități: satul Ustia (raionul Glodeni), comuna Natalievca (raionul Fălești), comuna Cremenciug (raionul Soroca) și satul Bașcalia (raionul Basarabeasca).

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: