AP/Scanpix/LETA

Țările G7 au adoptat o declarație privind garanțiile de securitate pentru Ucraina. Ce prevede documentul

Țările G7 au adoptat o declarație privind garanțiile de securitate pentru Ucraina și s-au angajat să ofere sprijin militar țării în mod continuu. Informația a fost anunțată de prim-ministrul japonez Fumio Kishida în timpul unui briefing de presă, care s-a desfășurat în marja summitului NATO de la Vilnius.

Astfel, țările G7 au promis că vor lucra cu Ucraina la „angajamente și acorduri bilaterale concrete de securitate pe termen lung”, menite să creeze o forță capabilă să „apere Ucraina acum și să descurajeze agresiunea rusă în viitor”.

G7 a precizat că va furniza forțelor ucrainene echipamente militare moderne pe uscat, în aer și pe mare.

„Prioritatea va fi acordată apărării antiaeriene, artileriei și tunurilor cu rază lungă de acțiune, vehiculelor blindate și altor capacități cheie, cum ar fi aviația de luptă”, se arată în declarație.

Țările G7 s-au angajat să ofere prompt asistență militară și financiară Ucrainei, dar și să impună sancțiuni Rusiei dacă autoritățile ruse vor declanșa un nou război după încheierea conflictului actual.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Șeful STRATCOM devine membru al Consiliului de Securitate. Maia Sandu a semnat decretul privind noul regulament

Președinta Maia Sandu a aprobat un nou Regulament de organizare și funcționare a Consiliului Național de Securitate (CNS) – organism care se află sub conducerea sa. Documentul introduce noi prevederi precum posibilitatea de a conferi caracter obligatoriu deciziilor CNS și introducerea directorului Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării în componența Consiliului.

Noul Regulament al Consiliului Național de Securitate stabilește că CNS este „un organ de coordonare între autoritățile și instituțiile publice, având drept scop analiza amenințărilor, riscurilor, pericolelor și vulnerabilităților la adresa securității naționale; formularea de propuneri și adoptarea de decizii pentru identificarea, gestionarea, contracararea și prevenirea acestora; precum și consultarea președintelui Republicii Moldova în domeniile ce privesc politica de securitate națională”.

Șeful statului rămâne în continuare președintele Consiliului Național de Securitate și conduce activitatea acestuia. Secretarul CNS este numit de șeful statului și deține calitatea de consilier prezidențial.

Din componența CNS fac parte, din oficiu, președintele Parlamentului, prim-ministrul, președintele Comisiei parlamentare pentru securitate națională, apărare și ordine publică, ministrul Apărării, ministrul Afacerilor Interne, directorul Serviciului de Informații și Securitate, procurorul general și guvernatorul Băncii Naționale. Conform noului Regulament, printre membrii din oficiu a fost inclus și directorul Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării.

Prevederea care permite șefului statului să desemneze și alte persoane în componența Consiliului a fost menținută.

Documentul mai stabilește că ședințele CNS se desfășoară, de regulă, la sediul Președinției, dar pot fi organizate și în alte locații stabilite de președintele Consiliului. La necesitate, acestea pot avea loc și online, cu respectarea condițiilor de securitate a informațiilor.

Totodată, actul introduce o prevedere conform căreia ședințele CNS se desfășoară „în regim secret”.

Totodată, Regulamentul stabilește că, în funcție de subiectele discutate, ședințele CNS pot avea rol decizional sau consultativ. „Acestea se finalizează, după caz, fie prin adoptarea de decizii cu caracter obligatoriu, conform legii, fie prin formularea de concluzii, recomandări sau orientări strategice, consemnate în procesul-verbal al ședinței”, se arată în Regulament.

562-n by Ana-Maria

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: