фото: РБК

Ucraina: Legea marțială, prelungită cu încă 90 de zile

Rada Supremă a Ucrainei a prelungit legea marțială cu încă 90 de zile. O decizie în acest sens a fost luată astăzi, 22 mai, informează Hromadske

Astfel, legea marțială a fost extinsă până pe data de 23 august.

Amintim că legea marțială a fost introdusă pe 24 februarie, atunci când Rusia a atacat Ucraina și a fost prelungită de mai multe ori.

Legea marțială se pune în aplicare atunci când o țară se află în tulburări sociale majore, într-o perioadă de criză profundă sau în stare de război.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

gsp.ro/foto simbol

„Zimbru” și echipa ucraineană „Veres Rivne” se vor întâlni într-un meci caritabil la Chișinău

Săptămâna viitoare, pe stadionul Zimbru, va avea loc un meci cu scop caritabil. Potrivit Federației Moldovenești de Fotbal (FMF), banii din bilete vor fi folosiți pentru achiziționarea de ambulanțe destinate Ucrainei, pentru salvarea populației civile afectate de bombardamente. Meciul, unul amical, se va disputa între Zimbru Chișinău și echipa ucraineană Veres Rivne.

Meciul se va disputa sâmbătă, 11 octombrie, începând cu ora 17:00.

„Evenimentul are un scop special: strângerea de fonduri pentru platforma oficială de fundraising a Ucrainei, United24. Pentru fotbaliștii de la Veres, acesta va fi al treilea meci caritabil internațional organizat în ultima perioadă, iar jucătorii noștri se alătură acum inițiativei. Cele două formații își unesc eforturile pentru o cauză nobilă și îi încurajează pe suporteri să fie prezenți la stadion și să contribuie la această acțiune de solidaritate”, au comunicat reprezentanții clubului Zimbru Chișinău, precizând că meciul se va desfășura cu sprijinul Ambasadei Ucrainei în Republica Moldova și al FMF.

Potrivit FMF, Zimbru Chișinău va întâlni echipa ucraineană Veres Rivne „într-o confruntare amicală, dar cu o miză uriașă – sprijinirea persoanelor care au suferit în urma războiului din Ucraina”. „Meciul are scopul de strângere de fonduri pentru achiziția de ambulanțe destinate salvării populației civile afectate de bombardamente”, au precizat reprezentanții Federației.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: