Facebook/MAEIE

Șor acuză Chișinăul că ar împiedica decolarea unui avion cu moldoveni din Israel. MAEIE: „Falsuri și speculații. Mai multe curse decolează cu întârziere”

Oligarhul fugar Ilan Șor acuză autoritățile Republicii Moldova că nu ar permite aterizarea la Chișinău a unui avion pe care l-ar fi închiriat pentru cetățenii moldoveni aflați în Israel, care își doresc să revină acasă din cauza conflictului militar din această țară. Politicianul a făcut publice pe rețelele de socializare inclusiv mai multe secvențe video cu oameni în aeroportul din Tel Aviv, iar mai târziu din avion, care se plâng că nu pot zbura. NM l-a contactat pentru un comentariu pe purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe, Igor Zaharov. El a calificat declarațiile lui Șor drept „falsuri” și „speculații”.

„Echipa mea și cu mine am făcut tot ce am putut pentru a-i ajuta să se întoarcă acasă. Am primit peste 500 de cereri de la cetățenii moldoveni care se află acum în Israel. Am cumpărat bilete pentru mulți, iar pentru alții am comandat un zbor charter pentru a-i ajuta să se întoarcă în patria lor. Cu toate acestea, în ciuda tuturor eforturilor noastre, ne confruntăm cu întârzieri birocratice din partea autorităților moldovenești, care nu permit ca avionul să aterizeze la Chișinău și revenirea cetățenilor acasă”, a declarat Șor.

Contactat de NM, reprezentantul diplomației de la Chișinău, Igor Zaharov, a negat acuzațiile lui Șor. „Nu există niciun impediment din partea autorităților. Sunt falsuri și speculații. Pentru că sunt multe curse pe aeroportul din Israel și pentru că decolările și aterizările se fac ordonat, am fost informați ca mai multe curse vor decola cu întârziere, inclusiv cea menționată de cetățeanul Ilan Șor”, a declarat Zaharov pentru NM.

Amintim că oligarhul fugar Ilan Șor, care s-ar ascunde de justiția din Moldova în Israel – țară aflată în stare de război – a declarat acum două zile că poate să ajute moldovenii aflați în această țară să revină acasă, dacă își doresc acest lucru. Politicianul, condamnat la 15 ani de închisoare, a îndemnat diaspora moldovenească să îi scrie în privat, pentru că îi va „ajuta cu organizarea zborului spre Moldova”. În reacție, purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE), Igor Zaharov, l-a îndemnat pe Șor să beneficieze și el de o rută comercială și să revină în țară.

De menționat că, în pofida războiului din Israel, avioanele continuă să zboare de pe aeroportul din Tel Aviv, inclusiv cele ale companiilor aeriene moldovenești. În țară rămâne un număr mare de moldoveni. NM a explicat cum se poate ajunge din Israel în Moldova și cât costă AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Vasile Bolea/Facebook

Dosarul „Renaștere”, blocat la CEC: propunerea de înregistrare a partidului la alegeri, respinsă. Ce urmează

Partidul „Renaștere” – a cărui dizolvare este cerută în instanță – nu a fost înregistrat în cursa pentru alegerile parlamentare. Decizia a fost luată pe 15 august de Comisia Electorală Centrală (CEC), în ciuda unui raport pozitiv care arăta că actele depuse respectă prevederile legale și recomandau înregistrarea formațiunii. Din cei nouă membri ai CEC prezenți la ședință, trei au susținut înregistrarea partidului, cinci au votat împotrivă, iar unul s-a abținut.

Raportul prin care se recomanda înregistrarea Partidului „Renaștere”, afiliat fugarului condamnat Ilan Șor, a fost prezentat de Vasile Postolache, numit membru al CEC la propunerea Blocului Comuniștilor și Socialiștilor. Potrivit acestuia, partidul a respectat toate cerințele legale și poate fi înregistrat în scrutinul din toamnă.

Președinta CEC, Angelica Caraman, a amintit, în reacție, că Ministerul Justiției a cerut în instanță dizolvarea Partidului „Renaștere”, ca succesor al fostului partid „Șor”, declarat neconstituțional în 2023. Caraman a propus înregistrarea formațiunii „sub rezerva revocării”, în cazul în care Curtea de Apel va emite o decizie înainte de alegeri. Propunerea nu a fost susținută de ceilalți membri ai autorității electorale.

În cele din urmă, proiectul prezentat de Postolache a fost respins cu votul a cinci membri din cei nouă prezenți. Caraman a explicat că, în continuare, CEC va examina posibilitatea desemnării unui alt raportor și elaborarea unei noi soluții, care va fi discutată într-o ședință viitoare.

„Decizia este una negativă, la această etapă, pentru că nu s-au întrunit numpărul necesar de voturi pentru ca Partidul „Renaștere”, cu lista de candidati, să fie înregistrat pentru a participa în alegerile parlamentare. (…) Procedural, trebuie să venim cu un alt proiect, cu un alt raportor, deja cu o altă soluție, pentru că CEC trebuie să adopte o soluție vizavi de acest caz. Acest proiect era cu înregistrare și nu este susținut”, a explicat președinta CEC.  

În reacție, membrii formațiunii politice au acuzat autoritatea electorală că ar fi luat o decizie motivată politic.

„Aceasta nu este o decizie, ci o răzbunare politică la ordinul direct de sus. În Moldova nu se mai joacă cu democrația — puterea elimină brutal din cursă pe toți cei care îi sunt incomozi”, a declarat „Renaștere” într-un comunicat emis urmare a deciziei CEC.

Autoritatea electorală nu a comentat acuzațiile, deocamdată.

Precizăm că patru partide politice afiliate oligarhului fugar Ilan Șor riscă să fie dizolvate.  Este vorba despre „Renaștere”, „Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei”,„Șansă” și „Victorie”. Acestea sunt vizate de o cerere depusă, pe 11 august, de Ministerul Justiției la Curtea de Apel Centru. Autoritățile solicită ca cele patru formațiuni politice să fie recunoscute ca succesoare ale ex-Partidului „Șor” – declarat neconstituțional – și, prin urmare, să fie dizolvate.

Mai mult, pe 14 august, CEC a anunțat că va sesiza Procuratura Anticorupție și, suplimentar, Ministerul Justiției după ce FASM, „Victorie”, „Șansă” și „Renaștere” ar fi organizat evenimente fără acte care să confirme legalitatea folosirii a aproape 3 milioane de lei. Totodată, Comisia a somat Partidul „Renaștere” și pe Victoria Furtună să vireze în bugetul de stat, în total, aproximativ 309 mii de lei. Acțiunile vizează campania pentru alegerile prezidențiale și referendumul din toamna anului 2024.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: