Turneul de la Wimbledon a fost anulat din cauza pandemiei – este pentru prima oară când competiția nu se va mai disputa de la al doilea război mondial încoace, informează Digi Sport.
Decizia vine după ce și Roland Garros a fost amânat – al treilea turneu de Grand Slam urma să aibă loc între 29 iunie și 12 iulie.
A fost anulat astfel întreg sezonul pe iarbă. Wimbledon este o altă întrecere sportivă majoră care este contramandată după EURO 2020 și Jocurile Olimpice de la Tokyo.
„Este o decizie pe care am luat-o cu toată seriozitatea. Am ales să punem pe primul plan sănătatea publică și a celor care contribuie la acest eveniment. Este o măsură provocată de această criză globală fără precedent,” a declarat Ian Hewitt, președintele All England Lawn Tennis Club.
Ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugen Osmochescu, și-a depus declarația de avere și interese personale pentru anul 2024. Oficialul a preluat portofoliul pe 1 noiembrie, în noul Guvern condus de Alexandru Munteanu.
Potrivit documentului, Osmochescu a declarat pentru 2024 un venit salarial anual de peste 143.000 de euro, obținut la locul său principal de muncă – Corporația Financiară Internațională (IFC) / Grupul Băncii Mondiale. De asemenea, ministrul a raportat o indemnizație pentru studiile copilului minor în valoare de 39.000 de euro, precum și dobânzi bancare de 279 de euro provenite de la un depozit deschis la noi în țară.
În declarație sunt indicate și două terenuri – unul intravilan și unul agricol – dobândite prin contracte de vânzare-cumpărare, cu o valoare estimată în prezent la aproximativ 1,4 milioane de lei și, respectiv, 560.000 de lei. Osmochescu mai deține o casă de locuit cumpărată în 2016, cu o suprafață de aproximativ 192 m², evaluată la 3 milioane de lei.
Ministrul are în proprietate și două automobile: un Nissan X-Trail, fabricat și achiziționat în 2013, cu o valoare declarată de 24.000 de euro, și un Hyundai Tucson, model 2024, procurat în 2025, în valoare de 40.000 de dolari.
Totodată, oficialul declară patru conturi bancare: un cont în Serbia cu 21.560 de dolari, un depozit de 10.000 de euro la o bancă din Chișinău și două conturi într-o bancă din Republica Moldova, în care păstrează aproape 40.000 de lei și peste 251.000 de dolari.
*** Eugeniu Osmochescu deține o experiență de peste 25 de ani în elaborarea și implementarea politicilor publice și a strategiilor de dezvoltare economică. Este un specialist recunoscut la nivel internațional în domeniile dezvoltării durabile, atragerii investițiilor și reformei de reglementare. Activitatea sa s-a concentrat pe consolidarea competitivității economice, promovarea guvernanței corporative, susținerea întreprinderilor mici și mijlocii și integrarea principiilor economiei verzi și digitale în procesele de modernizare instituțională.
În cadrul Grupului Băncii Mondiale a coordonat programe complexe de reformă economică în peste nouă țări din Europa de Est și Asia Centrală, generând impacturi semnificative în domeniul investițiilor, digitalizării și creării locurilor de muncă. A fost responsabil de gestionarea fondurilor internaționale, dezvoltarea instrumentelor analitice pentru eficiența reglementărilor și coordonarea echipelor multidisciplinare de experți.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.