Imagine simbol

Traficul rutier în PMAN va fi suspendat duminică. Cum va circula transportul public, începând cu ora 14

Pe 13 august 2023, între orele 14:00-24:00, va fi sistată circulația transportului public pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, în perimetrul str. Mitropolit G. Bănulescu – Bodoni și str. A. Pușkin. Precizările au fost făcute de reprezentanții Primăriei Chișinău. 

Potrivit autorităților capitalei, duminică, în Piața Marii Adunări Naționale se va desfășura un eveniment dedicat tinerilor din capitală „Chișinău Youth Fest” 2023, ediția a II-a.

Astfel s-a decis sistarea circulației transportului public pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, în perimetrul str. Mitropolit G. Bănulescu – Bodoni și str. A. Pușkin, între orele 14:00-24:00.

Totodată se suspendă și activitatea troleibuzului turistic.

„Primăria municipiului Chișinău vine cu scuzele de rigoare către cetățenii urbei pentru incomoditățile create”, se arată într-o declarație a autorităților.

În perioada menționată, transportul public (troleibuze, autobuze), care traversează Piața Marii Adunări Naționale, va fi redirecționat pe străzile adiacente, după cum urmează:

TROLEIBUZE:

Rutele nr. 1, 5, 8 și nr. 22 vor circula pe str. București (tur-retur);

Ruta nr. 4 spre Buiucani – pe str. București, iar spre Botanica – de pe str. V. Lupu – pe str. A. Mateevici – A. Pușkin – bd. Stefan cel Mare și Sfânt;

Ruta nr. 34 spre Centru – pe str. București, iar spre comuna Trușeni – de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe străzile V. Alecsandri – București – pe traseu;

AUTOBUZE:

Ruta nr. 5 – tur: pe traseul stabilit;

retur: de pe str. Mit. G. Bănulescu – Bodoni pe str. Columna, str. V. Alecsandri, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit;

Ruta nr. 9 – tur: de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe str. Mit. G. Bănulescu – Bodoni pe str. M. Kogălniceanu, str. Al. Pușkin, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, str. Ismail și în continuare pe traseul stabilit și retur de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe str. A. Pușkin,  str. Alexandru cel Bun, str. Mit. G. Bănulescu – Bodoni, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit.

Ruta nr. 11 – tur/retur: de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe str. A. Pușkin,  str. Alexandru cel Bun, str. Mit. G. Bănulescu – Bodoni, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit.

Ruta nr. 26 – tur: de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe str. Mit. G. Bănulescu – Bodoni pe str. M. Kogălniceanu, str. A. Pușkin și în continuare pe traseul stabilit. Retur pe traseul stabilit.

Ruta nr. 46 – tur: de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe str. A. Pușkin,  str. Alexandru cel Bun, str. Mit. G. Bănulescu – Bodoni, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit. Retur de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt pe str. Mit. G. Bănulescu – Bodoni, str. M. Kogălniceanu, str. A. Pușkin, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt și în continuare pe traseul stabilit.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

focus.ua

Presa: Valeri Plohotniuc, fost comandant al trupelor ruse din Transnistria, ar fi murit într-o explozie la Moscova

General-maiorul Valeri Plohotniuc, fost comandant al Grupului Operativ al Trupelor Ruse (GOTR) din regiunea transnistreană, a fost înmormântat pe 5 august la cimitirul Troekurovski din Moscova. Publicația independentă „Mediazona” a confirmat, pe baza registrelor de stat, că acesta ar fi decedat pe 1 august.

Pentru prima dată, informația a apărut pe canalul «ВЧК-ОГПУ». Sursa scria că Valeri Plohotniuc a fost înmormântat pe 5 august. Canalul mai susține că acesta și-ar fi pierdut viața în explozia produsă pe 1 august la restaurantul Balzi Rossi din Moscova, însă nu a prezentat dovezi în acest sens.

„Mediazona” a verificat informațiile în registrele de stat și a confirmat că Plohotniuc a decedat pe 1 august, fără a preciza cauza morții.

Publicația „Agentstvo” scrie, la rândul său, că unul dintre documentele personale ale lui Plohotniuc a fost declarat nevalabil chiar în ziua exploziei și că acesta era rudă cu comandantul Forțelor Aerospațiale ale Federației Ruse, Aleksandr Ceaiko.

Explozia de la restaurantul Balzi Rossi a avut loc în seara zilei de 1 august, în timpul unui eveniment privat. Potrivit autorităților ruse, o femeie ar fi încercat să introducă în local un dispozitiv exploziv improvizat, ascuns într-un cadou. Anterior, presa rusă independentă a scrie că în explozie a murit și Daniil Peredrii, ginerele lui Aleksandr Ceaiko.

Valeri Plohotniuc a primit gradul de general-maior în 2021 prin decret semnat de președintele rus Vladimir Putin. La acel moment, ocupa funcția de șef al Statului Major al Armatei.

Anterior, în 2011, ministrul rus al Apărării l-a numit comandant al Grupului Operativ al Trupelor Ruse din regiunea transnistreană. GOTR este contingentul militar rus staționat în stânga Nistrului, a cărui prezență pe teritoriul Republicii Moldova este considerată ilegală de autoritățile constituționale de la Chișinău.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: