NewsMaker

Sondaj: Șansele Maiei Sandu de a obține al doilea mandat de președinte au crescut, iar ale lui Ceban – au scăzut

În cazul în care duminica viitoare ar fi alegeri prezidențiale, Maia Sandu, Igor Dodon și Ion Ceban ar acumula cele mai multe voturi. Datele au fost prezentate pe 9 martie. De menționat că studiul a fost realizat de compania CBS-Research pentru WatchDog. 

În cazul în care duminica viitoare ar avea loc alegeri pentru funcția de președinte al Republicii Moldova, 31,8% și-ar da votul pentru actuala președintă Maia Sandu (+3,6% în comparație cu studiul precedent WatchDog, prezentat pe 3 februarie 2023), 17,8% – pentru fostul președinte Igor Dodon (+0,2%) și 4,7% pentru actualul primar al capitalei Ion Ceban (-3,8%).

Pentru Vladimir Voronin au spus că vor vota 3,5% din respondenții sondajului, pentru Ion Chicu – 3,3%, pentru Irina Vlah – 2,1%.

Câte 2% ar avea Ilan Șor și Renato Usatîi. Reprezentanții WatchDog au menționat că pe Ilan Șor nu intenționau să-l includă în listă, dat fiind faptul că nu are vârsta necesară pentru a candida la alegerile prezidențiale. Însă el a fost propus de respondenți pentru a fi inclus.

Marina Tauber, în cazul în care va candida, ar putea avea 1,8%, Andrei Năstase – 0,6%, iar Ștefan Gligor – 0,4%.

1,1% din respondenți au menționat că vor vota pentru alt candidat, 9,2% au spus că nu vor participa la alegeri. 17,5% nu au decis pentru cine să voteze, iar 2,2% au refuzat să răspundă.

Din totalul celor deciși, imaginea pentru primul tur ar arăta în modul următor: 44,7% ar acumula Maia Sandu, 25,1% – Igor Dodon, 6,7% – Ion Ceban, 4,9% – Vladimir Voronin și 4,7% – Ion Chicu.

De menționat că în cadrul studiului, prezentat pe 3 februarie 2023 de WatchDog, pentru Maia Sandu au declarat că vor vota 28,2% din respondenți, pentru Igor Dodon – 17,6% și pentru Ion Ceban – 8,5%.

Din totalul celor deciși, Maia Sandu ar fi acumulat 36,1% din voturi, Igor Dodon – 22,6% și Ion Ceban – 10,9%.

Volumul eșantionului studiului: 1000 de persoane cu vârsta de 18 ani și mai mult. Tipul sondajului: interviu telefonic moderat de intervievator.

Eșantionul este reprezentativ pentru populația adultă a Republicii Moldova, cu o eroare maximă de ± 3,1%. Perioada de culegere a datelor: 24 februarie – 3 martie 2023.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Alexandru Munteanu

Munteanu, în vizită în localitățile din Călărași afectate de intemperii: „Cel mai important este să fim alături de oameni”

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a fost astăzi, 23 mai, în mai multe localități din raionul Călărași care au fost afectate de intemperii în ajun. Într-un mesaj pe Facebook, oficialul a precizat că Guvernul va analiza pagubele cauzate și va acorda ajutor pentru comunitățile care au avut de suferit.

Premierul a comunicat că a vizitat localitățile din raionului Călărași afectate de ploile puternice și viituri, inclusiv Bravicea și Hîrjauca. „Am discutat cu oamenii care și-au văzut gospodăriile inundate și drumurile afectate, dar și cu echipele care intervin în teren. (…) Este o situație dificilă pentru multe familii, iar acum cel mai important este să fim aproape de oameni și să intervenim rapid acolo unde este nevoie”, a spus el.

Șeful Guvernului a dat asigurări că salvatorii, polițiștii, autoritățile locale și echipele de intervenție lucrează pentru evacuarea apei, securizarea zonelor de risc și ajutorarea persoanelor afectate.

Vom analiza toate pagubele produse și vom interveni pentru a sprijini comunitățile afectate, astfel încât oamenii să poată reveni cât mai curând la normalitate”, a subliniat prim-ministrul.

Amintim că intemperiile din 22 mai au afectat zeci de localități, în special în raioanele Călărași și Ungheni. În raionul Călărași, situația cea mai gravă a fost raportată în localitățile Hîrjauca și Mîndra, unde ruperea unui dig de protecție a provocat inundații locale. De asemenea, în satul Dereneu, care se află în raionul Călărași, un bărbat de 48 de ani s-a înecat în adiacentul gospodăriei sale, după ce a rămas blocat în mai multe crengi, în timpul ploilor puternice. În raionul Ungheni, 11 localități au fost afectate de ape.

Totodată, din cauza ploilor torențiale și a vântului puternic, circulația rutieră și feroviară a fost perturbată temporar, iar mai multe localități au rămas fără lumină.

Peste 300 de salvatori au fost mobilizați pentru înlăturarea consecințelor, iar Serviciul 112 a înregistrat peste 3 000 de urgențe. Mai multe detalii despre intervenițiile efectuate în teren – AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: