Stare de urgență în orașul-port Novorossiisk după un atac ucrainean cu drone

Primarul orașului-port Novorossiisk, situat la Marea Neagră, a declarat stare de urgență sâmbătă, în urma unui atac cu dronă atribuit Ucrainei, care a avariat un terminal de cereale și mai multe blocuri de locuințe. Cinci persoane au fost rănite, dintre care una se află în stare gravă, scrie Reuters.

Autoritățile locale susțin că atacul a provocat pagube semnificative în trei clădiri rezidențiale. Într-un videoclip postat pe canalul oficial de Telegram, primarul Andrei Kravcenko este surprins inspectând zona afectată: balcoane distruse, geamuri sparte, resturi împrăștiate și o mașină avariată.

Printre răniți se numără doi copii, iar o femeie a fost spitalizată în stare gravă, au precizat autoritățile ruse.

În același timp, guvernatorul regiunii Krasnodar, Veniamin Kondratiev, a anunțat că fragmentele provenite din dronele doborâte au lovit trei depozite dintr-un terminal de cereale din oraș, declanșând un incendiu. Din fericire, nu au fost raportate victime în urma acestui incident.

Grupul Delo, proprietarul terminalului, a transmis că incendiul a fost stins și că se desfășoară operațiuni de evaluare și curățare a zonei afectate.

Ucraina nu a comentat oficial atacul. Însă, potrivit Forțelor Aeriene ucrainene, Rusia a lansat în noaptea precedentă 183 de drone și două rachete balistice asupra teritoriului ucrainean.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Moldova și Elveția vor să angajeze peste 100 000 de oameni în următorii 4 ani. Proiect pentru ocuparea forței de muncă

Moldova și Elveția lansează a doua fază a proiectului pentru ocuparea incluzivă și productivă a forței de muncă. Printre obiectivele noii etape se numără facilitarea angajării a peste 100 000 de persoane în următorii patru ani. În același timp, proiectul vizează reducerea muncii informale și integrarea a cel puțin 10 000 de persoane în locuri de muncă legale, transmite IPN.

Noua etapă a proiectului este implementată de Ministerul Muncii și Protecției Sociale, în parteneriat cu Organizația Internațională a Muncii și cu sprijinul financiar al Guvernului Elveției.

La evenimentul de la lansare, ministra muncii și protecției sociale, Natalia Plugaru, a declarat că proiectul urmărește îmbunătățirea condițiilor de muncă și crearea unor oportunități reale, în special pentru grupurile vulnerabile. „Ne propunem să asigurăm salarii echitabile, condiții sigure și să reducem decalajul salarial de gen, care se menține încă la aproximativ 16%”, a mai spus oficiala.

Valerie Berset Bircher, șefa departamentului Afaceri internaționale ale muncii și membră a Secretariatului de stat pentru afaceri economice din Elveția, a menționat că inițiativa susține dezvoltarea unei piețe a muncii echitabile și stabile. „Prin acest proiect, sprijinim depășirea provocărilor cu care se confruntă companiile, în special întreprinderile mici și mijlocii, și încurajăm un dialog social puternic, esențial pentru stabilitatea economică”, a declarat Valerie Berset Bircher.

În cadrul proiectului, autoritățile își propun să crească participarea pe piața muncii, în special în rândul femeilor, dar și să creeze peste 5 000 de locuri noi în creșe, pentru a oferi mai multă flexibilitate familiilor tinere.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: