Imagine simbol

ȘOR reacționează la interceptările poliției în dosarul pornit pe fapte de corupere a alegătorilor din Găgăuzia: „Un fals grosolan”

Partidul „ȘOR” a venit cu o reacție, urmare a interceptărilor audio și a secvențelor video făcute publice în dosarul privind coruperea alegătorilor din Găgăuzia de către reprezentanții formațiunii politice în vederea determinării acestora de a o vota pe Evghenia Guțul la funcția de bașcan. Formațiunea politică califică înregistrările drept un „fals” și spune că acestea ar fi fost „trucate intenționat”.

„Declarăm că aceste înregistrări sunt false, trucate intenționat, pentru a denigra candidatul nostru, care a obținut cele mai multe voturi în primul tur de scrutin, iar acum merge sigur spre victoria finală în turul doi. Condamnăm ferm acest scenariu ilegal de atac abuziv la adresa echipei noastre din Găgăuzia, cu scopul de a păta imaginea candidatului cu cele mai mari șanse de a obține funcția de bașcan al Găgăuziei”, se arată în comunicatul emis de Partidul „ȘOR”.

Precizăm că IGP a făcut publice imagini video și audio din timpul perchezițiilor desfășurate pe 7 mai în cadrul dosarului privind coruperea alegătorilor din Găgăuzia de către de către reprezentanții Partidului „ȘOR”. Potrivit oamenilor legii,  începând cu luna martie, concurentul electoral vizat în prezenta cauză, precum și grupul său de inițiativă, ar fi acceptat cu bună știință mijloace financiare din partea unui grup criminal organizat, care ar fi fost și sunt utilizate pentru remunerarea ilicită a activiștilor implicați în campania electorală de alegere a bașcanului UTA Găgăuzia, precum și pentru determinarea alegătorilor să voteze pentru candidatul formațiunii. Pentru determinarea unui număr de 30 de alegători de a vota candidatura partidului ȘOR, fiecare activist era remunerat cu 15 000 lei.

Amintim că pe 30 aprilie, în Găgăuzia s-a desfășurat primul tur al alegerilor bașcanului. După prelucrarea proceselor verbale, Comisia Electorală Centrală a Găgăuziei a anunțat că candidatul susținut de PSRM, Grigorii Uzun, este pe primul loc, cu 14 849 voturi, iar Evghenia Guțul, susținută de Partidul „ȘOR” – pe locul doi, cu 14 836 voturi. Duminică, 14 mai, în regiune urmează să se desfășoare turul II al scrutinului. Pentru funcția de bașcan se vor lupta, astfel, Evghenia Guțul și Grigorii Uzun.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

comisarul.ro

Guvernul dă undă verde unei companii din Constanța să investească €24 mln în Portul Internațional Liber Giurgiulești

Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului, în fruntea căruia se află premierul Dorin Recean, a examinat solicitările de aprobare prealabilă a unor investiții strategice. Între altele a fost avizată pozitiv propunerea companiei naționale „Administrația Porturilor Maritime” SA Constanța, România (CNAMP), care vrea să investească 24 milioane de euro în infrastructura Portului Internațional Liber Giurgiulești.

Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securiatea Statului a examinat și aprobat solicitarea CNAMP, care intenționează să investească peste 24 de milioane de euro în dezvoltarea infrastructurii Portului Internațional Liber Giurgiulești, gestionat, în prezent, de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD).

Cererea privind obținerea aprobării prealabile a investițiilor prevede achiziționarea a 100% din capitalul social al ÎCS „Danube Logistics” SRL, o companie privată deținută în proporție de 100% de către BERD – investitorul general și operatorul Portului Internațional Liber Giurgiulești. 

Planul de investiții propus vizează dezvoltarea unui terminal cu rampe, amenajarea unui terminal pentru containere, modernizarea căii ferate, extinderea spațiilor de depozitare, digitalizarea activităților din port și implementarea de soluții pentru eficiență energetică și tranziție verde. 

Suplimentar, Consiliul a avizat pozitiv investițiile propuse de 13 companii care activează în domeniile comunicațiilor electronice, energiei, telecomunicațiilor și agriculturii. Pentru alte 12 companii, Consiliul a solicitat informații suplimentare, necesare finalizării procesului de analiză. 

Pe de alta parte, pentru 16 companii Consiliul a refuzat acordarea aprobării prealabile pentru investiții, din motive ce țin de riscuri la adresa securității economice a statului sau din cauza neconformării acestora cu solicitările de a furniza informații adiționale.

Consiliul a mai decis transmiterea unor notificări repetate către 68 de companii care nu au răspuns solicitărilor anterioare privind prezentarea informațiilor necesare. Alte 3 au primit un termen extins, în vederea completării dosarelor cu informațiile solicitate. În cazul a 5 companii, deciziile au fost amânate pentru o analiză suplimentară.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: