Tudor Mardei/NewsMaker

„UE a demonstrat că poate crește semnificativ potențialul unei națiuni”. Comitetul Național Olimpic și Sportiv îndeamnă la susținerea referendumului

Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova a publicat, pe 18 octombrie, o declarație în care îndeamnă cetățenii țării să voteze opțiunea „Da” la referendumul constituțional cu privire la aderarea la Uniunea Europeană. Acesta a subliniat că UE reprezintă o cale de dezvoltare pentru Republica Moldova, care va aduce beneficii în diverse domenii, de la economie până la sport. 

Considerăm că acest pas este esențial pentru dezvoltarea armonioasă a țării noastre, atât pe plan social și economic, cât și în domeniul sportului. Integrarea europeană va oferi noi oportunități pentru tinerii talentați din Republica Moldova, încurajându-i să își construiască viitorul acasă, să își dezvolte cariera și să contribuie la creșterea performanțelor sportive ale țării noastre.Uniunea Europeană a demonstrat că prin politici eficiente și prin investiții în educație, cercetare, sănătate și sport, poate crește semnificativ nivelul de trai și potențialul unei națiuni. (…) Integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană reprezintă, de asemenea, o oportunitate unică pentru a ne alinia la standardele internaționale în sport, ceea ce va contribui la formarea unei noi generații de campioni olimpici. Comitetul Național Olimpic și Sportiv al Republicii Moldova susține ferm integrarea Europeană și îndeamnă cetățenii să voteze DA la referendumul din 20 octombrie, pentru un viitor european și prosper al Republicii Moldova”, se arată în declarația Comitetului.

Precizăm că, în aceiași zi cu referendumul constituțional, vor avea loc alegeri pentru funcția de președinte al Republicii Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Referendumul de la Coșnița: peste 95% au votat interzicerea schimbării destinației unor terenuri agricole

Locuitorii comunei Coșnița din raionul Dubăsari s-au pronunțat împotriva schimbării destinației unor terenuri agricole în terenuri destinate exploatării resurselor minerale. Potrivit rezultatelor preliminare ale referendumului local, peste 95% dintre participanți au votat pentru interdicție. Datele au fost comunicate de Comisia Electorală Centrală (CEC).

Alegătorii au fost chemați să răspundă cu „DA” sau „NU” la întrebarea: „Susțineți interzicerea schimbării destinației terenurilor din limitele administrative ale comunei Coșnița în scopul exploatării resurselor minerale pe o distanță mai mică de 1,2 km de la hotarul intravilanului satelor Coșnița și Pohrebea?”.

Potrivit rezultatelor preliminare, 1 466 de persoane (95,69%) au votat „DA” pentru interzicerea schimbării destinației, iar 66 (4,31%) au votat „NU”.

Reprezentanții CEC au precizat că decizia se consideră adoptată dacă pentru aceasta au votat majoritatea cetățenilor care au participat la referendum. Totodată, Comisia a menționat că datele au caracter preliminar până la recepționarea documentelor în original de la organele electorale inferioare.

….

Terenurile aflate la aproximativ un kilometru de satele Coșnița și Pohrebea, care fac parte din comuna Coșnița, au destinație agricolă. Între timp, în această zonă a fost pregătit un șantier pentru o carieră de extracție a nisipului și pietrișului, însă lucrările de exploatare nu au început, fiind necesară schimbarea destinației terenurilor din agricole în terenuri destinate exploatării resurselor minerale.

Viceprimarul comunei Coșnița, Alexei Gafeli, a declarat că lucrările de amenajare au început fără acordul autorităților locale, iar activitatea a fost oprită în urma reacției locuitorilor. Totodată, el a spus că terenurile respectiv ar putea fi folosite pe viitor pentru construcția de locuințe.

De cealaltă parte, compania care intenționează să exploateze zăcămintele minerale a declarat că nu are nevoie de permisiunea Consiliului local pentru a începe lucrările. Totuși, pentru demararea exploatării, aleșii locali trebuie să decidă dacă permit sau nu schimbarea destinației terenului. Compania a mai afirmat că legea interzice construcțiile pe terenurile unde au fost identificate zăcăminte minerale și că amenajarea carierei ar putea contribui la dezvoltarea economică a satului.

NewsMaker a fost anterior la Coșnița și a discutat cu localnicii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: