дрон, шахед

Spațiul aerian al R. Moldova, survolat de încă o dronă: a zburat deasupra regiunii transnistrene, la o înălțime de circa 500 m

Încă o dronă a survolat spațiul aerian al R. Moldova, de această dată pe segmentul transnistrean. Survolarea a fost raportată de structurile de apărare antiaeriană ale Ucrainei pe 31 martie, la ora 09:05. Drona a traversat frontiera de stat din direcția regiunii Odesa și, ulterior, a părăsit spațiul aerian al R. Moldova. Informațiile au fost comunicate de Ministerul Apărării. Incidentul are loc după ce, pe 30 martie, o dronă Shahed a fost detectată de Armata Națională în timp ce survola spațiul aerian deasupra mai multor localități din Moldova, inclusiv Dubăsari și Orhei.

Pe 31 martie, Ministerul Apărării a anunțat că încă un aparat de zbor fără pilot a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova. Potrivit instituției, la ora 09:05, Serviciul Operații Aeriene al Armatei Naționale a fost notificat de structurile de apărare antiaeriană ale Ucrainei despre survolarea neautorizată a spațiului aerian al Republicii Moldova, pe segmentul transnistrean.

„Conform datelor furnizate, drona de tip Shahed a traversat frontiera de stat din direcția localității Podolsk, regiunea Odesa (Ucraina), îndreptându-se spre localitatea Cobasna, raionul Rîbnița, (Republica Moldova). La ora 9:13 drona a părăsit teritoriul național traversand frontiera de stat din direcția Malîi Molochis, raionul Rîbnița, spre Șerșențî, regiunea Odesa, deplasându-se spre nord. Aparatul de zbor a operat la o înălțime de până la 500m”, a declarat Ministerul.

Incidentul are loc după ce, pe 30 martie, între orele 21:29 și 22:03, un aparat de zbor Shahed a fost detectat de Serviciul Operații Aeriene al Armatei Naționale, în timp ce survola spațiul aerian al R. Moldova. Drona a traversat frontiera de stat din direcția regiunii Odesa spre localitatea Șipca, raionul Șoldănești, și a dispărut de pe radar în apropierea localității Clișova, raionul Orhei. În context, Autoritatea Aeronautică Civilă a restricționat temporar spațiul aerian în zona de nord a țării pentru 15 minute. Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Apărării, Ala Diaconu, a precizat pentru NM că specialiștii verifică dacă drona a părăsit spațiul aerian al R. Moldova sau s-a prăbușit pe teritoriul țării. Ministerul de Externe a condamnat survolarea, menționând că „acest incident constituie o încălcare gravă a suveranității și integrității teritoriale a Republicii Moldova”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Chicu explică de ce a șters postarea în care a „mulțumit” Rusiei pentru dronele care au survolat Moldova

Deputatul „Alternativa” Ion Chicu susține că a șters postarea de pe Facebook în care se „mulțumea” Rusiei pentru survolarea ilegală a spațiului aerian al Republicii Moldova – mesaj ironic în rusă, conceput ca fiind din numele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) – pentru că ar fi fost interpretată greșit. El a spus că cei mai mulți internauți ar fi citit traducerea automată a platformei, în care nu mai apărea partea care atribuia declarația formațiunii de guvernământ, și s-a înțeles că el ar fi recunoscător că drone rusești au încălcat spațiul aerian național. Precizările au fost făcute în cadrul ediției din 2 iunie a emisiunii „Есть вопросы” de pe NewsMaker.

Am scris în rusă (postarea – n. r.), din numele PAS. Vă amintiți cum au împânzit țara în campania electorală cu aceste panouri galbene? Scriau ceva și semnau „PAS”. Exact așa am scris și eu. Ideea era că dronele rusești, toate aceste provocări, îi ajută pe cei de la PAS, deoarece ei își construiesc politica pe rusofobie. (…) Ulterior, peste câteva minute văd că vin reacții, mi-au fost trimise capturi de ecran. Se pare că majoritatea alor noștri nu cunosc limba rusă, iar dedesubt apare traducerea în limba română, deja fără mențiunea că a fost din numele PAS. Și reiese că Chicu se bucură de drone. Iar atunci când tu înțelegi că oamenii nu înțeleg și interpretează greșit, clar că ștergi. (…) Clar că PAS a folosit acest lucru”, a declarat Ion Chicu.

Amintim că, pe 13 mai, pe fondul invaziei ruse din Ucraina, o dronă a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova, intrând din direcția Ucrainei și traversând țara de la nord la sud, de la raionul Ocnița până în zona Giurgiulești. Spațiul aerian a fost temporar închis, iar Ministerul Afacerilor Externe a condamnat incidentul, calificându-l drept „o încălcare inadmisibilă a suveranității și integrității teritoriale” a Moldovei.

În acest context, Ion Chicu a publicat pe Facebook un mesaj cu textul: „Ne exprimăm recunoștința profundă Rusiei pentru încălcările frecvente ale spațiului nostru aerian de către Shahed-urile voastre. Faceți o treabă grozavă cu noi!”, semnat „/PAS/”. La scurt timp, însă, parlamentarul a șters publicația. Ulterior, el a declarat că postarea reprezenta o ironie la adresa PAS, nu o mulțumire reală adresată Rusiei.

Postarea a generat un val de reacții critice. Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, a condamnat mesajul în cadrul ședinței plenare din 14 mai.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: