imagine simbol

Timp de reacție mai scurt și cheltuieli reduse? Poliția va fi reorganizată în trei direcții regionale: Nord, Centru și Sud

Poliția va fi reorganizată în trei direcții regionale și două teritoriale. Mai exact, vor fi instituite trei direcții regionale de poliție – Nord, Centru și Sud. În municipiul Chișinău și UTA Găgăuzia vor continua să activeze direcțiile teritoriale de poliție. Un proiect de lege care prevede acest lucru a fost adoptat joi, 29 mai, de Parlament.

Potrivit autorilor proiectului, regionalizarea poliției are drept scop reducerea cheltuielilor administrative și furnizarea serviciilor publice de calitate și accesibile. Respectiv, funcțiile de birou se vor reduce cu aproximativ 8%. Totodată, reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au dat asigurări că niciun angajat nu va fi disponibilizat. Polițiștii vor fi repartizați în subdiviziunile unde este deficit de resurse umane.

Proiectul urmărește reducerea timpului de reacționare a poliției cu minimum 15 minute. Acest lucru va fi posibil prin implementarea principiului celei mai apropiate patrule, chiar dacă incidentul are loc în alt sector sau raion.

Documentul, elaborat de Ministerul Afacerilor Interne, mai prevede delimitarea clară a sferei de competență a Poliției și a Inspectoratului General de Carabinieri (IGC). Astfel, la solicitarea Inspectoratului General de Carabinieri, Poliția va putea desfășura acțiuni de asigurare şi restabilire a ordinii şi securității publice. Polițiștii vor fi responsabili de menținerea ordinii şi securității publice, iar carabinierii – de asigurarea şi restabilirea ordinii şi securității publice.

Pentru lectura a doua a fost acceptat amendamentul deputatei Ana Racu, care prevede că efectivul-limită al Poliției se fie aprobat de Guvern. Deputata a mai propus ca direcțiile regionale de poliție să fie instituite simultan sau etapizat în funcție de posibilitățile financiare disponibile ale bugetului de stat, dar nu mai târziu de luna decembrie 2028. Până la instituirea direcțiilor regionale de poliție, inspectoratele teritoriale de poliție vor activa conform cadrului normativ existent.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maib susține dezvoltarea Rețelei Școlilor Model din țară. Un contract ce prevede investiții de 2 milioane de lei a fost semnat cu Ministerul Educației și Cercetării

Liderul sectorului bancar continuă să investească în viitorul Republicii Moldova prin susținerea educației de calitate. În acest sens, maib, Ministerul Educației și Cercetării și AO „Junior Achievement Moldova” au semnat un contract tripartit de finanţare nerambursabilă în valoare de 2 milioane de lei pentru susținerea dezvoltării Rețelei Școlilor Model din țară. Acțiunea se înscrie în Parteneriatul Național „Moldova pentru Educație”.

Această inițiativă face parte din angajamentul maib de a sprijini proiecte sustenabile care creează un impact real în comunitate. Finanțarea va contribui la susținerea implementării proiectului „Educaţia economică şi antreprenorială în școlile model” prin consolidarea rețelei acestora și vizează activităţi desfăşurate în 35 de şcoli model din întreaga țară.  Proiectul urmează a fi implementat în perioada 01 octombrie 2025 – 31 decembrie 2026, în parteneriat cu managerii şi cadrele didactice din aceste şcoli, cu autorităţile publice locale, precum şi cu suportul sucursalelor maib din localităţile unde se află aceste şcoli model.

Dan Perciun, Ministrul Educației și Cercetării, a menționat:

„Parteneriatul Național Moldova pentru Educație arată cum Guvernul, sectorul privat și partenerii internaționali își pot uni eforturile pentru a transforma școlile din țară în adevărate centre educaționale moderne. Contribuția maib la dezvoltarea Rețelei Școlilor Model este un exemplu concret al acestui efort comun, care aduce beneficii directe elevilor și cadrelor didactice și construiește viitorul Republicii Moldova prin educație de calitate”.

Prin acest parteneriat, maib va susține: organizarea sesiunilor de instruire pentru cadrele didactice; asigurarea cu materiale metodologice pentru elevi și profesori; desfășurarea de activități și evenimente educaționale cu impact formativ etc.

Giorgi Shagidze, Președintele maib, a subliniat:

„La maib, credem că misiunea noastră este mai mult decât banking. Este despre oameni, despre construirea unui viitor mai bun pentru toți. Educația reprezintă cea mai valoroasă investiție, deoarece te ajută să-ți descoperi potențialul și să-ți realizezi visele. Această investiție a maib înseamnă să oferim copiilor din Moldova șansa de a crește într-un mediu care îi inspiră și îi va ajuta să clădească un viitor mai luminos. Suntem convinși că atunci când sprijinim generațiile viitoare, facem cu adevărat o schimbare.”

Partener în implementarea proiectului a fost selectată AO „Junior Achievement Moldova”, asociație a cărei misiune constă în motivarea și pregătirea tinerei generații pentru a se afirma cu succes în economica de piață. 

Laurenția Filipschi, Director Executiv al AO „Junior Achievement Moldova”, a punctat:

„Acest proiect vine să consolideze toate eforturile managerilor şcolilor model şi cadrelor didactice în vederea susţinerii elevilor şi tinerilor în dobândirea competențelor esențiale pentru viață, experiențelor inedite, formarea ca personalități autonome și creative care vor şti să acționeze eficient și responsabil într-o societate în permanentă schimbare. Şi toate acestea, în dorinţa de a oferi copiilor şi tinerilor oportunitatea de formare a unei gândiri economico-financiare, care va constitui un motor al bunăstării și sustenabilității oamenilor și comunităților.”

Rețeaua Școlilor Model este un program strategic al Ministerului Educației și Cercetării, care își propune să transforme școlile selectate în adevărate exemple de bune practici – atât prin infrastructură, cât și prin metodele moderne de predare. Inițiativa beneficiază de sprijinul Băncii Mondiale, al Uniunii Europene, Guvernului Poloniei, Norvegiei, PNUD, UNICEF, dar și al unor companii private.

Menționăm că această inițiativă completează o serie amplă de proiecte susținute de maib în domeniul educației, precum Tekwill Junior Ambassadors, STEAM Challenge, Abecedarul egalității, parteneriatele cu instituțiile de învățământ superior, programele dedicate dezvoltării competențelor financiare și digitale ale noii generații etc.

Tu conduci. maib

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: