Ucraina și Rusia au purtat primele negocieri directe din ultimii trei ani. Ce au decis

Ucraina și Federația Rusă au purtat pe 16 mai, la Istanbul, negocieri directe privind invazia rusă – pentru prima din primăvara anului 2022. Discuțiile au durat aproximativ două ore, transmite BBC.

În urma negocierilor, președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, l-a îndemnat pe omologul său rus, Vladimir Putin, „să împuternicească delegația sa cu atribuții reale”. El a subliniat că Ucraina este pregătită să facă „toți pașii realiști” pentru a pune capăt războiului.

Este evident că delegația rusă, sosită la Istanbul, este de un nivel extrem de scăzut: nu are în componența sa nicio persoană care să ia decizii reale în Rusia. Cu toate acestea, am trimis la Istanbul echipa noastră condusă de ministrul apărării al Ucrainei – măcar pentru a înțelege dacă acești reprezentanți sunt capabili să decidă ceva”, a declarat liderul ucrainean.

Ministrul Apărării al Ucrainei, Rustem Umerov, care conduce delegația ucraineană, a anunțat în cadrul unor declarații de presă că părțile au convenit un schimb de prizonieri după formula „1000 pentru 1000”. Potrivit lui, data exactă a schimbului a fost deja stabilită, însă a refuzat să o dezvăluie jurnaliștilor. Se așteaptă ca oficialul să facă ulterior o declarație cu detalii suplimentare.

Șeful delegației ruse, Vladimir Medinski, a confirmat acordul privind schimbul amplu de prizonieri în zilele următoare. Potrivit lui, Moscova este mulțumită de rezultatele negocierilor și este pregătită să continue dialogul. „Partea ucraineană a solicitat negocieri directe între liderii statelor. Am luat act de această solicitare. Am convenit ca fiecare parte să prezinte propria viziune asupra unei eventuale încetări a focului și să o detalieze în scris. După ce aceste viziuni vor fi prezentate, vom considera oportun să continuăm negocierile”, a declarat Medinski.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

FLYONE a înregistrat 3 aeronave noi și bate un nou record

FLYONE, liderul incontestabil al aviației din Republica Moldova, continuă să-și consolideze poziția pe piață și stabilește un nou record prin extinderea cu trei aeronave de ultimă generație – două Airbus A320 și un Airbus A321, parte din cele șase unități noi planificate pentru anul 2025, ajung pina la un numar de 20 aeronave operate de tot grupul FLYONE. 

Evenimentul a avut loc pe platforma Aeroportului Internațional Chișinău, în prezența Directorului General FLYONE, domnul Mircea Maleca.

„Această extindere nu este doar o investiție. Este o declarație fermă: FLYONE crește, evoluează și oferă mai mult. Ne angajăm să oferim siguranță, eficiență și excelență în serviciile oferite pasagerilor noștri,” a declarat Mircea Maleca.

Noile aeronave impresionează nu doar prin performanță, ci și printr-o livree complet reînnoită – un design modern, îndrăzneț și ușor de recunoscut, care reflectă spiritul ambițios și în continuă dezvoltare al companiei.Pe 15 iulie, FLYONE a „botezat” oficial primele trei aeronave din cele șase comandate pentru acest an. Dotate cu tehnologie de ultimă oră, aceste avioane oferă confort sporit, performanță operațională optimizată și eficiență energetică. Ele reflectă direcția clară a companiei: inovație tehnologică, sustenabilitate și expansiune responsabilă.

Investiția face parte dintr-o strategie coerentă de dezvoltare sustenabilă – noile aeronave contribuie la reducerea impactului asupra mediului și la atingerea obiectivelor ecologice stabilite de companie.

Cu această extindere, FLYONE își întărește titlul de companie cu cea mai mare flotă aeriană din Republica Moldova, iar în lunile ce urmează, va lansa noi rute, va crește frecvențele existente și va livra o rețea de zboruri fără precedent.

Fiți cu ochii pe FLYONE. Cea mai mare flotă. Cea mai ambițioasă strategie. Cea mai extinsă rețea.

Despre FLYONE

FLYONE (www.flyone.eu) a fost lansată în 2016 și a devenit cea mai mare companie aeriană din Moldova. FLYONE ARMENIA a fost lansată în 2021 și a devenit compania aeriană nr. 1 din Armenia în 2022.
În 2022, compania a devenit membră a Asociației Internaționale de Transport Aerian (IATA).
În decembrie 2022, FLYONE Airlines SRL a primit certificatul de operator aerian emis de Autoritatea Aeronautică Civilă Română (AACR) și licența emisă de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii.
În 2023, compania a reînnoit certificarea IOSA – cel mai înalt standard de siguranță în managementul operațional – și a atins 2 milioane de pasageri, lansând 14 rute noi și extinzând flota cu 3 aeronave.
În 2024, FLYONE a lansat două noi destinații: Praga și Manchester, răspunzând cererii în creștere și atingând un record de 2,4 milioane de pasageri.

FLYONE este cea mai dinamică companie aeriană din Republica Moldova, cu o rețea de destinații în continuă extindere și o flotă modernizată. Printre cele 41 de zboruri regulate și charter, FLYONE leagă Chișinăul de destinații populare precum: Napoli, Stuttgart, Torino, Palma de Mallorca, Lyon, Bremen, Copenhaga, Alicante, Manchester, Praga, Dubai, Bologna, Roma, Milano, Berlin, Tbilisi, München, Larnaca, Frankfurt, Tel Aviv, Luton, Stansted, Parma, Verona, Dublin, Lisabona, Paris, Istanbul, Erevan, Bruxelles, Düsseldorf, Nisa, Amsterdam, Barcelona, Tirana, Tunisia, Antalya, Heraklion, Sharm El-Sheikh, Tivat și Hurghada.Pentru mai multe informații, vizitați site-ul oficial: www.flyone.eu

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: