Un băiat de doi ani a suferit arsuri de gradul 2 și 3. Acesta, împreună cu frații lui mai mari, au luat o sticlă cu combustibil ca să stropească un roi de albine. Unul dintre ei a aprins un chibrit şi a aruncat în direcţia albinelor, focul izbucnind lângă copilul
Mai mulți consilieri locali și organizații primare din raionul Fălești au anunțat că părăsesc rândurile Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), urmând exemplul primarului din Navîrneț. Aleșii locali spun că aderă la Partidul „Renașterea”, apropiat lui Șor. „Împreună vom face viața oamenilor mai bună. Împreună renaștem Moldova”, anunță Partidul „Renașterea”.
Încă o cauză penală de malpraxis a fost remisă în instanța de judecată. Un medic din Fălești este învinuit de încălcarea regulilor sau metodelor de acordare a asistenței medicale, ce au cauzat decesul unui nou-născut. Medicul riscă până la 3 ani de închisoare. Procuratura raionului Fălești a finalizat urmărirea penală
Un bărbat de 62 de ani a ajuns în stare gravă la spital, în urma unui accident. Impactul s-a produs pe 15 mai, în apropiere de satul Egorovca din raionul Fălești. Potrivit ofițerului de presă al IP Fălești, Eugenia Molceanov, în accident a fost implicată o mașină de model Dacia
O tânără de 19 ani din nordul țării a adus pe lume un băiețel perfect sănătos, în condiții de casă. Nașterea a survenit spontan, de aceea venirea pe lume a bebelușului a fost asistată la domiciliu de echipa de pe ambulanță care a venit la solicitare. Potrivit Centrului Național de
O tânără în vârstă de 21 de ani a fost condamnată la 4 ani de închisoare, cu suspendarea condiționată a executării pedepsei pe o perioadă de 5 ani. Procurorii anunță că vor contesta sentința din motivul blândeții pedepsei. Tânăra a lovit mortal o femeie de 50 de ani. La volanul
Un bărbat de 45 de ani din Republica Moldova a fost condamnat la 13 ani de închisoare pentru că și-a molestat sexual fiica minoră. Decizia a fost pronunțat pe 27 Februarie de Judecătoria Bălți, sediul Fălești, informează Procuratura Generală. Astfel, potrivit sentinței, bărbatul a fost recunoscut vinovat de acțiuni violente
Șeful Poliției de Frontieră Rosian Vasiloi a reacționat la cazul polițistului de frontieră, depistat beat la volan și care a tamponat o mașină la Fălești. Conducerea instituției și-a cerut scuze pentru comportamentul polițistului de frontieră și a spus că nu va tolera încălcarea legii. Totodată, Vasiloi a dat asigurări că
Un polițist de frontieră a tamponat un automobil care staționa pe marginea unui drum din raionul Fălești. Cazul a fost făcut public pe rețelele de socializare. Potrivit autorului publicației, polițistul se afla în stare de ebrietate și conducea mașina cu viteză excesivă. Reprezentanții Poliției Republicii Moldova au confirmat pentru NM
Premierul Dorin Recean, în cadrul ședinței de Guvern din 22 februarie, a vorbit despre vizita sa de la Fălești. Prim-ministrul a spus că ceea ce a văzut „lasă de dorit”. Recean a menționat că a efectuat vizite inopinate în unele instituții. Potrivit lui, „există o problemă de atitudine”. De data